Vallavalitsus esitas volikogule 2021. aasta eelarve eelnõu

4. dets 2020
Viimsi 2021 eelarve eelnõu pilt

Vallavalitsus esitas volikogule arutamiseks Viimsi valla 2021. aasta eelarve eelnõu mahuga 55,7 miljonit eurot. Põhitegevuse tulud suurenevad võrreldes 2020. aasta eelarvega 8,3 protsenti 42,8 miljoni euroni. Põhitegevuse kulud on 39,1 miljonit eurot. Järgmisel aastal plaanib vallavalitsus võtta 10,1 miljonit eurot laenu, millest valdav osa kasutatakse haridus- ja kultuurikeskuse Artium ehituseks. Eelarve on kavandatud tasakaalus.

Vallavanem Illar Lemetti sõnul mõjutab Viimsi valla 2021. eelarvet jätkuvalt kõige enam koroonaviiruse levikust tingitud ebakindlus.

„Reageerisime tänavu kiirelt ja paindlikult koroonakriisi põhjustatud muutustele valla tuludes. Sarnaselt oleme ka järgmise aasta eelarve eelnõu koostanud konservatiivselt. Lähtume võimalusest, et majanduse taastumine võib ennustatust aeglasemaks osutuda. Kulude tegemisel oleme võtnud aluseks eelmiseks aastaks planeeritud tasemed ja otsinud kokkuhoiuvõimalusi eelkõige majandamiskuludelt.

Koroonaviiruse kõige vahetum ja suurem mõju on valla koolidele. Seepärast kavandame lisaraha koolide IT taristusse, et tagada paremad võimalused distantsõppe läbiviimiseks ja seeläbi hoida õppekvaliteeti,“ lausus vallavanem. „Kui vaadata ka kavandatavaid suuremaid investeeringuid – Artium, Randvere kool – siis haridusvaldkond on läbiv prioriteet,“ lisas ta

Maksumaksjate arvu kasvust tulenevalt planeerib vallavalitsus järgmiseks aastaks viie protsendi võrra suuremat tulumaksu laekumist kogusummas 30,2 miljonit eurot, mis moodustab põhitegevuse tuludest 70,5 protsenti.

Põhitegevuse kuludest üle poole moodustavad 22,4 miljoni euroga hariduskulud, mille eelarve kasvab 3,7 protsenti. Vaba aja ja kultuuri ning sporditegevuse kulud kasvavad 2,7 protsenti.

Viimsi lähiaja suurimaks investeeringuks oleva haridus- ja kultuurikeskuse Artium ehituseks on 2021. aastal ette nähtud 8,7 miljonit eurot. Vahendid kajastuvad eelarves Viimsi Haldus OÜ-le antava laenuna. Randvere kooli juurdeehituse ja ujula rajamiseks on eelnõus kavandatud 0,9 miljonit eurot, kuid käimasoleva riigihanke tulemusel see summa eelarve edasise menetlemise käigus kindlasti täpsustub. Spordivaldkonnas on suurimaks investeeringuks mõisapargi jalgpalliväljaku kunstmuru uuendamine.

Sotsiaalse kaitse eelarve suureneb tervikuna kokku kümnendiku võrra. Kuna vajame juurde puuetega inimeste tugiisikuid kasvavad nende tööjõukulud tuleval aastal 40 protsenti. Eakate ühekordne toetus on plaanis tõsta praeguselt 90-lt 100 eurole.

Kommunaalvaldkonnas on teede hoolduseks kavandatud 1,2 miljonit eurot, mida on ligi veerandi võrra enam kui tänavu. Ühistranspordikorralduse summad suurenevad 18 protsenti. Tänavavalgustuse uuendamiseks ja LED-projektide elluviimiseks kulub tuleval aastal kokku ligi 0,7 miljonit eurot.

Keskkonnakaitse kulud suurenevad võrreldes 2020. aasta eelarvega enam kui poolteist korda ning enim vahendeid läheb jäätme- ja sademeveekäitluse korraldamiseks.

Eelarve esimene lugemine toimub vallavolikogu 15. detsembri istungil.

Tutvu volikogule arutamiseks esitatud Viimsi valla 2021. aasta eelarve eelnõuga siin.