Viimsi vallavolikogu võttis vastu raie- ja hoolduslõikusloa andmise korra

14. aug 2024
foto

Viimsi vallavolikogu kehtestas 13. augusti istungil Viimsi valla raie- ja hoolduslõikusloa andmise korra, mis hakkab edaspidi senise raiemääruse asemel reguleerima raiet ja hoolduslõikust valla tiheasustusaladel. Esimest korda on kohaliku omavalitsuse määruses reguleeritud kindel raierahu periood, et seeläbi tagada lindudele pesitsusrahu.

Volikogu poolt kehtestatud uue raie- ja hoolduslõikusloa korra peamine eesmärk on säilitada Viimsi valla tiheasustatud aladel tehisliku ja loodusliku keskkonna tasakaalu. Abivallavanem Alar Miku sõnul võimaldab uus määrus tagada tervikuna looduse parema kaitse, arendada ja hoida liigirikkust, panustada rohelise keskkonna hoidmisse tihedamini asustatud aladel ning vähendada kuumasaarte efekti, mis kõrghaljastuse puudumisega linnalistele aladele tekib. „Eriti hea meel on selle üle, et määrusega mõeldakse metsalindude heaolule ja nii on Viimsi vallas lindude pesitsuse ajal ühena esimestest omavalitsustest edaspidi rakendatud määruses raietööde tegemise keeld,“ tõi Mik välja.

Püstitatud eesmärgi saavutamiseks on uues korras kavas viis peamist uuendust:
1.    Täpsustatakse seda, millistel eesmärkidel ja millistel tingimustel võib tiheasustusalal puude raiet teostada.
2.    Määratakse selged reeglid asendusistutuskohustusele. Kasutusele võetakse haljastusühikute süsteem, kus igale raiutavale puule arvutatakse tema haljastusühikute hulk ja selle põhjal ka vajamineva asendusistutuse maht.
3.    Kui asendusistutus pole võimalik puu kasvukoha kinnistul, tekib kohustus kompenseerida haljastuse rajamist avalikele aladele.  
4.    Uue korraga reguleeritakse ära ka puude hoolduslõikus. Praegune raiemäärus hoolduslõikuseks luba ei nõua ning tingimusi ei sea, samas võib aga asjatundmatu hoolduslõikus olla laastav nii puu tervisele kui ka selle väljanägemisele.
5.    Kehtestatakse pesitsusrahu eelkõige pesitsevate lindude kaitseks 1. aprillist kuni 31. juulini. Kuigi erandlikel juhtudel, näiteks ohtliku puu korral, jääb puude raiumise võimalus alles, tuleb edaspidi planeerida oma raietööd muule ajale.

Uus kord hakkab kehtima 1. oktoober 2024.

Jane Saks
avalike suhete osakond

Foto: Taavi Rebane