Tänasest aitab viimsilastel liigelda isesõitev buss

16. sept 2024
Isesõitev buss

Esmapäeval, 16. septembri hommikul startis Haabneemes esimesele ringile isesõitev buss, mis on viimsilaste teenistuses kuni oktoobri keskpaigani.

16. septembri pärastlõunal toimus Haabneemes Põldheina teel parklas isesõitva bussi avalik tutvustus. Eesti tootja Auve Techi isesõitva bussi MiCa puhul on tegemist nende uusima mudeliga, mis siinmail avalikus kasutuses pole olnud ja mida on hetkel toodetud vaid paarkümmend.

Huvilistele ütlesid tervitussõnad Viimsi vallavolikogu esimees Atso Matsalu ja vallavanem Illar Lemetti. Vallavanem Illar Lemetti sõnul soovitakse autonoomse bussi pilootprojektiga avada tee innovaatilistele lahendustele, mis võiksid tulevikus muuta valla ühistranspordisüsteemi efektiivsemaks ja keskkonnasõbralikumaks. Volikogu esimees Atso Matsalu sõnul on Viimsi avatud astuma samme nutika liikuvuse suunas ja isesõitvad bussid on siinses kontekstis igati sobiv lahendus.

Buss

Testperioodil liigub buss marsruudil Vardi tee – Nurme põik – Hundi tee – Põldheina tee – Tammepõllu tee parkla. Marsruudi valikul on arvestatud piirkonnaga, kus hetkel puudub ühistransport, kuid kus asuvad rahustatud liiklusega ja vähendatud piirkiirusega teed. Buss teenindab huvilisi töööpäevadel kuus tundi: hommikul kell 7–10 ja pärastlõunal kell 14–17. Bussiga sõidu eest piletit ei küsita.

Katseperiood annab võimaluse saada vajalikke kogemusi nutikate transpordilahenduste rakendamiseks Viimsis

Katseperiood algab 16. septembril, mil toimub Euroopa liikuvusnädal, mille raames pööratakse erilist tähelepanu keskkonnasõbralikele ja ohutust tõstvatele transpordilahendustele. Viimsi vald kogub pilootprojekti raames teadmisi, kas ja kuidas oleks võimalik tulevikus autonoomset transporti Viimsis rakendada ning millega tuleks selle kasutuselevõtul arvestada.

Viimsis teeb busside tootja Auve Tech oma uusima mudeli MiCa esimest avalikku kasutust Eestis. Ettevõtte esindajate sõnul on see selle valdkonna tehnoloogia ja innovatsiooni kõrgeim tase.

„MiCa on oluline samm Auve Techi jaoks, kuna see demonstreerib meie pühendumust jätkusuutlikule ja turvalisele autonoomsele liikuvusele. See buss on meie inseneride ja arendustiimi aastaid kestnud töö tulemus, mille eesmärk on parandada linnade liikuvust ning vähendada keskkonnamõjusid,“ sõnas Auve Techi juhatuse esimees Kaarel Variksaar.

Auve Techi autonoomsed sõidukid on edukalt kasutusel üle maailma, sealhulgas Euroopas, Jaapanis ja USA-s. Nendes projektides kasutatavad autonoomsed sõidukid pakuvad transporti linnades, kus suured linnaliinibussid sõitma ei mahu ning eraautode kasutamine oleks ebaotstarbekas. Auve Tech on kindlalt positsioneerunud autonoomse liikluse tulevikuliidrina.

Peatused

Heiko Leesment