Veemajandus

Veemajanduse valdkonda reguleerivad veeseadus ning ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniseadus.

Viimsi valla mandriosa tiheasustusala kuulub suures osas reoveekogumisalasse, mis tähendab, et kinnistud peaksid võimalusel olema liitunud ühisveevärgi- ja kanalisatsiooniga. Reoveekogumisalad leiab Keskkonnaportaali andmikust. Vaadata, kas kinnistu jääb reoveekogumisalasse saab seal oleva loetelu või kaardi abil (kaardikihil valida: Vesi – Veekasutus – Reoveekogumisalad).

Viimsi valla territooriumil osutab vee- ja kanalisatsiooniteenust AS Viimsi Vesi. Täpsemat infot liitumise ja muude tingimuste kohta leiab SIIT.

Ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniseaduse mõistes tarbimiskoha (kinnistu) omanikul on kohustus liituda olemasoleva ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniga ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kavas märgitud tähtaja jooksul, kui selleks on välja ehitatud nõuetekohane liitumispunkt. Kui arendamiskavas ei ole liitumistähtaega märgitud, on kohustus liituda nelja aasta jooksul kinnistu liitumispunkti valmimisest arvates. Võimalikud erijuhud sellest reeglist sätestab ühisveevärgi ja -kanalisatsiooniseadus.

Reoveekogumisalal ja väljaspool reoveekogumisala sellisel alal, kus puudub ühiskanalisatsioon (sh liitumispunkt), peab reovee tekitaja koguma reovee lekkekindlasse kogumismahutisse ning korraldama selle veo kohaliku omavalitsuse ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arendamise kavas määratud purgimissõlme.
Reovee kogumismahuti omanik või valdaja peab hoolitsema kogumismahuti nõuetele vastavuse (korrasoleku, hermeetilise sulgumise, lekkekindluse, õigeaegse tühjendamise, purgimisteenust osutavale autole ligipääsetavuse jne) eest. See tuleneb veeseadusest, nn igaühe kohustustena vee jätkusuutliku kasutamise ja kaitse eesmärgil.

Isikule, kes asub reoveekogumisalal, mille reostuskoormus on 2000 inimekvivalenti või suurem, kuid kellel puudub võimalus liituda ühiskanalisatsiooni teenusega ühiskanalisatsiooni puudumise tõttu, on vee-ettevõtja (AS Viimsi Vesi) kohustatud korraldama purgimisteenuse isiku nõudmisel. Muudel juhtudel tuleb purgimisteenust kasutada vabal turul pakutavate tingimustega. Samuti ei pea vee-ettevõtja korraldama purgimisteenust isikule, kes on vabatahtlikult loobunud liitumislepingu sõlmimisest või keeldunud liitumistasu maksmisest või kellele on välja ehitatud ühiskanalisatsiooniga liitumise võimalus, kuid kes on teenusest vabatahtlikult loobunud.

Purgimisteenuse iseseisval hankimisel tuleks pöörata tähelepanu teenuseosutaja usaldusväärsusele ja tunnustele, mis viitavad, et valitud teenusepakkuja järgib ja mõistab kõiki keskkonnalaseid nõudeid ja riske. Võimaliku keskkonda kahjustava õigusrikkumise tuvastamisel võib olla vastutajaks reovee kogumismahuti omanik või valdaja. Seetõttu on soovitav sõlmida teenusepakkujaga kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis leping või säilitada teenuse osutamist tõendavaid arveid/kviitungeid, mis näitavad reoveemahuti omanik/valdaja on vastavas osas oma kohustuse kindlale teenusepakkujale usaldanud. Purgimisteenust osutava ettevõtte usaldusväärsuse kontrolliks ja endale kinnituseks on samuti otstarbekas paluda teenuseosutajal näidata omalt poolt ette kooskõlastus või kokkulepe selle kohta, et tal on õigus purgida reovett vee-ettevõtja purgimissõlme, kui sellist infot ei leia teenuseosutaja või vee-ettevõtja veebilehelt.

LISAINFO

  • Põhjaliku ülevaate (üldkeemia ja mikrobioloogia) AS Viimsi Vesi pakutava vee kvaliteedi kohta leiab SIIT. Vee kvaliteeti hinnatakse regulaarselt ning tulemused edastatakse Terviseametile.
  • Infot Viimsi valla veekäitlejate ja nende pakutava joogivee kvaliteedi kohta leiad Terviseameti kodulehelt SIIT. Samuti leiad Terviseameti kodulehelt info joogivee, suplusvee ja ujulavee ohutuse kohta SIIT.
  • Viimsi valla ühisveevärgi ja kanalisatsiooni arendamise kava