Volikogu võttis vastu valla uuendatud tegevuskava ja eelarvestrateegia

16. okt 2024
Pärnamäe lasteaed

15. oktoobri istungil võttis Viimsi vallavolikogu vastu uuendatud eelarvestrateegia aastateks 2025–2029.

Vastu võetud eelarvestrateegia lähtub Eesti Panga majandusprognoosist ja seadusemuudatustest, mis mõjutavad omavalitsuste tulubaasi. Vallavanem Illar Lemetti sõnul on eelarve koostamisel valdav olnud siiski ettevaatlikkus ja kokkuhoid.
Valla finantsvõimekuse seisukohalt on Eesti majanduses toimuva kõrval oluline mõju ka omavalitsuste rahastamispõhimõtete muutustel. „Näiteks maamaksu puhul puudub meil veel lõplik teadmine selle kohta, milliseks kujunevad laekumised järgmisel aastal,“ ütles volikogu eelarvekomisjoni esimees Jaanus Koni.

Lisaks maamaksumuudatustele mõjutavad valla finantsvõimekust ka tulumaksuseaduse muudatused, millede mõju avaldus osaliselt juba sel aastal.

„Riik on otsustanud vähendada noorema elanikkonnaga omavalitsuste sissetulekuid, aga ei ole arvestanud, et suuremate maksulaekumiste kõrval on lasterikastel omavalitsustel ka oluliselt kõrgemad väljaminekud. Tänu omavalitsuste tehtud selgitustööle on kärped küll oluliselt väiksemad, kui alguses planeeriti, aga nende mõju vallaeelarvele on siiski tuntav,“ selgitas vallavanem Illar Lemetti.

Valla arengustrateegias suuri sisulisi muudatusi ei tehtud ning suuremad ja olulisemad investeeringuobjektid on jätkuvalt samad, mis varem planeeritud. Järgmisel aastal valmivad suuremate objektidena jalgpalli ja kergejõustiku sisehall, erivajadustega inimeste keskus Haabneeme alevikus, Pärnamäe lasteaed ja Haabneeme kooli HEV-õpilastele mõeldud juurdeehitus. Valmib ka suurem osa Tammede pargi rajamiseks kavandatud töödest. Suuremad investeeringud on seotud ka teedeehitusega.

„Investeeringute tegemisel pöörame jätkuvalt tähelepanu sellele, et ühelt poolt saaksime maksimaalselt kasutada erinevaid toetusmeetmeid ja teisalt hoida valla pakutavad teenused viimsilastele ootuspärasel tasemel. See on väljakutse, aga targa majandamisega kindlasti võimalik,“ sõnas vallavanem Illar Lemetti.

Eelarvekomisjoni esimehe Jaanus Koni sõnul on jätkuvalt olulisel kohal elukoha registreerimine. „Valla arengu seisukohalt on väga tähtis, et kogukond tervikuna väärtustaks siinset elukeskkonda ja panustaks oma maksudega kodukoha arengusse,“ ütles Jaanus Koni.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond

Foto: 2025. aasta üks suurimatest investeeringuobjektidest on Pärnamäe lasteaed, mille rajamist piirkonna elanikud on pikkisilmi oodanud.