Vallavanem Illar Lemetti pöördumine seoses Rohuneeme rannaalaga

15. dets 2020
Siin on pilt

Head viimsilased!

Rannarahvale on pääs merele väga oluline. Vähemalt sama oluline, kui pääs merele, on kallasraja kasutamise tagamine ja inimesed on ka näidanud, et reeglite eiramine riivab tugevasti nende õiglustunnet.

Viimsi vallas, nagu ilmselt ka teistes omavalitsustes, tuleb ette päris palju juhtumeid, kus midagi on ehitatud ebaseaduslikult. Siia alla kuuluvad ilma õigusliku aluseta püstitatud ehitised, juurdeehitused ja ka loata rekonstrueerimised.

Kehtiv õigus võimaldab ebaseaduslikke ehitisi kasutusloa taotlemise läbi seadustada. See on võimalik juhul, kui ehitis on vastavuses üldplaneeringute ja detailplaneeringutega, on kasutamiseks ohutu ega riku ülemäära naabrite õigusi. Selliste ehitiste puhul, mis ei ole vastavuses üld- ja detailplaneeringutega, tuleb rakendada muid menetlusi või ebaseaduslik ehitis lammutada.

Viimase kolme aasta jooksul on Viimsis seadustatud läbi kasutusloa menetluse ligikaudu 80 erinevat ehitist/olukorda. Seega pole iseenesest tegemist millegi väga harukordsega.

Viimastel nädalatel on palju räägitud vallavalitsuse 11. novembri otsusest algatada Rohuneeme rannaalal detailplaneering, millega sealne elanik ja volikogu liige soovib seadustada tema poolt rajatud lainemurdja/muuli.

Pean vajalikuks teile selgitada järgmist. Lainemurdja/muuli rajamine Sääre randa on toimunud pikema aja vältel. Vähemalt tänavu on Sääre rannas toimunud ebaseaduslik ehitustegevus. Valla järelevalveosakond tegi 7. aprillil isikule väärteomenetluse korras 500 eurot trahvi ehitusloata ehitamise eest. Maksimaalne võimalik trahvimäär kiirmenetluse korral on 800 eurot. Trahvimäärad on seadusega paika pandud ja küsimus nende mõjust rikkujale tuleb suunata mitte omavalitsusele, vaid seadusandjale. Madalate trahvimäärade tõttu valla järelevalveametnike süüdistamiseks võimalikus korruptsioonis alust ei ole ja seda eriti olukorras, kus isikule väärteo korras viimaste aastate jooksul üldse esimest korda trahv määrati.

Novembris alustati uuesti ebaseaduslike töödega. Keskkonnainspektsioon on meie järelevalveosakonda teavitanud, et nad menetlevad seda rikkumist väärteokorras.

Tänavu kevadel esitati isiku poolt taotlus detailplaneeringu algatamiseks tema mereäärsel kinnistul, mere ja ranna vahele jääval katastriüksusel ning merealal, kus eespool nimetatud lainemurdja/muul asub. Novembris jõudis taotlus vallavalitsuse lauale ja otsustati algatada detailplaneering. Vallavalitsuse koosseisu kuuluvad kolme koalitsioonipartneri esindajad ja valla finantsjuht ning kinnitan, et otsuse vastuvõtmisele ei avaldanud kuidagi soodustavat mõju asjaolu, et tegemist on vallavolikogu liikmega.

Kuna ebaseaduslik ehitustegevus on inimeste õiglustunnet oluliselt riivanud ja sügisesed tööd on negatiivselt mõjutanud kallasraja läbitavust, siis tekkis tugev vastuseis juba detailplaneeringu menetlemise alguses. Nii esitas kinnistu kaasomanik taotluse detailplaneeringu menetlemise lõpetamiseks, üks lähinaabritest esitas vaide ja teine algatas petitsiooni koostamise. Viimane anti vallavalitsusele üle täna. Pöördumisi oli veelgi.

Detailplaneeringu algatamise ajal teada olnud asjaolud on oluliselt muutunud. Nii andis riigi Maa-amet oma 4.12.2020 kirjas Viimsi vallavalitsusele teada, et reformimata riigimaa katastriüksus Sääre tee 22 kinnistu ja naaberkinnistute ning mere vahele oli moodustatud ekslikult. Maa-amet kinnitas, et Sääre tee 22 kinnistu ulatub kuni mere kaldajooneni, ja tegi vastava paranduse kaardirakenduses. Seega on ära kadunud vajadus maa küsimusi planeeringus menetleda.

Vallavalitsus analüüsib lähinädalatel kõiki muutunud asjaolusid ja langetab otsuse kaasomaniku taotluse osas.

Illar Lemetti
Viimsi vallavanem