Heaolu loob hästi hoitud avalik ruum 

11. aprill 2025
Katrin Markii

Käesolev aasta on Viimsis pühendatud sotsiaalsele heaolule, mille hoidmiseks ja tagamiseks on vaja hoida meie ühist avalikku ruumi, sest see mõjutab meie igapäevast elu märkimisväärselt. 

Nii nagu meil kõigil on õigus hubasele kodule, on meil õigus kvaliteetsele avalikule ruumile. Avalik võib olla nii siseruum (nt kool, töökoht, raamatukogu jms) kui ka väliruum (teekond kodust kooli, park, väljak, tänav jms). Avalik ruum on õpikeskkond meie lastele ja noortele. Hästi läbimõeldud, mitmekülgne ja kaasaegsete vajadustega arvestav keskkond loob paremad tingimused õppimiseks ja õpetamiseks, inspireerivas õpikeskkonnas on oluliselt suurem võimalus, et õppijad on motiveeritud õppima ja õpetajad uusi õppemeetodeid katsetama. 

Avalik ruum on kõigile kasutamiseks. Avatud ruumiks on ratta-, auto- ning kõnniteed. Poolavalikuks ruumiks kaubanduskeskused, koolid, noortekeskus ja raamatukogu. Jagatud ruum ehk ruum, mis kuulub kellelegi, kes hoolitseb selle eest, on näiteks mänguväljakud. Meie lapsed ja noored veedavad suurema osa oma koduvälisest ajast avatud, poolavalikus või jagatud ruumis.  

Haridus on valdkond, millel on suur avalikkuse tähelepanu. Seda nii Viimsis, kui ka laiemalt kogu Eestis. Kuna hariduses nähakse lahendust paljudele probleemidele iga õppija kui ka ühiskonna tasandil ja avalikkus seda ka võimendab, siis on ka ootused haridusvaldkonna avalikule ruumile igati põhjendatud ja seda mitte ainult selleks, et optimaalselt lapsed „ära mahutada“, vaid ootused on ka ruumi kvaliteedile.  

Kuigi Viimsis on võrdlemisi „noored“ haridushooned, on õpilaste arvu kasv ja vajadus olemasolevaid hooneid hooldada, toonud viimastel aastatel olulised investeeringud haridus ja noortevaldkonda. Valla huvikoolid on saanud uued õpperuumid Viimsi Artiumis. Randvere kool on kasvanud 9-klassiliseks põhikooliks, valminud on kooli juurdeehitus ja ujula ning käesoleval aastal laiendatakse koolisööklat. Tänavu alustati Haabneeme kooli juurdeehitust, et pakkuda õpet väiksemates klassides tuge vajavatele õpilastele. Valmimas on uus noortekeskuse hoone Randveres. Viimsi koolil on kavandatud iga-aastased remonttööd, et hoida koolimaja jätkuvalt heas toonuses. Käesoleva aasta sügisest alustab tööd 8-rühmaline Pärnamäe lasteaed. Olemasolevaid lasteaedu ja õuealasid renoveeritakse. Rajatud on uusi mänguväljakuid ja Tammede parki luuakse õppe ja digimängude ala. Algatatud on detailplaneering, et võimaldada Püünsi koolimajal laieneda. Sügisel valmiv jalgpallihall loob uusi võimalusi nii jalgpalli kui kergejõustikuhuvilistele.  

Käitumist avalikus ruumis reguleerib üleriigiliselt seadus, kohalikul tasandil eeskiri, haridusasutuses ja töökohal sisekorraeeskiri või kodukord. Seega reeglid on paigas ja kõik on justkui selge. Vaatamata sellele, et iga-aastaselt loome parimat keskkonda viimsilaste jaoks, kulub valla eelarvest igal aastal oluliselt vahendeid, et likvideerida vandaalitsemisest tekkinud kahjusid. Lõhutud prügikastid ja bussiootepaviljonid, pooleli jäänud koolipäev, kuna tualetis tekitatud ummistuse tulemusel tuli kogu koolis vesi sulgeda. Peale kooli ujula kasutamist ei olnud võimalik sauna minna, kuna sauna seinapaneelid olid seinast lahti kisutud. Kahjuks võiks seda loetelu jätkata. 

Sellest, milline on avalik ruum, sõltub nii üksikisiku individuaalne kui ka kohaliku kogukonna areng tervikuna. Avalik ruum on kohaliku kogukonna nägu ja identiteet. Kokkulepitud väärtused ühendavad inimesi ning annavad kindlus- ja turvatunnet. Kui senised väärtused, näiteks lugupidav ja viisakas käitumine avalikus ruumis, hakkavad taanduma, tunneb suurem osa inimesi end halvasti.  

Kevad on suurpuhastuse ja talguaeg. Kindlasti on see võimalus perekeskis ka lastega arutleda Viimsi avaliku ruumi olulisust ning näo ja identiteedi kujundamisel iga viimsilase rolli. Kujundame viimsilaste harjumusi nii, et olenemata vanusest käitume õigesti sellepärast, et teisiti ei saa, sest on nii harjutud oma kodus ja väljapool kodu ja nii on Viimsis kombeks: hoida oma koduvald puhtana ja korras. 

Ilusat kevadet soovides 

Katrin Markii 
abivallavanem

Katrin Markii
Foto Olev Mihkelmaa