Üldplaneeringu infokiri XII

21. märts 2024

Kolmapäeval, 20. märtsil algas kevad. Kaugelt naasnud rändlinde on koduaias juba toimetamas näha-kuulda. Ehk olete teiegi tajunud seda looduse ärkamisega kaasnevat kripeldavat tunnet, et peaks ise käed külge panema ja enda elujärje edendamiseks midagi uut looma.

Üldplaneeringu koostamise rindel on vallal pakkuda selleks suurepärane võimalus! Järgmise poole aasta jooksul on valla planeerimisel kõige tegusamad ajad, sest oleme seadnud eesmärgiks tulla planeeringu eskiislahendusega avalikkuse ette saabuva suve lõpuks. See aga ei ole võimalik ilma vallarahva panuseta – sestap korraldab vald traditsiooniks kujuneva visioonipäeva, mille fookuses sel aastal ongi koostatav üldplaneering.

Visioonipäev toimub laupäeval, 13. aprillil Viimsi gümnaasiumis
Sarnaselt eelmisele aastale alustame sissejuhatavate sõnavõttudega, mille järel on kõigil, kes jagavad meie seisukohta, et parim ruumiloome sünnib koosloomes, võimalus osaleda töötubades, kus arutame erinevate planeeringulahenduste üle.

Eelmisel aastal oli visioonipäeva teemaks valla pikaajaline arengukava ning igaüks sai jagada oma ootusi, milliseks võiks Viimsi kujuneda järgmise 25 aasta jooksul. Sedapuhku arutame, millised on need praktilised ruumilahendused, mis üldplaneeringuks vormistatuna aitaksid neid ootusi ellu viia.

Sellest tulenevalt tutvustataksegi päeva esimeses pooles, millised on arengukava ja üldplaneeringu kokkupuutekohad ja omavahelised seosed, ning räägitakse sellest, kuidas üldplaneeringut rakendada igapäevases elus valla elukeskkonna edendamise hüvanguks. Lisaks saame ülevaate alusuuringutest, millele ruumiotsuste langetamisel tugineda, sest üheks suuremaks väljakutseks üldplaneeringu arengustsenaariumide valimisel on mõista, kuidas erinevad teemavaldkonnad üksteist mõjutavad ning kuidas saavutada näiliselt vastandlike eesmärkide vahel selline tasakaal, mis viiks kokkuvõttes meie ootusi paremal viisil esindava tulemuseni.

Päeva teises pooles toimuvad töötoad, kus keskendume aruteludele praktilistele lahenduste üle, mis aitaksid igaühel meist enda elu korraldades luua ühtlasi paremat elukeskkonda ka terve valla vaates. Selleks, et lühikese aja jooksul jõuda palju, on töötoad teemade järgi jagatud viieks:

• ettevõtlus töötuba – fookuses on sotsiaalmajanduslikud seosed, erinevad arengustsenaariumid ja Haabneeme keskuse areng;
  • keskkonna töötuba – fookuses on keskkonnamõju strateegilise hindamise uuringud, rohevõrgustiku areng ja rannaalade kasutus;
  • liikuvuse ja taristu töötuba – fookuses on elanike liikumisvõimaluste mitmekesistame ja rööbastranspordi potentsiaal kiirete ja mugavate ühenduste loomiseks oluliste sihtkohtadega;
  • avalike ehitiste ja alade töötuba – fookuses on haridus-, sotsiaal-, kultuuri- ja spordiehitiste vajadus ja paiknemine;
  • saarte töötuba – fookuses on valla saared ja nende ruumiline areng.

Kuigi visioonipäeva programm on tihe ja töine, oleme jätnud ettekannete ning töötubade vahele piisavalt aega, et lõuna- või suupistepauside ajal saaks omavahel meelepärastel teemadel mõtteid jagada ja ka lihtsalt kevadisest koosolemisest rõõmu tunda.

Muuhulgas tasub ehk märkida, et eelmisel nädalal toimunud iga-aastasel Tartu Planeerimiskonverentsil, mis on suurim omataoline Eestis, olid Viimsi teemad tugevasti pildis. Konverentsi lõpus tunnustas Eesti planeerijate ühing vallavalitsuse planeeringute osakonna juhatajat Merje Muisot. „Tunnustame julguse eest haarata härjal sarvist ning soovime jõudu teed näitava praktika elluviimisel“. Merje tõdes, et saadud tunnustus tuli üllatusena, ent on mõeldud kogu osakonnale hästi tehtud töö eest. See näitab, et Viimsi planeerimispraktikat on hakatud kõrgelt hindama, mis on tunnustuseks valla planeerimistegevusele laiemalt.

Olen veendunud, et järgmisel aastal, mil planeerimiskonverents tähistab oma kümnendat juubelit, on koos tegutsedes Viimsil teistele omavalitsustele jagada veelgi enam. Sestap kutsun teid kõiki üheks laupäevaks jätma kevadised aiatööd ja ühinema teistega, et kaasa rääkida valla tuleviku kujundamisel!

Räägi kaasa!
Registreeri end 13. aprillil Viimsi gümnaasiumis toimuvale Viimsi visioonipäevale. Üritus on kõigile tasuta, olemas on ka lastehoid. Registreerida saab end kodulehel viimsivald.ee/visioonipaev-2024.

Endrik Mänd
peaarhitekt