Jäätmete liigiti kogumise seire toimub juunist detsembrini

6. juuni 2024

Viimsi vallas alustab taas jäätmete liigiti kogumise seire, mille esmane eesmärk on saada ülevaade elanike käitumisharjumustest jäätmete liigiti kogumisel ning jäätmehoolduseeskirja nõuete täitmisel.

Sel aastal teostatakse jäätmete liigiti kogumise seire ajavahemikus juunist detsembrini. Seire käigus viiakse läbi neli kontrollringi, kus kontrollitakse juhusliku valimi alusel kokku ligi 1050 kinnistut. Eelmisel aastal andis positiivseid tulemusi eelteavitus kõigile kinnistuomanikele sellest, et nende piirkonnas viiakse lähiajal läbi segaolmejäätmete seire. Teavitus sisaldas ka meeldetuletust selle kohta, millised on jäätmete liigiti kogumise nõuded vastavalt Viimsi valla jäätmehoolduseeskirjale. Plaanime eelteavitusega jätkata ka sel aastal, et inimesed saaksid juba enne toimuvat kontrolli enda jäätmete liigiti kogumise üle vaadata. Kontrollringid viiakse läbi jäätmevaldajate regulaarsel veopäeval ning inimene ise ei pea selleks spetsiaalselt midagi tegema.

Eelmisel aastal teostati jäätmete liigiti kogumise seire raames kaks kontrollringi – esimene kevadel, teine sügisel. Toimunud seire tulemustel võib kokkuvõtlikult öelda, et suurimaks probleemiks on pakendijäätmete ning biolagunevate köögi- ja sööklajäätmete liigiti kogumine. Kevadise ja sügisese kontrollringi ajal kontrolliti kokku 310 kinnistut. Kui kevadise kontrolli tulemusel vastas 155-st juhuslikult valimisse sattunud kinnistust vaid 3% nõuetele, siis sügiseses kontrollis vastas esimest korda kontrollringi sattunutest nõuetele juba ligi 8% kinnistutest.

Kuna seire tulemusena selgus kardetud tõsiasi, et jäätmete liigiti kogumises on suuri puudusi, siis tuleb seirega jätkata ka sel aastal. Seire tulemused aitavad meil aru saada, milline on inimeste teadlikkus jäätmete liigiti kogumisel ning millised on kitsaskohad, mis omakorda aitavad meil enda töös suuremat rõhku panna just probleemsete valdkondade teadlikkuse suurendamisse.

Nõuded pakendi- ja biolagunevate jäätmete liigiti kogumisel
Viimsi valla jäätmehoolduseeskirja kohaselt on kõigil elanikel kohustus biolagunevad jäätmed ja pakendijäätmeid koguda segaolmejäätmetest eraldi. Biolagunevate jäätmete liigiti kogumiseks on sisuliselt kaks võimalust: koguda jäätmeid eraldi biolagunevate jäätmete konteinerisse või kompostida enda kinnistul asuvas nõuetekohases kinnises kompostris. Viimane variant on lubatud vaid üksikelamutele või paarimajadele. Teistel on kohustuslik omada eraldi biolagunevate jäätmete konteinerit.

Pakendijäätmete liigiti kogumiseks on võimalus kasutada avalikke pakendipunkte, kuid märksa mugavam ja parem lahendus on pakendiorganisatsioonide poolt pakutav tasuta pakendikoti teenus üksikelamutele ja paarismajadele või pakendikonteiner korteriühistutele (maksab vaid konteineri rent). Alates viie korteriga elamutest on eraldi pakendikonteineri omamine kohustuslik.

Aet Põld
keskkonna vanemspetsialist