Vallavanem Illar Lemetti pöördumine seoses koroonaviirusega

17. nov 2020
Siin on pilt

Head viimsilased!

Koroonaviiruse levikut puudutav olukord Eestis on jälle väga tõsine. Seda näitab viirusesse nakatunute suhtarvu kiire tõus Tallinnas ja Harjumaal ning mujalgi. Kuna Viimsi on Tallinnaga vahetult seotud, siis on ka nakatunute suhtarv siin sarnane.

Paljud tuvastatud nakatunutest põevad haigust nähtavate sümptomiteta, olles enda teadmata nakkusohtlikud. Suurenenud on viiruse varjatud levik. Teiselt poolt on kiiresti kasvanud haiglaravil viibivate patsientide arv, mis näitab, et tegemist on ohtliku nakkusega.

Kevadisest eriolukorrast teame, et lausaline distantsõpe koolides jätab negatiivse jälje meie laste teadmistesse; lasteaedade sulgemine hoiab meie inimesi tööturult eemal ja mõjutab perede hakkamasaamist; kohvikute ja poodide tühjaksjäämine hävitab aastatega ehitatud ärisid.

Eelkirjeldatut arvesse võttes on ühelt poolt vägagi asjakohane ettevaatusabinõude rakendamine, teiselt poolt aga peame hoidma võimalikult tavalist elurütmi.

Meie kõigi käitumisest sõltub, kas saame võimalikult kaua ning võimalikult tavapärasel viisil oma elukorraldust jätkata. Eesti elu avatuna hoidmiseks kutsun kõiki viimsilasi järgima lihtsaid reegleid: püsi haigena kodus, hoia distantsi, kanna maski, pese käsi ja lae oma telefoni HOIA rakendus. Kahtluse korral testi esimesel võimalusel ja ka väheste haigusnähtude korral pöördu perearsti poole või helista nõuandeliinile 1220.

Sama oluline kui enda kaitsmine viiruse eest, on hoolimine abivajajatest ja nende märkamine. Hoolitseme selle eest, et riskirühma kuuluvad eakad inimesed – meie vanemad, sugulased, abivajavad naabrid – ei peaks lähiajal ilma möödapääsmatu vajaduseta minema rahvarohketesse kohtadesse. Viime neile toidukraami ja ravimid koju kätte. Hoolitseme, et kõigil pereliikmetel oleks alati kasutada näomask ja et seda osataks korrektselt kanda. Kattes avalikes siseruumides ja ühistranspordis suu ja nina näitame, et hoolime. Maski kandmine on saamas tavapäraseks tegevuseks ja see võib reaalselt elusid päästa.

Hoiame suuremad peod ja kogunemised aega, mil viirus on taganenud ja risk nakatuda väiksem. Samas ei pea näiteks traditsioonilise jõulupeo ärajäämine tähendama, et koos sugulastega, kolleegidega või teiste tuttavatega üldse midagi ette ei võeta. Võimalik on kokku saada väiksema arvu inimestega, üritusi on võimalik korraldada vabas õhus, lähedasi on alati võimalik meeles pidada.

Luban, et kõik valla asutused suhtuvad praegusse olukorda äärmise tõsidusega. Esmajoones on meie ülesanne hoolitseda abivajajate eest ning tagada kõigi avalike teenuste tõrgeteta toimimine. Vallamaja on lähiajal otsekontaktideks üldreeglina suletud, aga ükski teenus ei jää seetõttu osutamata. Hoiame lasteaiad, koolid, raamatukogud, huvikeskuse ja teised asutused võimalikult kaua avatuna, kuid rakendame seejuures kõiki vajalikke ennetusmeetmeid.

Hoolivalt käitudes saame nakkuse levikut piirata ja samas hoida meie inimeste harjumuspärast eluviisi ning ka majanduse toimimas.

Illar Lemetti
vallavanem