Hoiatusstreik mõjutab ka Viimsi haridusteenuseid

7. nov 2023

Eesti haridustöötajate liit plaanib reedel, 10. novembri hommikul hoiatusstreiki. Teiste seas on andnud oma soovist streikijatega ühineda ka Viimsi koolide ja lasteaedade töötajad.

Haridusvaldkonna abivallavanem Marju Aolaid sõnul on hetkel andnud oma streigiga ühinemise plaanidest teada kõik Viimsi haridusasutused. „Teame, et haridusasutused on leidnud lahendused ja teevad sisemiselt tööd, et streigist tulenevad muudatused koolide ning lasteaedade töös saaks vanemateni viidud. Konkreetsed andmed streigi mõjust õppetööle annavad koolid ja lasteaiad teada otse lapsevanematele,“ ütles abivallavanem Aolaid.

Vallavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna töötajad on vajadusel valmis reedel minema haridusasutustesse appi. „Vajaduse ja tegevuskava lepime kokku neljapäeval, 9. novembril, siis teeme uue inforingi asutuste juhtidega,“ ütles Aolaid, kelle sõnul on vallavalitsus aktiivselt haridusasutustega suhtluses.

Streigiga otsitakse lahendust riiklikule haridusvaldkonna palgapoliitikale
Eesti haridustöötajate liidu sõnul ei ole senised palgaläbirääkimised andnud soovitud tulemusi ja sellest tingituna on kokku lepitud, et reede, 10. novembri hommikul kell 8-9 toimub streik lasteaedades ja kell 9-10 koolides.

Abivallavanem Marju Aolaidi sõnul on haridustöötajate nõudmised mõistetavad ja selle olulise valdkonna töötajad vajavad enda tööle väärilist tasu. „Viimsis on väga head haridustöötajad, kelle üle saame kogukonnas olla uhked ja tänulikud. Nende töö on oluline ja tänase palgasüsteemi kontekstis on Viimsi vald panustanud siinsete õpetajate alampalgale lisaks igas kuus täiendavalt 100 eurot. Selle aasta juuli seisuga oli meie õpetajate keskmine töötasu 2173 eurot, mis on 118,9% riigi keskmisest töötasust. 8% tõus, mida riigilt oodatakse on see, mille Viimsi vald on tasunud oma õpetajaskonnale juba praegu ja plaanib selle toetuse eraldamist ka uutel aastatel,“ selgitas Marju Aolaid.

Lasteaiaõpetajate töötasu tuleb kohaliku omavalitsuse eelarvest suuremas osas. Lasteaiaõpetajate osas taotletakse streigiga alushariduse õpetajate palkade seotuse säilimist alammääraga ning selleks vajaliku lisarahastuse tagamist kohalikule omavalitsusele. „Meie valla lasteaedades töötavate õpetajate töötasu alammäär on kehtestatud nii, et see oleks vähemalt 90% õpetaja töötasu alammäärast,“ selgitas Aolaid.

Aolaidi sõnul on palgatõus oluline ja vajalik, aga selles kontekstis on tähtis selgitada ka seda, kuidas Viimsis haridustöötajate palgaolukorra parandamisesse on panustatud. „Loodan siiralt, et plaanitav streik möödub rahulikult ja konstruktiivselt,“ ütles abivallavanem Marju Aolaid.

Heiko Leesment
avalike suhete osakonna juhataja