Jõuluajal mõelgem rohkem lähedastele
Käes on jõulukuu. See on paljudele meist tavaliselt aasta kõige kiirem kuu, mil on palju pidusid, kingituste ostmist ja ka argielu tegemisi, mis tuleb muu hulgas ära teha. Nii kujuneb tihti ajast, mida oleme pikisilmi oodanud, aasta kõige stressirohkem aeg.
Vanarahvas on rääkinud, et see on aeg, mil loodus talvepuhkust naudib – see peaks ka meil olema rahulik endasse süübimise aeg. Aeg teha kokkuvõtteid ja järeldusi ning meenutada tänutundega möödunut. Samuti aeg, mil olla koos oma lähedastega ja pöörata tähelepanu neile. Luua enda elus selgust ja teha uusi plaane järgmiseks aastaks. Võtta aega, et olla argitoimetustest eemal. Ma ise püüdlen väga seda vanarahva tarkust järgima ja püüan ka asjade ostmise asemel tähelepanu ja positiivseid elamusi kinkida.
Pimedal ajal on eriti oluline pöörata tähelepanu oma vanemaealistele lähedastele, sest pime ja külm aeg ning tihtipeale libedad teeolud hoiavad meie vanemaealisi kodus isolatsioonis. Üksi jäädes on aga muremõtted kerged tulema, mis omakorda mõjutavad otseselt tervist. Väga tuleb jälgida, kas nende tervislik seisund ikka lubab neil üksi hakkama saada. Äkki on murekohti, kus ka vald saaks oma abikäe ulatada? Tihtipeale võime olla ka ise abistaja rollis hädas, sest teemadega esimest korda kokku puutudes ei oska kohe lahendusi luua. Sel juhul tasub varmalt meie sotsiaal- ja tervishoiuvaldkonna spetsialistidega ühendust võtta ja neile oma mure ära rääkida – koos saame mõelda parimatele võimalikele lahendustele.
Kui abivajadus on väiksem, siis soovitan kaaluda koduteenuse võimalust. Meie vallas on koduteenus suunatud inimestele, kes vajavad abistamist kodustes tingimustes, st abi toimingutes, mis on vajalikud kodus elamiseks, kuid mida inimene ilma kõrvalise abita sooritada ei suuda. Näiteks küttepuude või vee tuppa toomine, abistamine toiduvalmistamisel, koristamisel, pesemisel vms. Teenus hõlmab ka abi korraldamist väljaspool inimese kodu, kui see on vajalik tema igapäevaseks toimetulekuks, näiteks poest toidu toomine, saatmine arsti juurde jms. Teenuse raames osutatav kõrvalabi võib seisneda ka isikuabi osutamises. See tähendab abistamist enesehooldusega seotud toimingute sooritamisel, näiteks juhendamist hügieenitoimingutes ja hooldusabivahendite kasutamisel, abistamist liikumisel jms. Õigeaegne ja piisav koduteenus võib elukvaliteeti oluliselt positiivselt mõjutada ja anda hingerahu kõigile, nii abivajajale kui ka abistajale.
Kui koduteenusest enam ei piisa ja vaja on juba ööpäevaringset hooldust, siis abistame ka selle osas. Täpsemalt saab sellest lugeda lk 12, kus meie sotsiaaltöö peaspetsialist Lemmi Park võimalustest ülevaate teeb. Soovitan väga vaadata ka meie Viimsi hoolekandekeskuse kodulehte viimsihoolekandekeskus.ee, kus on lisaks hoolekandeteenustele ülevaade ka vanemaealiste huviringidest ja päevakeskuste tegemistest. Loodan väga, et kõik meie Viimsi vanemaaelised avastavad enda jaoks meie keskuse võlud – kes ei ole veel sinna jõudnud, siis jõulukuu on selleks väga hea aeg. Aadressil Kesk tee 1 Haabneemes on uksed avatud kõigile esmaspäevast neljapäevani kell 10–16, reedeti kell 10–14. Samuti on avatud Randvere päevakeskuse uksed aadressil Kibuvitsa tee 1 esmaspäevast neljapäevani kell 10–15 ja reedeti kell 10–14.
Jõuluaeg on imeline aeg ka taasavastada Viimsi võlusid – jalutada Laidoneri pargis ja imetleda jõuluehtes loodust, keerutada muusika saatel uisuplatsil, mis asub Viimsi keskuse kõrval, külastada taluturgu ja vaadata üle lambad Viimsi vabaõhumuuseumis, külastada Artiumis ja Viimsi huvikeskuses kultuurisündmusi või võtta korraks aeg maha ja nautida meie raamatukogu võlusid.
Soovin kõigile imelist jõuluaega, hingerahu ning aega enda ja lähedaste jaoks!
Annika Vaikla
abivallavanem
Foto: Rannapere pansionaat