Vald asub Suurevälja muuli korrastama

18. okt 2024
Suurevälja muul

16. oktoobril andis Viimsi vallavalitsus nõusoleku lepingu sõlmimiseks Aegna Haldus OÜ-ga, kes alustab 55-meetrise Suurevälja muuli taastamistöödega.

Vallale kuuluva Suurevälja muuli osas on kogukond viimastel aastatel avaldanud soovi võtta see kasutusele talisupluskohana. Vallavalitsuse 16. oktoobri istungil vastu võetud otsusega algavad muulil peagi korrastustööd. Korrastatud muul annab võimaluse muuhulgas talisupluskoha loomiseks.

„Valla pikaajalise strateegia üks eesmärke on Viimsi avatus merele. Iga samm, mis viib viimsilasi merele lähemale, korrastab meie rannikuala ja muudab selle kogukonnale väärtuslikumaks, on oluline,“ ütles vallavanem Illar Lemetti.

Suurevälja muul on rajatud 1970. aastatel omaaegsete ühistute ja kogukonna koostöös. Tänaseks on muul amortiseerunud ja muutunud ohtlikuks. Tormid, lainetus ja rüsijää on muuli tuntavalt lagundanud ning muutnud selle kasutamise ohtlikuks. Ilmastiku mõjul on muuli kate ära vajunud ja purunenud, lisaks on muuli külgedele tekkinud varingud.

Vaatamata muuli kehvale seisukorrale on abivallavanem Alar Miku sõnul muuli taastamine majanduslikult mõistlikum kui uue rajamine.

„Kui muul lagunemine jätkub ja see jääb vee alla, siis kaob see ka Maa-ameti kaardilt. See tähendaks, et muuli taastamisega tuleks alustada nullist ehk nii nagu selles kohas ei oleks kunagi muuli olnudki. Kindlasti on see koht, mis tuleks tervikuna õigusruumis üle vaadata, sest vee alla vajunud muule, mis on ajalooliselt valitud navigatsiooni ja looduslikke tingimusi arvesse võttes, on mitmeid,“ ütles abivallavanem Mik.

Abivallavanema kinnitusel on vallavalitsus põhjalikult hinnanud eri lahendusi ja on selge, et vaatamata muuli halvale seisukorrale on muuli taastamine nii majanduslikult kui ka tehniliselt otstarbekas.

Tööde tulemusena taastatakse muuli 2-meetrine kõrgus merepinnast, sealjuures võetakse arvesse ümbritsevate kaldarajatiste kõrgused. Muuli muldkeha kaetakse geotekstiiliga, mis omakorda kaetakse kahes kihis graniitkividega. Muul asub merele avatud kohas, kuhu jõuavad suured lained, mistõttu tuleb taastamistöid hoolikalt planeerida.

Suurevälja muul

Merele avatud külg, kus on lainete ja rüsijää oht kõige suurem, palistatakse umbes 2-tonniste graniitkividega. Muuli keskele tehakse tööde käigus 4 meetri laiune käigutee, mis jäigastatakse hiljem armeeritud betooniga.

Abivallavanema sõnul võimaldab muuli korrastamine võtta see kaunis paik taas kasutusele vaba aja veetmise kohana.

„See on suurepärane koht, kus nautida meretuult, imetleda Tallinna kilukarbi siluetti või lihtsalt kaunist suveõhtu päikeseloojangut. Ujuvkai lisamisega oleks see ka igati hea supluskoht. On väga tervitatav, et traditsioone taastav ettevõtmine viib Pringi kui ajaloolise rannaküla sammu merele lähemale,“ ütles abivallavanem.

Muuli korrastamistööd on kavas lõpetada enne 2025. aasta navigatsiooniaega, detsembris.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond