Sotsiaalse heaolu aasta 2025 sotsiaalhoolekande valdkonnas  

10. aprill 2025
sotsiaalse heaolu töögrupp

Viimsi visioonipäev on kohaliku omavalitsuse kaasamisüritus, sotsiaalhoolekande valdkonna töötoas koguti sisendit neljas laudkonnas. Osalejad roteerusid 15-minutiliste vahedega, jagades oma mõtteid ja hinnates hiljem kleepsudega kõige mõjuvamaid ideid. Ürituse eesmärk oli tugevdada Viimsi valla arengut ning luua tulevik, kus iga elaniku hääl mängib võtmerolli. Alljärgnevalt on toodud laudkondade põhiteemad, töölehtedelt kogutud näited ning selgitused, miks need on olulised Viimsi 2025 sotsiaalse heaolu aasta kontekstis.  

  1. Laste ja perede toetamine  

Põhiteemad ja näited:  

Info parem kättesaadavus ning vanemate koolitused:  
Töölehtedel toodi välja, et vanemad vajavad kiiret ja selget juurdepääsu teabele, sealhulgas sotsiaalteenustele, lasteaedadele ja koolitustele. Üks tööleht kirjeldas:  "Kui teave on ühes kohas ja ajakohane, saab vanem kiiremini otsustada, millal ja millist abi ta vajab."  
Sellised ettepanekud aitavad ennetada probleeme, mis võivad hiljem nõuda kallimaid sekkumisi, näiteks eripedagoogilise toe osas.  

Spetsialistide ja tugiteenuste parem kättesaadavus:  
Osalejad rõhutasid vajadust, et psühhiaatri, logopeedi ja eripedagoogi teenused oleksid kergemini ligipääsetavad. Üks kommentaar töölehelt sõnastas:  

"Varajane sekkumine spetsialistidega aitab tuvastada probleeme enne nende süvenemist."  

Laste liikumise ja tervisliku arengu propageerimine:  
Füüsilise aktiivsuse tähtsust tõsteti esile, märkides, et aktiivsed mänguväljakud ja spordivõimalused aitavad ennetada tulevasi terviseprobleeme. Töölehtedelt pärinev kommentaar kõlas järgmiselt:  

"Regulaarne liikumine on investeering meie laste tulevikku."  

Perepesa kontseptsioon:  
Mitmetes töölehtedes ilmus perepesa mõte – mitme otstarbeline keskus, kus pakutakse nõustamist, koolitusi ja peredele mõeldud üritusi. Perepesa on mõeldud looma turvalise ja toetava keskkonna, kus vanemad saavad infot, abi ning jagada omavahel kogemusi. See kontseptsioon ühendab perekeskse toe ja kogukonna ühtsuse, pakkudes lahendust, mis vastab nii praktilistele kui ka emotsionaalsetele vajadustele.  

  2. Sotsiaalteenuste arendamine ja uuenduslikud lahendused  

Põhiteemad ja näited:  

Innovatiivsed digilahendused ja tehnoloogilised vahendid:  
Töölehtedelt tuli välja ettepanek kasutada digitaalseid platvorme ja AI-lahendusi, et muuta sotsiaalteenused operatiivsemaks ja isikupärasemaks. Üks ettepanek sõnastas:  "Viimsi valla äpp võiks pakkuda elusündmuste põhiseid infokirju ja teavitusi – näiteks lapse sündi või erivajadustega toetusi."  
Lisaks mainiti nutikate koduandurite kasutuselevõttu, et jälgida teenuste kättesaadavust ja reageerida kiirelt muutuvatele vajadustele.  

Vajaduspõhised ja paindlikud teenused:  
Osalejad rõhutasid, et standardlahendused ei sobi kõigile ning c. Töölehtedelt pärinev kommentaar oli järgmine:  "Ühe suurima probleemi lahendamiseks on vaja teenuseid, mis vastaksid täpselt konkreetsete gruppide vajadustele, mitte ühtset lahendust kõigile."  

Noorte vaimse tervise ja ennetusprogrammide tugevdamine:  
Varajane sekkumine noorte vaimse tervise toetamisel on prioriteet. Töölehtedelt ilmnes:  "Noorte vaimne tervis peab olema prioriteet – varajane sekkumine võib päästa tulevasi võimalusi ja säästa ressursse."  

  3. Kogukonna roll ja vabatahtlik tegevus  

Põhiteemad ja näited:  

Kogukonna aktiivne kaasamine:  
Töölehtedel esinesid ettepanekud kaasata kohalikke korteriühistuid, naabruskondi ja ettevõtteid sotsiaalhoolekande tegevustesse. Üks kommentaar rõhutas:  "Kogukonna tugevus peitub üksteise abistamises – mida rohkem toetame naabruskonna sidemeid, seda kindlamalt saame ennetada sotsiaalseid probleeme."  

Vabatahtlike panuse väärtustamine:  
Osalejad toetasid ideed, et vabatahtlikele tuleks pakkuda regulaarset tunnustust ja motiveerivaid stiimuleid, et nende töö jääks jätkusuutlikuks. Üks töölehe märkus oli:  "Vabatahtlik tegevus, nagu koduabi või transporditoetus, peaks olema ametlikult tunnustatud ja stimuleeritud."  

Tagasiside kogumise süsteemid:  
Ideeks oli luua lihtsad ja anonüümsed tagasisidekanalid, mille kaudu kogutakse kasutajate kogemusi otse teenuse kasutamise järel. Töölehtedel esines ettepanek:  

"Pärast iga teenuse kasutamist võiks saata lühikese tagasiside e-kirja – nii saame kiiresti reageerida ja teenust täiustada."  

  4. Informatsioon ja kommunikatsioon  

Põhiteemad ja näited:  

Mitmekesised infoedastuskanalid ja kommunikatsioonivahendid:  Osalejate töölehtedelt selgus, et Viimsi valla ametlikud kanalid – nagu Viimsi Teataja, Facebook ja koduleht – jõuavad erinevate vanuserühmadeni erinevalt. Üks tööleht sõnastas:  "Vanemad eelistavad lugeda infot arvuti kaudu, samas kui nooremad saavad teateid peamiselt telefonis."  

Samas tõdeti, et vanemaealiste olulisim Viimsi valla ametlik infokanal on paberil ilmuv Viimsi Teataja ja suusõnaliselt edastatav informatsioon.   
Soovitati ka, et lisaks olemasolevatele kanalitele võiks kasutada digitaalseid lahendusi, näiteks spetsiaalset Viimsi valla äppi.  

Infokirjad ja sündmuspõhised teavitused:  
Töölehed toetasid ettepanekut saata elusündmuste  põhiseid infokirju, mis koonduvad konkreetsetele sihtgruppidele, näiteks kajastavad lapse sündi või erivajadustega inimeste toetusi. Üks näide oli:  "Infokirjade kaudu saab igaüks kätte kogu vajaliku info, mis on seotud konkreetse elusündmusega."  

Eakate digioskuste arendamine:  
Osalejad märkisid, et eakad vajavad abi digimaailma võimaluste kasutamisel. Töölehtedelt pärinev ettepanek oli pakkuda tugi- ja koolitusprogramme ning kasutada AI-lahendusi, näiteks Viimsi Teataja artiklite ette lugemist, et muuta info kättesaadavaks ka neile, kellel on raskusi tehnoloogiaga.  

Anonüümne tagasiside ja kasutajakogemuse kogumine:  
Tagasiside andmine peab olema lihtne ja anonüümne, et julgustada kõiki oma kogemusi jagama. Üks töölehe kommentaar oli:  "Kes tahab, saab info kätte, aga kui tagasiside andmine on keeruline või ebaturvaline, siis jääb hääl kuulmata."  

Viimsi 2025: Sotsiaalse heaolu aasta – tulevikku suunatud lahendused  

Viimsi valla Sotsiaalse Heaolu Aasta 2025 eesmärk on tõsta elanike heaolu ja tugevdada kogukonna sidusust läbi ennetavate ja uuenduslike lahenduste. Visioonipäeva töölehtedelt ja aruteludest selgus, et:  

Ennetav ja operatiivne infoedastus on võtmetähtsusega – varajane ja lihtne ligipääs teabele aitab ennetada probleeme ning säästa kohalikke ressursse.  

Innovatiivsed digilahendused ja tehnoloogilised vahendid muudavad sotsiaalteenused paindlikumaks ja isikupärasemaks, võimaldades kiiret sekkumist ning paremat teenuste kättesaadavust.  

Kogukonna ja vabatahtliku tegevuse toetamine loob aluse pikaajaliseks sotsiaalseks jätkusuutlikkuseks, kus kohaliku omavalitsuse ja elanike koostöö annab tulemusi juba varases staadiumis.  

Perepesa kontseptsioon ühendab perede toetuse, nõustamise ja koolituste pakkumise ühte turvalisse keskkonda, kus kogukonna liikmed saavad üksteise kogemustest õppida ja omavahel toetust jagada.  

Need lahendused loovad aluse tulevikule, kus Viimsi valla sotsiaalhoolekanne areneb vastavalt elanike vajadustele ning iga hääl on kuuldav. Sotsiaalse heaolu aasta 2025 fookuses on elukvaliteedi tõstmise, kogukonna tugevdamise ja innovatiivsete lahenduste kasutuselevõtu kaudu tagada, et kõik pered ja üksikisikud saavad vajalikku tuge ja teavet õigeaegselt.  

Annika Vaikla 
abivallavanem

Sotsiaalse heaolu töögrupp
Foto Timo Müürsepp