Viimsi vald omandas Komposti kinnistu

28. juuni 2024
Vaade kompostiväljakule

Käesoleval nädalal jõustus kinnistusraamatu kanne, millega Viimsi vald omandas kogukonnale muret tekitanud Komposti kinnistu.

Komposti kinnistu asub Rohuneeme külas, keset Rohuneeme maastikukaitseala. Tegu on 9229 ruutmeetri suuruse tootmismaaga (katastritunnus 89001:003:6430). Komposti kinnistu paikneb kunagise Rohuneeme vanema raketibaasi territooriumil ja oma nime on kinnistu saanud kinnistul asuva ca 60x90 meetri suuruse betoonist platsi järgi. Legendid räägivad, et Komposti väljakul oli okupatsiooniajal kaks erinevat kasutuseesmärki. Avalikkusele selgitati, et tegu on kompostimiseks mõeldud alaga ja sellena seda ka kasutati. Aga salajasem eesmärk olevat olnud sõjalis-strateegiline, mis nägi ette ohu korral platsi kasutamist rakettide stardiplatvormina.

1990ndatel ala erastati ja sinna tekkis praeguse nimetusega Komposti kinnistu. Aegade jooksul on sellel kinnistul paiknenud nii biojäätmete kompostimine, vahepealsel perioodil on sinna veedetud rohkelt prügi kui ka korraldatud erinevate jäätmete ümbersorteerimist. Tegevus on pälvinud kogukonna poolt teravat kriitikat ja vallavalitsus on teinud tööd olukorra lahendamise nimel. Valla seisukoht on koguaeg olnud, et kuna tegu on maastikukaitsealale jääva kinnistuga, siis jäätmete sorteerimine ja vaheladustamine, mis põhjustab müra ja muid häiringuid, sellesse kohta ei sobi.

Abivallavanem Alar Mik tõi välja, et valla poolt astutud samm kinnistu soetamisel lähtub kogukonna ootustest.
"Inimeste selge soov on olnud kinnistul toimuv häiriv tegevus lõpetada ja kavandada alale midagi, mis sobiks kaitseala eesmärkidega ja ei põhjustaks looduskeskkonnale häiringuid. Mul on siiras heameel, et see probleem on lõpuks saanud lahenduse. Kuigi Viimsi vald alles paneb paika täpsemaid plaane kinnistu edasi kasutuse osas, saavad need kindlasti olema kooskõlas piirkonnas paikneva maastikukaitse- ja rekreatsioonialaga."

Komposti kinnistu asukoht
Foto: Komposti kinnistu asukoht.

Komposti kinnistu omanik AVTootmine OÜ saatis juuni alguses Viimsi vallale ettepanku soetada Komposti kinnistu hinnaga 219 600 eurot. Juunikuu istungil eraldas volikogu selleks vahendid 2024. aasta lisaeelarvesse ning vallavalitsuse 19. juuni istungil otsustati kinnistu omandamine. Eelmisel nädalal jõuti ostu-müügi tehinguni ja sellel nädalal jõustus kinnistusraamatu kanne, mille kohaselt kuulub Komposti kinnistu nüüd Viimsi vallale. Senisel Komposti kinnistu omanikul on aega oma inventar ja seadmed kinnistult ära viia kuni septembri alguseni.

Jane Saks
avalike suhete osakond