Viimsi valla keskusala aastal 2035 - hubane ja roheline

10. aprill 2025
keskusala visioonigrupp

Visioonipäeva kvaliteetse ruumiloome töötoas arutati, milline võiks Viimsi keskusala välja näha juba lähitulevikus. Arutelu keskendus kolmele teemale: staadioniala tulevik; tegevused, mida pealinna asemel tehtaks pigem valla uuenenud keskusalal ja Randvere tee peatänavana – kas transiittee või kogukonna ajaviitekoht, kas autoga või autota ja kuidas muuta peatänav ummikuvabaks. Arutelu oli elav ja tehti palju konkreetseid ettepanekuid. 

Toetati ideed ühendada mereäär (Haabneeme rand) klindiga (Karulaugu terviserada) eeskätt jalakäijate teega. 

Oluliseks peeti tasakaalu uute keskusala funktsioonide ja olemasolevate elanike elukeskkonna kvaliteedi vahel. Kuigi pea kõik osalejad tõid välja vajaduse õhtuste ajaviitevõimaluste laiendamiseks, siis rõhutati, et seda tuleb teha vältides müra- ja valgushäiringuid lähiala elanikele. 

Päevaste funktsioonidena toodi välja, et Viimsisse oleks vaja rohkem ühiskasutatavat kontoripinda koos eraldumisvõimalusega. Praegused võimalused teha kaugtööd väljaspool kodu või koguneda töötamiseks või õppimiseks väiksemates gruppides (coworking) on väga piiratud ja ülekoormatud. 

Leiti, et keskusealal võiks kindlasti olla hästitoimiv kohalik (talu)turg. Teenustena, mida soovitakse tarbida vallas kohapeal mainiti muuhulgas lastehoidu, riidepoode, EMO, restorane-baare. Samuti võiksid keskusalal olla kontoripinnad (nt mõni riigiasutus, mis tooks piirkonda päevast elu), väiketöökojad ja ringmajandusega seotud teenuste osutajad. 

Õhtuste ja öiste tegevuste osas tunti kõige enam puudust kokkusaamiskohast, kus leiaksid aset erinevad sündmused ja meelelahutusüritused. Rannapiirkonnas sooviti näha restoranide ja baaride tänavat. Mitmel korral mainiti, et lisaks esimeste korruste äripindadele võiks aktiivselt kasutusele võtta katuseterrasse – miks mitte ka mõne kõrgema hoone katusel, kust avaneksid vaated nii merele kui ka klindile. 

Tabavalt sõnastati, et valla keskusala võiks päeval olla nagu Ülemiste City ja õhtuti Telliskivi loomelinnak. 

Kuigi enamasti oldi ühel meelel, et keskusala avalik ruum peab olema hubane ja roheline, sealhulgas rohke kõrghaljastusega, siis peeti oluliseks ka ühe või mitme suurema väljaku olemasolu, kus oleks võimalik läbi viia erinevaid tegevusi. Nimetati pop-up turgu, kultuuriüritusi, tänavatoidu-päevi, hooajalist liuväljakut, valgusinstallatsioone jms. 

Peamine rõhk oligi mitmekesisel hästi disainitud avalikul ruumil, mis pakuks tegevusi võimalikult erinevatele maitsetele. 

Arutleti ka küsimuse üle, milline peaks olema Haabneeme Randvere tee peatänava tulevik. Kas see peaks jääma eelkõige transiitteeks, mis teenindab läbisõitvat liiklust või kujunema hoopis kogukondlikuks ajaviitekohaks, mis pakub jalakäijatele ja jalgratturitele mõeldud ruumi ning mitmekesiseid teenuseid. 

Arutelus osalejad seadsid peamiseks eesmärgiks mugavate ja meeldivate liikumistingimuste tagamise nii jalgsi kui jalgrattaga ja nägid vajadust kujundada Randvere tee peatänav multifunktsionaalseks elukeskkonnaks, mis oleks atraktiivne nii kohalikele elanikele kui ka ettevõtlusele. 

Autostumise vähendamiseks tehti ettepanek lahendada parkimine maa all, et suurendada haljastusele jäävat pinda ning luua sõbralikum keskkond jalakäijatele ja kergliiklejatele. Keskuse erinevate piirkondade vaheline ühendus peaks olema mugav ning suunatud eelkõige jalakäijatele ja jalgratturitele. 

Arutelul kõlas mõte muuta osa Randvere tee peatänavast autovabaks tsooniks, mis oleks mõeldud ainult jalgsi ja jalgrattaga liiklemiseks. Sellise muudatuse elluviimiseks tuleks rajada uus ümberpääsutee Muuli tee ja Sõpruse tee pikenduse kaudu, et suunata autoliiklus kõrvale ja vähendada olemasoleva teedevõrgu koormust. 

Randvere teele tuleks lisada rohelust ja kõrghaljastust, et luua meeldivam ja inimsõbralikum keskkond ning vähendada tuule, tolmu ja kuumasaare efekti. Samuti peeti oluliseks jalgrattahoidlate rajamist. 

Uuenduslikuna käidi välja idee rajada Viimsi kooli taha klindi äärde lisatrepp ja lift, et muuta liikumine Viimsi alevikust Haabneeme keskusesse mugavamaks. See soodustaks kergliiklust ning vähendaks vajadust kasutada lühikesteks vahemaadeks isiklikku sõiduautot. 

Haabneeme ranna-alale sobiks väga kohvikute allee, mis muudaks piirkonna atraktiivseks nii kohalikele elanikele kui ka külalistele. 

Endrik Mänd
peaarhitekt 

Imre Saar
kommunaalteenuste juhataja 

Illar Lemetti 
vallavanem 

Tabavalt sõnastati, et valla keskusala võiks päeval olla nagu Ülemiste City ja õhtuti Telliskivi loomelinnak.
Foto Timo Müürsepp