Kohus tegi otsuse jalgpallihalli rajamise osas

6. juuni 2024
hall

Tallinna Halduskohus tühistas Viimsi Vallavalitsuse 29. detsembri korralduse nr 412, mille sisuks oli Viimsi alevikus Kannikese tee 1, Kannikese tee 1a, Kannikese tee 19 ja Kannikese tee katastriüksustele detailplaneeringu kehtestamine.

Tallinna Halduskohus tegi neljapäeval, 6. juunil otsuse, millest lähtuvalt on rahuldatud kaebajate poolt esitatud kaebus ning tühistatud 29. detsembril vallavalitsuse poolt vastu võetud korraldus jalgpallihalli, kogukonnaaia ja pargiala detailplaneeringu kehtestamiseks.

Planeeringute osakonna juhataja Merje Muiso sõnul vallavalitsus kohtu tõlgendusega nõus ei ole.

„Nagu otsusest on võimalik järeldada, siis on kohus tühistamise aluseks võtnud argumendi, et vallavalitsuse korraldus detailplaneeringu kehtestamiseks on kohtu hinnangul üldplaneeringut muutev. Kohtuotsus toob välja, et kõik muud kaebuses esitatud etteheited ei ole kohtu hinnangul põhjendatud. Seega enamik probleemidest, millele kaebuses viidati, ei ole relevantsed ja kõikide nende asjaoludega on planeerimisel arvestatud,“ selgitas Merje Muiso.

Muudest kaebuses toodud etteheidetest leidis kohus, et detailplaneering ei ole teemaplaneeringuga vastuolus. Kohtu hinnangul ei leidnud kinnitust hoone sobimatus piirkonda. Lisaks leidis kohus, et kogukonnaaia säilitamine oli vastutulek kogukonna ootustele. Ka ei peetud asjakohaseks arhitektuurikonkursinõuet ja seda, et puudus kohustus läbi viia keskkonnamõjude strateegiline hinnang. Lisaks tõi kohus välja, et tegemist on treeninghalliga ning liikluskorralduse lahendamisel on vald käitunud õiguspäraselt.

Muiso sõnul on vallavalitsus jätkuvalt seisukohal, et detailplaneering on üldplaneeringuga kooskõlas. Vallavalitsus kujundab äsja laekunud kohtuotsuse osas oma seisukoha.

Jalgpallihalli detailplaneering sai varem ministeeriumist heakskiidu

Kannikese tee 1, Kannikese tee 1a, Kannikese tee 19 ja Kannikese tee katastriüksustele soovitakse rajada jalgpallihall, mis võimaldab Viimsi sportlastele aastaringseid treeningvõimalusi, millest on aastaid puudust tuntud. Hallis saaksid treenida nii koolilapsed kui ka täiskasvanud, nii jalgpallurid kui ka kergejõustiku harrastajad.

Planeeringualale sooviti rajada kogukonnaaed ja kuni 10 900 ruutmeetrine jalgpallihall koos selle juurde kuuluva vajaliku taristuga. Läheduses asuvate korterelamute ja halli vahele planeeritakse puhvrina avalik pargiala. Hallile juurdepääsuks ühendatakse Kannikese tee ja Nelgi põik omavahel nii sõidu- kui ka kergliiklusteega.

Möödunud aasta 22. detsembril saatis Regionaal- ja Põllumajandusministeerium Viimsi Vallavalitsusele oma seisukoha Kannikese tee 1, Kannikese tee 1a, Kannikese tee 19 ja Kannikese tee katastriüksustele planeeritava jalgpallihalli ja kogukonnaaia detailplaneeringu osas.

Regionaal- ja Põllumajandusministeerium on seisukohal, et detailplaneeringu koostamisel ei ole rikutud kirjalikke arvamusi esitanud isikute seadusest tulenevaid õigusi, mis kuuluksid heakskiidu andja poolt tagamisele. Lisaks ütles ministeerium, et detailplaneeringu koostamisel on arvestatud planeerimisseaduses sätestatud detailplaneeringu koostamise ja avaliku menetluse nõuetega ning täidetud on planeerimisseaduses § 126 nõutud kohustuslikud ja lisaks muud asjakohased detailplaneeringu ülesanded.

Ministeeriumi hinnangul on detailplaneering kooskõlastatud asjakohaste asutustega ning detailplaneeringu koostamisel on kaasatud ja planeeringulahendusest teavitatud puudutatud isikuid. Regionaal- ja Põllumajandusministeeriumi hinnangul on detailplaneeringu lahenduse kaalutlused põhjendatud, selle koostamine on läbi viidud vastavuses planeerimisseaduses sätestatud nõuetega ning detailplaneering vastab õigusaktidele.

Heiko Leesment
avalike suhete osakonna juhataja