Muutub bussiliini nr 49 liikumistee

17. okt 2024

Tallinna linn muudab liinivõrgu uuendamise II etapi raames bussiliini nr 49 kulgemisteed ning lisab uue liini nr 48. Muudatus toimub alates 21. oktoobrist.

Muudatuste eesmärk on parandada ligipääsetavust elu-, töö- ja õpikohtade vahel, vähendades sõiduaega ja tagades mugavamad ümberistumised kõrge nõudlusega piirkondades. Lisaks on soov kohandada ühistransporditeenust vastavalt nõudlusele madalama sõidunõudlusega piirkondades.

Liinivõrgu uuenduste aluseks on Tallinna erinevate liikumisviiside liiklusmudel, mis hõlmab rahvastiku paiknemise ja demograafilisi andmeid, ühistranspordi kasutajate loendussüsteemi infot ning liiklusandmeid. Lisaks on arvestatud mobiilpositsioneerimise ning Maksu- ja Tolliameti lähte- ja sihtkohtade nõudlusmaatriksit inimeste registreeritud kodu-, töö- ja koolikohtade vahel. Uue liinivõrgu planeerimisel on arvesse võetud ka tehtud uuringuid, kodanike tagasisidet ja väliskonsultantide soovitusi.

Enne muudatuste tegemist oli inimestel võimalik avaldada oma arvamust ja teha ettepanekuid. Liini nr 48 puhul muudeti lähtuvalt saadud tagasisidest esialgselt kavandatud marsruuti, mis katab ära ka Kloostrimetsa tee. Liinile 49 lisati Mähe tee peatus ning  buss ei peatu enam Kaasiku peatuses.

Liiniga nr 49 saavad viimsilased kiirema ühenduse Ülemiste ja lennujaama piirkonnaga
Liin nr 49 liikumistee Pirita ja Ülemiste City vahel muutub otsemaks. Muudetud liikumistee hakkab kulgema mööda Pirita teed, Narva maanteed ning J. Smuuli teed. Sellega väheneb oluliselt ühendusaeg Tallinna lennujaama, Ülemiste City ja Smuuli tee tööstuspiirkonna vahel. Võrreldes tänasega hakkab bussiga Viimsist Ülemistele ja lennujaama saama varasema 1 tunni ja 5 minuti asemel umbes 45 minutiga. Viimsi valla mitmed uuringud on näidanud, et Ülemiste piirkonda liigub igal tööpäeval enam kui 10% valla tööealistest elanikest ehk tegemist on ka Viimsi elanike jaoks olulise sihtpunktiga. Kiirem ühendus selle piirkonnaga vähendab loodetavasti autoga liikumise vajadust.

Liin nr 49. Skeem: Tallinna linn

Avatakse liin 48
Pirita, Laiaküla ja Lasnamäe piirkondade ühendamiseks avatakse uus bussiliin nr 48. Liin tagab ühistransporditeenuse piirkondades, mida liin nr 49 enam ei läbi. Laiakülast Viimsi keskusesse sõitmiseks bussiliiniga nr 48 tuleb Pirital ümber istuda liinidele 1, 49, 114 või 174.

Liin nr 48. Skeem: Tallinna linn

Imre Saar