Korduvad küsimused

Kes saab kodualuse maa maksuvabastuse?
Kodualuse maa maksuvabastuse saamiseks peavad olema täidetud järgmised tingimused:

  • maatükil on elamumaa või maatulundusmaa (õuemaa kõlvik) sihtotstarve;
  • oled maatüki omanik, hoonestaja, kasutusvaldaja või pärija;
  • omad 1. jaanuari seisuga maatükil asuvas hoones rahvastikuregistri järgset sissekirjutust (vt täpsemalt siit).

Kas kodualuse maa maksuvabastuse saamiseks tuleb esitada avaldus?
Maksu- ja tolliamet määrab kodualuse maa maksuvabastuse automaatselt, avaldust selleks esitama ei pea.

Mis seisuga maksuvabastus määratakse?
Maamaksuvabastus määratakse 31. detsembri südaöö seisuga. Selleks kontrollib Maksu- ja tolliamet isikute andmeid kinnistusraamatust (kas on omanik, kasutusvaldaja vm) ja rahvastikuregistrist (kas on sissekirjutus isiku omandis oleval aadressil).

Kui muudan oma elukoha andmeid pärast 1. jaanuari, kas saan ikka kodualuse maa maksuvabastuse?
Ei. Isikut, kes on muutnud oma elukoha andmeid näiteks 3. jaanuaril, ei saa maamaksust vabastada. Tema maksuvabastus rakendub alles järgmisel aastal.

Kuidas saan kontrollida, kas minu andmed on rahvastikuregistris õiged?
Enda andmeid saab vaadata ja muuta kodanikuportaalis www.eesti.ee esitades päringu enda andmete kohta. Samuti saate oma sissekirjutust kontrollida elukohajärgses kohalikus omavalitsuses ehk Viimsi vallas (rohkem teavet Viimsi valla kodulehelt https://www.viimsivald.ee/sissekirjutus).

Kuidas saab muuta elukoha andmeid?
Elukoha andmeid saab muuta neljal viisil:
1.    rahvastikuregistris (sisenedes ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID abil);
2.    e-posti teel (digiallkirjastatult): saada vajalikud dokumendid (elukohateate VORM, vajadusel üürileping/omaniku nõusolek ning hooldusõigusliku vanema nõusolek) digitaalselt allkirjastatuna aadressile katrin.jalast@viimsi.ee;
3.    Viimsi Vallavalitsuses (Nelgi tee 1) saab täita elukohateate VORMi. Ära unusta kaasa võtta vajalikke nõusolekuid;
4.    Saada täidetud elukohateate VORM postiga (Viimsi Vallavalitsus, Nelgi tee 1, Viimsi alevik, Harjumaa, 74001) ja lisa juurde esitaja isikut tõendava dokumendi koopia ning vajalikud nõusolekud.
Kui vajad täpsustavat infot või tuge, aitab rahvastikuregistri vanemspetsialist Katrin Jalast (602 8806 või katrin.jalast@viimsi.ee).

Kuidas vabastatakse kodualuse maa maamaksust maa ühis- ja kaasomanikud?
Maa ühis- ja kaasomanikud on kodualuse maa maamaksust vabastatud vastavalt oma omandiosa suurusele. Samal ajal peavad olema täidetud muud maamaksust vabastamise eeldused (maaüksuse sihtotstarve, pindala, omanike sissekirjutus jm).

Kui 1500 m² suurune hoonestatud elamumaa sihtotstarbega maatükk kuulub võrdsetes osades kahe isiku kaasomandisse ja vaid ühe kaasomaniku elukoht on maatükil asuvas hoones, siis millises ulatuses saab maksuvabastuse?
Maamaksu tasumisest on vabastatud vaid hoones oma elukoha registreerinud kaasomanik 750 m² ulatuses. Teine kaasomanik peab tasuma maamaksu talle kuuluva 750 m² eest.

Kui 3000 m² suurune hoonestatud elamumaa sihtotstarbega maatükk kuulub võrdsetes osades kahe isiku kaasomandisse ja mõlema kaasomaniku elukoht on maatükil asuvas hoones, siis millises ulatuses saab maksuvabastuse?
Maamaksu tasumisest on vabastatud kaasomanikud kokku 1500 m² ulatuses. Mõlemad kaasomanikud saavad isikuliselt maksuvabastuse 750 m² ulatuses ning ülejäänud 1500 m² eest tuleb maksta maamaksu.
Kui eelpool kirjeldatud maatükk asub aga hajaasustusega piirkonnas, siis on mõlemad omanikud maamaksust vabastatud, sest kodusaluse maa maksuvabastuse piirmääraks hajaasustusalal on kuni 2 hektarit.

Millises ulatuses saavad korteriomandi omanikud maksuvabastuse?
Korteriomandite omanikele sätestab maamaksuseadus erandi, mistõttu on iga korteriomandi omanik vabastatud maamaksu tasumisest kuni 1500 m² ulatuses.

Millises ulatuses on maamaksust vabastatud korteriomandi omanikud, kes elavad hoones, kus asuvad lisaks eluruumidele ka äripinnad?
Alates 2024. aastast laiendati liitsihtotstarbega maadel elavate koduomanike maksusoodustuse ulatust. See tähendab, et maamaksust vabastatakse lisaks elamumaa sihtotstarbele ka nende maade ülejäänud sihtotstarvete osad.

Kui isikule kuulub ühes kortermajas mitu korteriomandit, siis millisele neist saab rakendada kodualuse maa maamaksusoodustust?
Isik on vabastatud maamaksu tasumise kohustusest üksnes tema elukohaks oleva korteriomandi juurde kuuluva maa osas. Näiteks kui isikule kuulub lisaks korterile veel garaažiboks ja panipaik (kõik kolm on eraldi korteriomandid), siis saab maksuvabastuse üksnes elukohaks oleva korteriomandi juurde kuuluva maa osas. Garaažiboksi ja panipaiga eest tuleb maksta maamaksu.

Kuidas rakendub maksuvabastus kui mitu korteriomandit on kokku ehitatud?
Kui korteriomandi omanik on mitu korteriomandit kokku ehitanud üheks korteriks, siis on oluline, et korteriomandite ühendamine kajastuks ka kinnistusraamatus. Kui kinnistusraamatu andmetel pole korteriomandid liidetud, siis saab isik maksuvabastuse üksnes ühe korteriomandi osas. Korteriomandite liitmiseks tuleb pöörduda Viimsi valla ehitus- ja kommunaalosakonna poole (vallavalitsuse kontaktid on leitavad siit).

Kas liisinguga koduomanik saab maksuvabastuse?
Ei, kuna liisija ei ole maamaksu subjekt maamaksuseaduse mõistes. Koduomaniku maksuvabastuse saamiseks tuleks liising ümber vormistada eluasemelaenuks ning kanda liisija kinnistu omanikuna kinnistusraamatusse.

Kas isikliku kasutusõiguse omanik saab maksuvabastuse?
Ei, kuna isikliku kasutusõiguse omanik ei ole maamaksu subjekt maamaksuseaduse mõistes. Maksuvabastuse saavad kasutusvalduse ja hoonestusõiguse omanikud.

Kust näeb uut maa maksustamishinda?
Iga maatüki väärtust saab vaadata maakatastris minu.kataster.ee, sisestades otsingusse huvipakkuva maatüki aadressi või katastritunnuse. Seejärel tuleb avada „Maa väärtuse info“ ja valida „maa maksustamishind (alates 01.01.2024)“.

Miks minu naaberkinnistu maksustamishind on palju kõrgem/madalam?
Maa korralise hindamise käigus leiti igale maatükile väärtus arvestades just selle maatüki omadusi. Rohkem infot 2022. aastal toimunud maa korralisest hindamisest ja hindamise metoodikast leiab Maa-ameti kodulehelt.

Kust saab maa maksustamishinna akti?
Alates Maksu- ja tolliameti e-infosüsteemi e-MTA kasutuselevõtust on kõik maa maksustamishinna aktis toodud andmed (sh arvutuskäik maamaksu leidmiseks) nähtavad e MTA portaalis ning maa maksustamishinna akte enam eraldi ei saadeta.
Oma maamaksu suurust on võimalik kontrollida e-maksuameti kaudu valides veebilehe ülevalt äärest „Sisenen e-MTA-sse“ ning sisenedes ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID abil.
 

KONTAKT

Liis Reim
maakorralduse vanemspetsialist 
602 8816
liis.reim@viimsi.ee