Randvere ja Viimsi koole ootab ees suuremahuline evakuatsiooniõppus

7. sept 2023

Esmaspäeval, 11. septembril ootab nii Randvere kui ka Viimsi kooli õpilasi ja töötajaid ees teistmoodi koolipäev, sest päeva jooksul harjutatakse läbi kriisiolukorras Randvere kooli täiemahuline evakuatsioon Viimsi kooli.

Kriisiõppust „Cobalt Blue“ korraldab ja juhib Viimsi vallavalitsus. Õppuse peakorraldaja järelevalveosakonna juhataja Karin Mägi sõnul on kevadest alates käinud õppuse ettevalmistamiseks tihe koostöö eri osapooltega.

„Õppus viiakse läbi võimalikult elulähedastes tingimustes, ehk me reaalselt kasutame valla kriisiplaanist lähtudes ühistransporti selleks, et evakuatsioon läbi viia. Nii õpilastel kui ka töötajatel tuleb läbi teha esmaspäeval evakuatsioon,“ selgitas Karin Mägi, kelle sõnul ei pea lapsevanemad sellel päeval omalt poolt täiendavalt midagi tegema.

„Laste eest kantakse hoolt ja nad tuuakse peale õppuse lõppu kooli tagasi. Lastega koos on nende õpetajad ja tugiisikud ning erivajadustega õpilaste transpordile oleme samamoodi mõelnud. Ainus palve vanematele, on selgitada lastele, miks selliste olukordade harjutamine on oluline ja miks kriisideks peab valmis olema,“ ütles Mägi.

Evakuatsiooniõppus on osa septembri lõpus Muugal toimuvast riiklikust suurõppusest
28. ja 29. septembril toimuval CREVEX23 riiklikul suurõppusel mängitakse läbi stsenaarium, mille kohaselt toimub Muugal suurõnnetus. Erinevad ametkonnad harjutavad neil päevil ühiselt kriisiolukorra lahendamist ja testitakse erinevaid võimekusi, kaasa arvatud ulatuslik evakuatsioon.

„Kui 11. septembri õppus puudutab vaid Randvere kooli ja selle õpilasi evakueeritavatena ja Viimsi kooli nende vastuvõtjana, siis septembri lõpus toimuva õppuse stsenaarium ning kulg haarab kogu poolsaart. Arvestada tuleb erinevate tegevustega, mis võivad häirida igapäevast harjumuspärast elurütmi. Kindlasti saab kuulda olema häiresignaale ja inimeste telefonidesse jõuavad õppusega seotud SMS teavitused. Palume inimestel olla mõistvad ja pidada kinni ajutistest piirangutest,“ ütles järelevalveosakonna juhataja Karin Mägi.

CREVEX23 puhul on tegemist iga nelja aasta tagant korraldatava suurõppusega, mille raames harjutatakse ja kontrollitakse üleriigilise hädaolukorra lahendamise ja ulatusliku evakuatsiooni korraldamise võimet ja asutuste toimepidevust. Rohkem infot suurõppuse kohta leiab Riigikantselei kodulehelt.

Loe lisaks: Randvere koolis harjutatakse läbi massevakuatsioon

Heiko Leesment
avalike suhete osakonna juhataja