Viimsi mõisaparki tulevad veepuhastustiigid

3. nov 2023
foto

Viimsi vald esitas taotluse Baltic Sea Conservation Foundationi rahastusmeetmesse WaterTreatmentParki nimelise projekti, et rajada Viimsi mõisapargi tiike korrastades sademevee puhastuslahendus. Eelprojekt sai oktoobris heakskiidu ja nüüd koostatakse põhitaotlust.

Viimsi mõisapargis asuvad kraavid ja kolm tiiki on sademevee ühinemiskohaks ligi 75 hektari suurusele valgalale. Projektiga WaterTreatmentPark on kavas rekonstrueerida kaks tiiki selliselt, et need puhastaksid vett. Töödega kavandatakse lõpuni viia varem projekteeritud lahendus, mis koostati projekti CleanStormWater raames, aga mis toona jäi ehitustööde kallinemise tõttu realiseerimata.

Kavandatud sademevee puhastussüsteem ja tegevused hõlmavad:

  • Laidoneri monumendi juures asuva ja alumise tiigi puhastamise olemasolevatest setetest;
  • kivide paigaldamise alumisse tiiki veeringluse parandamiseks;
  • tiikidest väljavoolude rekonstrueerimise;
  • alumise tiigi juurde ülevoolukambri ehitamise;
  • niiskele kasvukohale sobivate püsikute istutamise (kaislad, võhad, hostad, astilbed jne) vee kvaliteedi parandamiseks;
  • reaalajas jälgitavate vee kvaliteedi andurite paigaldamise alumisse tiiki;
  • Laidoneri monumendi juures asuva tiigi sissevoolu rekonstrueerimise.

Projekti eesmärk
Projekti üldeesmärk on ennetada, vähendada ja hoida ära sademeveega Läänemerre kanduvaid ohtlikke ja toiteaineid. Üldeesmärgi täitmiseks kavandatakse ehitada Viimsi mõisaparki, mis on üks kolmest Haabneeme sademevee valgala alamhaardest, sademevee puhastussüsteemid ja korrastada kaks peamist tiiki.

Ülejäänud kahele valgalale rajati puhastussüsteem 2022. aasta lnterreg CB CleanStormWater projekti raames. Mõisapargi süsteemi lisandudes muutub sademevee puhastamine terviklikuks süsteemiks. 

Puhastuslahendusega soovitakse vähendada heljumit 50% kuni 80%. Eeldatakse, et puhastusjaam tagab saasteainete eemaldamise efektiivsuse vähemalt 30% üldlämmastiku osas, 60% erinevate naftaproduktide osas ja 40% raskemetallide osas. Seeläbi muutub Haabneeme lahte juhitav sademevesi veelgi puhtamaks, lisaks saavad kaks tiiki korrastatud ja esteetilise üldmulje.

Projekti eelarve on kavandatud kokku 266 200 eurot, sellest moodustab toetus 212 960 eurot (80%) ning omafinantseering 53 240 (20%). Põhitaotluse edukal läbimisel rahastab projekti Baltic Sea Conservation Foundation (BaltCF). Rahastuse korral viiakse projekti tegevused läbi aastatel 2024–2025.

Alar Mik
abivallavanem

Foto: Maa-ameti kaldenurgafoto 2023