Uuel aastal muutub Viimsis maamaks

27. sept 2024
foto

17. septembri istungil kehtestas Viimsi vallavolikogu uue maamaksu määra äri- ja tootmismaa ning veel mõnede sihtotstarvetega maadele. Elamu- ja maatulundusmaa maksumäär ei muutu.

Volikogu poolt kehtestatud muudatus toob kaasa 0,5% maamaksu tõusu äri- ja tootmis- ning  muude sihtotstarvetega (transpordimaa, veekogude maa, sihtotstarbeta maa jms) maadele. Seega varasema 1,0% asemel on eelnimetatud maadel 1. jaanuarist 2025 maa maksustamise määr 1,5% maa maksustamishinnast aastas.

1. jaanuarist 2025 kehtivad Viimsis järgnevad maamaksumäärad:

  • elamumaa ja maatulundusmaa õuemaa kõlvik – l 0,5% maa maksustamishinnast aastas (jääb samaks, mis 2024. aastal)
  • maatulundusmaa kõik muud kõlvikud – 0,5% maa maksustamishinnast aastas (jääb samaks, mis 2024. aastal)
  • äri- ja tootmismaa, kõik muud sihtotstarbed – 1,5% maa maksustamishinnast aastas (muutus +0,5%)

Soodustuste tingimused ei muutu
Vastu võetud määrus ei muuda niinimetatud koduomanike maksusoodustust ehk maksustataval maatükil asuvasse elamusse 1. jaanuari seisuga sissekirjutust omavad koduomanikud on jätkuvalt vabastatud maamaksu tasumisest elamumaa või maatulundusmaa õuemaa kõlviku osas tiheasustusega aladel kuni 1500 ruutmeetri ulatuses ja hajaasustusega aladel kuni 2 hektari ulatuses.

2023. aastal laekus Viimsi vallale maamaksu üle 2,5 miljoni euro. Peale maade korralist hindamist ja uute maksumäärade rakendamist riigi poolt vähenes Viimsi valla maamaksutulu ligi pool miljonit eurot. Riik korrigeeris aasta jooksul osade maade puhul hindamistulemusi ja kompenseeris maamaksu puudujääki vallale osaliselt, summas 262 000 eurot. Tuleval aastal riik kohalikele omavalitsustele puudujääki enam ei kompenseeri.

Mitu samaaegset muudatust
Oluline on silmas pidada, et riik muutis samaaegselt maksimaalsete maksumäärade suurendamisega ka maamaksu tõusu osa arvestuspõhimõtteid. Maamaks suureneb võrreldes eelmise aasta maamaksu summaga kas 50% või 20 eurot (kui 50% on väiksem, kui 20 eurot), kuni jõuab maa maksustamishinnast ja maamaksumäärast lähtuva maamaksusummani. Loe täpsemalt Maa-ameti kodulehelt maaamet.ee/mure-maamaksu-parast .

Kuna maamaksu arvutab ja maksuteated väljastab Maksu- ja tolliamet, siis maamaksu arvutamise ja tasumise küsimustes tuleb pöörduda nende poole. Rohkem infot leiab Maksu- ja tolliameti kodulehelt www.emta.ee/eraklient/maksud-ja-tasumine/muud-maksud/maamaks 

Maamaksu laekumine on vähenenud
Maamaksu laekumise vähenemine võrreldes varasemate aastatega on tingitud nii uuest maa väärtuse hindamise metoodikast (turupõhise väärtuse arvestamine varasema hinnatsooni väärtuse asemel), seadusega vähendatud maksumäärade maksimumsuurusest (1% varasema 2,5% asemel) kui ka maamaksu aastasest kasvupiirangust (10% või 5 eurot aastas).

Viimsi valla maamaksumäärade muutmisel lähtuti just muu maa sihtotstarbega maade rühma (sh äri- ja tootmismaade) korrigeerimisest seetõttu, et nende puhul vähendati maksimaalset maamaksumäära 2,5 korda riigipoolse korralise hindamise käigus, kuid Viimsis suurenes nende sihtotstarvete maksustamishind vähem kui 2,5 korda. See omakorda mõjutas valla tulubaasi negatiivselt. Kavandatud maamaksu muudatustega tagatakse senise maamaksutulu baasmäära ennistumine ning lisaks prognoositakse ligi kümnendiku suurust maksutulu tõusu.

1. jaanuaril 2025 kehtima hakkava uue maamaksuseaduse kohaselt on kohalikul omavalitsusel võimalik tõsta ka elamumaa ja maatulundusmaa õuemaa kõlviku maamaksumäära, kuid arvestades üleüldist maksukoormuse tõusu riigis on Viimsi vallavalitsus seisukohal, et elanike maksukoormust elamualuse maa osas suurendada ei ole mõistlik. Samuti säilivad seni kehtinud soodustused kodualusele maale ja maamaksuvabastus represseeritutele ja represseeritutega võrdsustatud isikutele.

Mis on maamaks? 
Maamaks on riiklik maks, mis laekub täielikult kohaliku omavalitsuse eelarvesse. Maamaksust saadud tuluga saavad kohalikud omavalitsused tõsta elukeskkonna kvaliteeti – näiteks remontida ja hooldada teid, tagada heakorda, pakkuda lasteaia- ja koolikohti. Omavalitsuse investeeringud suurendavad maa väärtust.

Maamaks arvutatakse protsendina maa maksustamishinnast ehk maa ligikaudsest turuväärtusest. Kuna maa on piiratud ressurss, mis peaks olema kasutuses, suunab maamaks maaomanikke oma maid kasutama enese ja ühiskonna hüvanguks, mitte laskma neil kasutamata seista.

Loe lisaks: 

Liis Reim
maakorralduse vanemspetsialist