Lapsevanema Kool: tugivõrgustik Sinu taskus

5. dets 2024
väike Päike lastehoid

Väikese Päikese lapsevanema kool räägib taskuhäälingu kaudu näiteks haridusest, tunnete juhtimisest, kvaliteetaja veetmisest vanemaga, lahutustest, kärgperendusest, jagatud vanemlusest ja ühe vanemaga peredest.

Meie lapsevanema kool on loodud lapsevanemale, õpetajale, tulevasele lapsevanemale või hoopiski vanavanemale, et pakkuda tuge põneval lapse arenguteekonnal. Kiiresti muutuvas ja infotihedas maailmas on keeruline lapsele tark teejuht olla. Teame, kui raske on väikese lapse kõrvalt, olles ise ülestimuleeritud, leida aega ja energiat, et otsida parimaid viise oma lapse toetamiseks. Väikese Päikese Lapsevanema Kooli südameasjaks on pakkuda toetust, jagades erialaspetsialistide teadmisi ja kogemusi ning praktilisi näiteid, et vanem saaks panustada lapse arengusse ka kodus. Lisaks on meie soov olla alushariduse arengu eestvedajad ja partnerid Eestis. 

Nagu tavaliselt juhtub, siis idee sünnib isiklikust vajadusest. 2019. aastal avaldasid Väikese Päikese Viimsi lasteaia vanemad soovi saada erinevatel teemadel loenguid ja olla teadlikumad – nii sai alguse koolitusprogramm Lapsevanema Kool koostöös Viimsi vallavalitsusega. Algselt toimusid kõik loengud kohapeal, meie lasteaias. Kui tuli koroona, siis pidime kohanema uute tingimustega ja kolisime veebi. Lisaks otseülekannetele Facebookis hakkasid toimuma ka podcastid. 
Igal aastal astume sammu veel edasi, et pakkuda kaasahaaravat ja mõtlemapanevat sisu. Eelmisel hooajal liikusime podcastidega Spotifysse ja sellest hooajast on kõik meie osad videoga Spotifys ja Youtube’is, et olla kättesaadavam suuremale vaatajaskonnale. Kõik videopodcastid on tasuta kuulamiseks ja vaatamiseks.

Podcastide teemad otse allikatelt

Kuna Väikesel Päikesel on 12 lastehoidu ja 3 lasteaeda, siis saame teemade sisendeid otse allikatelt – lapsevanematelt, õpetajatelt, lapsehoidjatelt ja juhtidelt. Lisaks hoiame iga päev silma peal erinevatel vanemluse teemasid kajastavatel gruppidel. Teemad tulevad ka koostöös Viimsi vallaga. Tore on näha, et Lapsevanema Kool on silma jäänud ka erialaspetsialistidele, kes pöörduvad meie poole oma valdkonna teemadega. 

Meile on oluline kajastada parasjagu ühiskonnas päevakajalisi teemasid. Tänapäeva vanemale teeb enim muret lapse vaimne ja füüsiline tervis, toitumine ja vanemate enesehoid. Veel räägime haridusest, eakohastest oskustest nagu lugemine ja tunnete juhtimine, kvaliteetaja veetmisest vanemaga ja varajasest märkamisest. Samuti kajastame muutusti perekonna dünaamikas, rääkides lahutustest, kärgperendusest, jagatud vanemlusest ja ühe vanemaga peredest. Kuna meid saadab tehnoloogia pea igas eluetapis, siis võime öelda, et oleme digijälgitavad põlvkonnad. Seega on oluline rääkida turvalisest digivahendite kasutamisest, veebis käitumisest ja piiride seadmisest juba varajasest east.

Teadlik vanem=toetatud laps

Lapsevanema Kooli oleme kutsunud nii erialaspetsialiste kui ka emasid või isasid, kes jagavad oma isiklikku kogemust vanemluse teekonnal. Eelmisel hooajal oli kõige populaarsem veebiloeng „Paindlik puhkeaeg versus lõunauni lasteaias“, millel on ca 8000 vaatamist. Inimesed esitasid küsimusi ja mõtlesid kaasa, millised võiksid olla lasteaias puhkeaja lahendused. Veel kõnetas vanemaid veebiloeng „Liikuv laps = õnnelik laps“, kus keskendusime just lapse füüsilise ja vaimse tervise seostele. Viimasena toome välja podcasti „Kuidas jagada tähelepanu, kui lapsi on rohkem kui üks“, kus ema jagas, kuidas ta hoiab tasakaalu kahe pisikese lapse, partneri ja iseenda vahel. Seega Lapsevanema Kooli vestlusteemasid valime alati nii erinevaid kui võimalik ja arvestades, mis võiks kõnetada vastsündinud beebide, väikelaste või hoopis koolieelikute vanemaid. 

Usume, et koos teemasid arutades ja analüüsides suudame ühiskonda muuta. Teadlikumad vanemad oskavad pöörata tähelepanu kitsaskohtadele ja julgevad rohkem kaasa rääkida. Lapsevanema Kool varustab lapsevanemaid teadmiste ja oskustega, et toetada oma lapse empaatiavõimet, koostööoskust ja sotsiaalset vastutustunnet, mis omakorda loob aluse hoolivamale ja tugevamale ühiskonnale. 

Sel hooajal on tulemas veel põnevaid vestlusi

  • Saale Kibin, psühholoog ja pereterapeut: „Kuidas tagada lapse heaolu vanemate lahkuminekul?“
  • Ivica Mägi, terapeut ja Ivica Mägi autismikooli asutaja: „Kuidas hoida iseennast, kui laps on erivajadusega?“
  • Karoliine Piksarv, beebiviiplemise maaletooja: „Beebiviiplemine: võimalus lapse mõistmiseks“

 

Birgit Anette Bibikov
Väike Päike lasteklubi
 
Liis Jakimainen
Väike Päike lasteklubi

Foto: Kuvatõmmis