Viimsi peatänava roheasfaldi projekt on jõudmas rakendusuuringuteni

6. nov 2023

Riigikantselei on koostöös Viimsi vallavalituse ja Transpordiametiga ette valmistamas konkurssi rakendusuuringu läbiviimiseks, et töötada välja võimalikult suure kohalikul toormel põhineva ligniini sisaldusega sõidutee katte asfaldisegud.

Teedeehitusega kaasneb kasvuhoonegaaside heide. Selle vähendamiseks esitas Viimsi vald Riigikantselei avaliku sektori innovatsioonimeetmesse ligniiniprojekti, mille fookuses on  keskkonnasõbraliku asfaltkatendi väljatöötamine ja selle rajamine valla peatänava II etapi raames. Projekt näebki ette väiksema süsinikujalajäljega materjalide kasutamist. Bituumenile asfaldis võimalikult suures mahus asenduse leidmine vähendaks soovimatut keskkonnamõju ja pakuks leevendust ka periooditi esinevatele kättesaadavuse probleemidele ja hinnakõikumistele.

Turukonsultatsiooni raames kohtub projekti meeskond võimalike koostööpartneritega, kes oleksid võimelised viima läbi Eesti tingimustesse optimaalse ligniini sisaldusega asfaldi retsepti koostamiseks vajalikud teadus- ja arendustööd. Peale konkurssi on järgmise sammuna kavas läbi viia riigihange rakendusuuringute teostamiseks.  Konsultatsiooni eesmärk on kaardistada turuosaliste huve, ambitsioone ja võimekust eelseisva hankega kavandatud töid läbi viia. Kui rakendusuuringu tulemused vastavad seatud eesmärkidele, rajatakse Viimsi valda katselõik (peatänava II etapp) ning rakendusuuringu läbiviijatelt oodatakse selles etapis seire metoodika koostamist ja seires osalemist.

Projekti "Keskkonnasõbraliku asfaltteekatendi väljatöötamine ja katsetamine Viimsi näitel" rahastatakse ühtekuuluvuspoliitika fondide rakenduskava aastateks 2021– 2027 meetme „Avaliku sektori innovatsioonivõimekuse tõstmine“ vahenditest. Meetme elluviija on Riigikantselei.

Täpsem info on Riigikantselei kodulehel.

Alar Mik
abivallavanem

Foto: Maa-ameti aerovaade valla peatänava alale, mis on projekti testala