Kogume lugusid elust aiandus- ja suvilakooperatiivides 

11. aprill 2025
suvila

Eesti Rahva Muuseum koostöös EKA ja vabaõhumuuseumiga uurib teemat "Linlane maal", mis käsitleb individuaalsuvilaid nõukogude ajal aiandus- ja suvilakooperatiivides. Oleme huvitatud mälestustest nii kirjalikus kui ka suulises vormis, aga ka fotodest, dokumentidest jne. 

Küsimustik käsitleb Eestis nõukogude ajal rajatud aiandus- ja suvilakooperatiive ning sealset argielu. Suvilast sai 1960. aastate keskpaigast massiline nähtus. Paljudel inimestel oli omaette suvekodu, kuid valdavalt rajati suvilaid aiandus- ja suvilakooperatiivides. Nõukogude aja lõpuks oli Eestis veidi üle 1300 aiandus- ja suvilakooperatiivi kokku 52 000 krundiga. 

Kooperatiivide rajamisega vallandunud suvilabuum oli iseehitamise kõrghetk. Vaatamata kehtestatud reeglitele ja tüüpprojektidele oli suvila siiski omaloominguliste kohanduste tulemus. Märkige kindlasti ära oma suvila projekti nimi ja autor, kui teate seda. Aga samavõrd või rohkemgi pakuvad meile huvi teie või teie vanemate valikud ning töö suvila juures, sest neid andmeid arhiividest ei leia. 

Meid huvitab, kuidas elasid inimesed riigi etteantud raamides, kuidas järgisid või eirasid sätestatud norme, kuidas neis tingimustes loodi oma privaatne maailm. Aiandus- ja suvilakooperatiivides põimusid kollektiivne ja isiklik. Küsimustiku esimene poolt keskendub pigem kollektiivsele – ühisele tegutsemisele, teine pool on pühendatud rohkem isiklikule suvilakogemusele – oma suvila rajamisele ja elule suvilas. 

Eri tüüpi kooperatiividele kehtisid erinevad normid, mistõttu erines mõneti nii nende keskkond kui ka sealne elukorraldus. Näiteks ei tohtinud suvilakooperatiivides olla peenraid ega iluaedu, aianduskooperatiivides oli aiapidamine seevastu kohustuslik. Me ei eristanud küsimustikus aiandus- ja suvilakooperatiive ning sõna „suvila“ kasutame suvilate ja aiamajade üldmõistena. 

Küsimustik on mõeldud suunavana, te ei pea vastama kõigile küsimustele ning võite kirjutada ka sellest, mis tundub oluline, kuid mille kohta otseselt ei küsitud. Võite keskenduda sellele, mida peate oluliseks ja mille kohta oskate kirjutada. Võite kirjutada nii täiskasvanu kui ka lapse vaatenurgast, olenevalt sellest, milline oli teie kokkupuude nõukogudeaegse suvilaeluga. Palun märkige kindlasti ära, kas tegemist on teie isiklike või kellegi teise kogemustega. 

Oleme tänulikud igasuguse lisamaterjali eest (fotod, projektid, dokumendid, kroonikad, päevikud). Kui teil ei ole võimalik küsimustikule vastata, aga leidub huvitavaid materjale suvilaelu kohta, võite saata ka ainult need. Teie loal teeme materjalidest koopia ja soovi korral tagastame originaalid. Kui eelistate oma mälestusi suuliselt jagada, võtke meiega ühendust. 

Küsimustik on osa Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Rahva Muuseumi uurimisprojektist „Linlane maal. Suvila ruumikultuuriline analüüs“ (KUM-TA64, 2025–2026), mida rahastab kultuuriministeerium Eesti kultuuri teadus- ja arendusprogrammist 2023–2026. Ühtlasi aitavad teie tööd kaasa Eesti Vabaõhumuuseumi uue eksponaadi – nõukogudeaegse suvila – valmimisele. 

Küsimustiku ja rohkem infot leiab siit.

Anu Järs, Anu Kannike 
ERMi teadusosakond 

Fotot: ERM Fk 2644:832, Viktor Salmre