Viimsi valla võimalused raskustesse sattunud inimeste abistamisel

Majanduslike toimetulekuraskustega võib meist kokku puutuda igaüks. Üheks võimaluseks on nende tekkimisel pöörduda oma kohaliku omavalitsuse poole sotsiaalnõustamise saamiseks, et arutada erinevaid abivõimalusi ja leida sobiv lahendus olukorra leevendamiseks. Igal kohalikul omavalitsusel, nagu ka Viimsi vallal, on riiklike ja kohalike õigusaktidega reguleeritud võimalused pakkuda erinevaid sotsiaaltoetusi- või teenuseid.
Sotsiaaltoetus on isiku või perekonna toimetulekut soodustav rahaline toetus, mida eraldatakse Viimsi valla eelarvelistest vahenditest. Toetuste menetlemisega tegeleb Viimsi vallavalitsuse sotsiaal- ja tervishoiuosakond. Toetuste määramist reguleerib Viimsi Vallavolikogu määrus “Viimsi valla sotsiaaltoetuste määramise ja maksmise tingimused ja kord”, millega kehtestatakse valla eelarvest makstavate sotsiaaltoetuste liigid, taotlemise, määramise ja maksmise tingimused ja kord ning sotsiaaltoetuste määrad. Toetused jagunevad omakorda sissetulekust sõltuvateks ja sissetulekust mittesõltuvateks.
Sissetulekust sõltuvaid sotsiaaltoetuseid on õigus taotleda toimetulekuraskustes isikul või perel, kelle elukoht rahvastikuregistri andmetel on Viimsi vald ning kelle netosissetulek kalendrikuus pereliikme kohta jääb alla kahe ja poole kordse riikliku toimetulekupiiri (500 eurot). Perekonna teise ja iga järgneva liikme sissetuleku piiriks on 75% pere esimese liikme sissetuleku piirist (375 eurot). Perekonna sissetulekust sõltuvad toetused on: lapse lasteaias, lastehoius ja koolis toidu eest tasumise toetus (kuni 64 eurot kuus), lasteaia ja lastehoiu kohatasu toetus (kuni 145 eurot kuus), ravimitoetus (kuni 300 eurot aastas), toimetuleku tagamise toetus (ühekordselt kuni 640 eurot), ja vältimatu sotsiaalabi. Sotsiaal- ja tervishoiuosakonnal on õigus erandkorras määrata toimetuleku tagamise toetust õnnetusjuhtumite või muude ettenägematute asjaolude puhul ühekordselt võttes arvesse taotleja individuaalset abivajadust sõltumata taotleja sissetulekust.
Sissetulekust mittesõltuvad toetused on: sünnitoetus, esimesse klassi mineva lapse toetus, tähtpäevatoetus, matusetoetus, Tšernobõli AEJ avarii likvideerimisel osalenu toetus, suurpere toetus, puudega isiku transporditoetus ja hooldajatoetus. Erijuhtudel on vallavalitsusel õigus eelarveliste vahendite olemasolul määrata toetusi kindlale sihtgrupile, mis makstakse välja sotsiaal- ja tervishoiuosakonna poolt koostatud nimekirja alusel.
Majanduslike raskuste korral on riikliku abimeetmena võimalik taotleda ka kohaliku omavalitsuse kaudu toimetulekutoetust, mille eesmärk on ajutise abimeetmena leevendada abi vajavate isikute ja perekondade materiaalset puudust, tagades minimaalsed vahendid esmavajaduste rahuldamiseks. Toetuse arvestamise aluseks on üksi elava inimese või perekonna kõigi liikmete eelmise kuu netosissetulek, jooksval kuul tasumisele kuuluvad eluasemekulud ja toimetulekupiir. 2025. aastal on toimetulekupiir üksi elavale inimesele või perekonna esimesele liikmele 200 eurot kuus. Iga alaealise liikme toimetulekupiir on 240 eurot kuus. Perekonna teise ja iga järgmise täisealise liikme toimetulekupiir on 160 eurot kuus. Toetuse määrab isikule või perekonnale see kohalik omavalitsus, kelle haldusterritooriumil asub taotleja tegelik elukoht.
Riikliku toimetulekutoetuse määramist reguleerib Sotsiaalhoolekandeseadus ja Viimsi vallavalitsuse määrus “Eluasemekulude piirmäärade kehtestamine toimetulekutoetuse määramiseks”.
Sotsiaalnõustamisele saab tulla sotsiaal- ja tervishoiuosakonda vastuvõtupäevadel (eelregistreerimine ei ole tingimata vajalik) esmaspäeviti kell 14.00-17.30 ja neljapäeviti kell 9.00-12.00 ja 14.00-17.00.
Sandra Hommuk
sotsiaaltöö vanemspetsialist