Uuest aastast muutub valla huvikoolide õppetasu

9. okt 2024
Kunstikool

Viimsi vallavalitsus võttis 2. oktoobri istungil vastu valla huvikoolide õppetasude hinnakirja muutuse, mis hakkab kehtima 1. jaanuarist 2025.

Haridusvaldkonna abivallavanem Katrin Markii sõnul on muudatused vajalikud, et tagada Viimsi valla huvikoolide kõrge kvaliteet ja õpetajate vääriline tasustamine. Vallavalitsuse soov on, et huvihariduse teenuse kvaliteet ei langeks. „Oleme teemat põhjalikult arutanud huvikoolide hoolekogudes, kus osalesid ka vanemate esindajad, ning leidnud selles küsimuses ühise keele. Viimsi vallas on väga tugevad huvikoolid, kus töötavad pühendunud ja professionaalsed õpetajad,” ütles abivallavanem.

Katrin Markii sõnul on hinnatõus keeruline otsus, kuid arvestades üldist elukallidust ja huvihariduse tähtsust Viimsi elanikele, ei ole siin alternatiive. „Lisaks hinnatõusule vaatame üle toetusmeetmed, et majanduslikud raskused ei takistaks noortel huvihariduses osalemist."

Huvikoolide õppetasusid vaadatakse üle kord aastas lähtudes õppetöö mahust ja õppetöö tagamiseks vajalikest kuludest. Õppetasude suuruse kehtestamisel arvestatakse arvestuslikku tegevuskulude suurust õpilase kohta, lapsevanema poolt kaetavat osa, Tallinnaga sõlmitud koolituskulude katmise lepingut ning erasektori poolt kinnitatud õppetasude suurusi. Lisaks on võrdluses Tallinna munitsipaalhuvikoolide õppetasud ja õppemahud ning õppekeskkonnast tulenevad võimalused.

Õppetasude kehtestamise põhimõte on alates 2024. a jaanuarist järgnev: juhul kui õppur ja tema mõlemad vanemad või üksikvanem on Viimsi valla elanikud, siis on põhiõppe ja süvaõppe lastevanemate poolt kaetav osa 14–15% õppekoha arvestuslikust tegevuskuludest. Juhul kui õppur ja tema üks vanem on Viimsi valla elanik, siis on lapsevanema poolt kaetav osa kaks korda kallim.

Viimsi huvikoolides kehtib Viimsi Vallavolikogu 14.11.2023 määruse nr 30 „Viimsi valla munitsipaalhuvikoolide õppetasu soodustuse andmise kord“ alusel käesoleva korraldusega kehtestatud hindadele soodustus (10%, 30% või 50%) juhul kui perest õpib Viimsi valla hallatavates huvikoolide põhi- või süvaõppes kaks või enam õppurit, kelle mõlemad vanemad või üksikvanem on Viimsi valla elanikud.

Vähekindlustatud, keskmise, raske või sügava puudega ja paljulapselises peres (peres neli kuni 19.a (k.a) last või noort sh arvestatakse hooldusperes hooldatavate arv) kasvavatel noortel on võimalus taotleda Viimsi Vallavolikogu 12.12.2017 määruse nr 19 „Huvihariduses ja huvitegevuses osalemise toetuse maksmise kord lapsevanematele“ alusel huviringi osalustasu toetust kuni 300 eurot aastas. Siinkohal on oluline välja tuua, et õppur, kes saab huvikooli soodustust volikogu määruse nr 30 alusel ei saa taotleda volikogu määruse nr 19 alusel osalustasu kompensatsiooni.

Viimsi valla huvikoolide tööd tunnustati 2023. aastal „Aasta huvihariduse või -tegevuse pakkuja" tiitliga, mis näitab nende suurt panust ja väärtust Viimsi kogukonnas.

Õppetasude muudatustega saab tutvuda siin.

Kaija Mägi
haridusosakond