Harjumaa 2020. aasta parim tervisetegu on Prangli kiirabipunkti loomine

17. nov 2020
Siin on pilt

Harjumaa tervisetegu 2020 tiitli pälvis Prangli kiirabipunkt, mis loob nii kohalikele elanikele kui turistidele senisest oluliselt suurema turvatunde saarel viibimise ajal. Tänu saare kiirabile suudetakse palju juhtumeid lahendada operatiivselt kohapeal, ilma, et kiirabibrigaad peaks mandrilt kohale sõitma.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla (PERH) kiirabikeskuse poolt loodud Prangli saare kiirabi tugipunkt avati tänavu 1. aprillil ning seitsme tegevuskuuga on kohalikest elanikest esmaabiandjad lahendanud 40 eriilmelist juhtumit, sealhulgas mitu elutähtsat väljakutset.

Praegu on saarel üks kiirabiauto, millele tuleval aastal lisandub teine veel. PERH on hoolitsenud selle eest, et Prangli kiirabipunktil oleks samaväärne varustus, mis mandri kiirabibrigaadidel. Kiirabi tugipunkti loomisel koolitas regionaalhaigla välja viis Prangli elanikku, kellel on piisav pädevus vajaliku esmaabi andmiseks. Prangli tugipunkti loomine sattus kevadise koroonakriisi tipphetkele. Eriolukord ei võimaldanud kiirabitöötajate koolitusi mandril korraldada. Õnneks leiti koolitaja, kes käis saarel kohapeal ning tihtipeale lausa elas seal. Kiirabi väljakutsed on Pranglil olnud väga erinevad, alates kahe kannatanuga liiklusõnnetustest kuni südameprobleemideni välja, ja kõik need juhtumid on leidnud lahenduse.

Viimsi abivallavanema Annika Vaikla sõnul renoveeris vald kiirabipunkti tarbeks ruumid Prangli õpetajate majas.

„Kiirabitöötajatel on oma vastuvõtupunkt, varjualune kiirabiautole ja ka PERH-i meedikutel on võimalik saarel tugipunkti ruumides vajadusel aastaringselt ööbida. Harjumaa aasta terviseteo tiitel on suur tunnustus kõigile, kes kiirabipunkti saamisloosse panustasid. Tänan Prangli vapraid esmaabi pakkujaid ennastsalgava tegutsemise ning PERH-i hea koostöö eest,“ lausus Vaikla.

Prangli Põhja-Eesti suurim püsiasustusega saar, kus elab aastaringselt 80 inimest. Aastas külastab Pranglit ligi 30 tuhat inimest.

Harjumaa aasta tervisetegu tiitlile esitati tänavu 16 kandidaati. Harjumaa aasta tegijaid on tunnustatud aastast 2003, erinevates kategooriates on kokku välja antud 116 tunnustust. Konkursi läbiviimist toetavad Euroopa Regionaalarengu Fond ja Kodanikuühiskonna Sihtkapital.