Tulevikus soovitakse külavanemaid valida ka elektrooniliselt

16. nov 2023
Külavanema valimised

14. novembril oli  Viimsi vallavolikogus esimesele lugemisel  valla põhimääruse muudatused, mis võimaldavad püsiasutusega väikesaare  üldkogu ja küla üldkoosoleku läbi viia ka osaliselt või täielikult elektrooniliselt.

Volikogule eelnõu koostanud vallasekretär Leevi Laeveri sõnul on olnud olukordi, kus näiteks küla- või saarevanem on jäänud valimata, sest vajalik kvoorum pole kokku tulnud. Samas on ka vastupidiseid näiteid, kus osalejate arv on väga suur ja paberiga hääletades on ajakulu suur. Viimati näiteks Randvere küla üldkoosolek, millel osales 269 inimest ja valimisprotsess kestis ca 4 tundi.

„Usun, et see on vajalik samm ka küla- ja saarevanemate valiku hõlbustamiseks ja kaasajastamiseks. Elame digitaalsel ajastul ja täna on igati mõistlik, et me pigem muudame inimestele nende esindajate valimise lihtsamaks,“ selgitas vallasekretär Leevi Laever.

Valla põhimääruses on muutuse järel kirjas, et üldkogu või üldkoosolekut võib läbi viia tervikuna füüsilise koosolekuna, osaliselt füüsilise koosolekuna ja osaliselt elektrooniliste vahendite abil või tervikuna elektrooniliste vahendite abil. Üldkoosolekul elektrooniliste vahendite abil osalemise täpsema korra määrab igakordselt vallavalitsus.

Eeldatavasti võetakse muudatused volikogu poolt vastu detsembrikuisel volikogu istungil, mil toimub eelnõu teine lugemine.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond

Foto: külavanema valimised Randveres (Jane Saks)