Volikogu otsustas probleemsete teemaade sundvõõrandamise

15. nov 2023
Volikogu istung

Viimsi vallavolikogu võttis 14. novembri istungil vastu otsused, millega sundvõõrandatakse viis teemaad valla eri piirkondades, mille omanikud takistavad elanikel kodudesse pääsemist.

Volikogu otsusega sundvõõrandatakse Morrison Invest AS-le kuuluv Haabneeme alevikus asuv Heldri tee L4 transpordimaa. Kõnealune teemaa kinnistu on piirkonda ette nähtud 19. augustil 1997 kehtestatud Heldri maaüksuse detailplaneeringuga, juurdepääsuks sama detailplaneeringuga kavandatud kõikidele maaüksusele planeeritud elamukruntidele. Pärast elamurajooni väljaarendamist üle 20 aasta tagasi, jättis arendaja ja tänane teeomanik transpordimaa kinnisasja eraomandisse, olles nüüdseks üle 20 aasta süstemaatiliselt blokeerinud ja raskendanud ligipääsu Heldri tee L4 transpordimaa kinnisasjalt teega külgnevate elanike majapidamisteni.

Pärnamäe külas sundvõõrandatakse Fuxia Holdings OÜ-le kuuluvad Kesk-Kaare tee L7, Kesk-Kaare tee L9 ja Suur-Kaare tee L13 transpordimaad. 12. juunil 2001 kehtestatud Kesk-Kaare tee ja Suur-Kaare tee elamupiirkondi hõlmava maaüksuse detailplaneeringu kohaselt on kõik teed avaliku kasutusega. 22. veebruaril 2023 teavitas kinnisasjade omanik, et sulgeb kinnisasjad (transpordimaad) ning kevadel lülitas maaomanik välja tänavavalgustuse. Lisaks on seatud elanikele lisapiiranguid kooskõlastuste ja ehituslubade saamisel. Sellega on kinnisasjade omanik raskendanud ligipääsu Kesk-Kaare tee L7, L9 ja Suur-Kaare tee L13 kinnisasjadelt teega külgnevate kodude ja majapidamisteni.

Kolmanda otsusega sundvõõrandatakse Pärnamäe külas R.K. Projekt OÜ-le kuuluv Linnase tee L2 transpordimaa. Kõnealune kinnisasi on piirkonda ette nähtud 10.02.2004 kehtestatud Linnase tee maaüksuse detailplaneeringuga, mille kohaselt on kõik planeeringukohased teed ka siin avaliku kasutusega. Linnase tee L2 kinnistul on samuti pahatahtlikult teevalgustus välja lülitatud. See on muutnud teel liiklemise ohtlikumaks ja lisaks sellele on vallavalitsusele edastatud teateid teede sulgemisest.

Viimsi abivallavanem Alar Miku sõnul on tegemist kahetsusväärse näitega omaaegsest planeerimisest, kus transpordimaad jäid vallale üle andmata. Tänapäeval võõrandatakse arendajatelt teid notariaalsete lepingutega ja sellised olukorrad ei saa enam õiguslikult tekkida. Samas on vald valmis inimeste normaalse elurütmi säilitamiseks asutuma radikaalsemaid samme ja kinnistuid sundvõõrandama.

Viimsi vald leiab, et maa väärtusena võib kasutada maa maksustamishinda põhjusel, et transpordimaa kinnisasjal puudub aktiivne turg ning kinnisasja sihtotstarve vastab parimale kasutusele. AS-le Morrison Invest sundvõõrandamise tasu on summas 43 676 eurot, Fuxia Holdings OÜ sundvõõrandamise tasu summas 35 044 eurot ja OÜ R.K. Projekt sundvõõrandamise tasu summas 21 108 eurot.

„Vallavalitsuse poole pöördunud kohalike elanike palvel oleme proovinud leida kompromisse, et olukorda lahendada. Kahjuks ei ole see andnud soovitud tulemusi ja see on ka põhjus, miks vallavolikogu sundvõõrandamise otsused pidi langetama,“ ütles vallavanem Illar Lemetti.

„Vallavolikogu ja vallavalitsuse peamine eesmärk on kaitsta avalikku huvi, tagada planeeringulahenduse elluviimine ja hoolitseda ennekõike selle eest, et piirkonna elanikud ei peaks muretsema koju pääsemise pärast. Kuna omanike tegevus kahjustas piisavalt suure hulga elanike huve, siis on sundvõõrandamine ka meie hinnangul põhjendatud,“ lisas abivallavanem Alar Mik.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond