LIFE LatEst Adapt projekti ehitustööd: Mereranna taskupark 

24. aprill 2025
life latest adapt

Viimsi valla keskuses, Mereranna ja Kaluri teede vahelisel haljasalal, on alanud LIFE LatEst Adapt projekti raames toimuvad ehitustööd, mille eesmärk on luua piirkonda säästlik ja nutikas sademevee kogumislahendus kui taskupark. Projekti käigus rajatakse Mereranna tee L4 kinnistule tark sademevee kogumismahuti, sademevee kogumistiik, laudisteed, istutusalad ning lisatakse rohkelt haljastust, sealhulgas puid, põõsaid ja püsikuid. 

Tervem ja mitmekesisem taimestik  

Valla soov on läbi LIFE LatEst Adapt välisprojekti luua Haabneeme alevikku head elukeskkonda ja luua alasid, kus leidub igas eas inimestele tegevust.  

Kõik see aga tingis teatud osas haljastuse asukoha muutuse ja haljasrinde uuendamise. Ka saame nii lahti puude haigustest, mis oleksid seal põhjustanud lähiaastatel mitmete puude kadumise. Tulemusena istutatakse enam puid ja haljastust, kui seal varem oli, ning need sobitatakse taristu ja looduskaunite viibimisaladega selliselt, et moodustuksid ilusad taskupark-haljakud, eraldusalad, haljasmassiivid.  

Terviklik lähenemine haljastusele ja taristule  

Haljasalalt tuli maha võtta üraskikahjustusega ja haigustega puud, samuti need, mis jäid sademeveerajatiste ja tegevusala ehitamisel paratamatult ette. See võimaldab rajada uue, läbimõeldud mitmerindelise haljastuse, mis harmoneerub rajatava taristuga. Alale istutatakse üle 35 uue puu, sadu põõsaid ja rohkem kui 1000 taime kokku, moodustades tervikliku ökosüsteemi. Taskupargiga külgnevale peatänava alale paigutub lisaks ligi 30 suurt puud, mis moodustavad kaunid alleed. Tulevikus on võimalik haljastust veelgi täiendada eri vanuses puudega. Kui LIFE LatEst Adapt projekti ja peatänava tööd valmivad, saab kohalik kogukond nautida elurikkama taimestikuga keskkonda kui kunagi varem – haljasala, mis pakub nii silmailu kui ka praktilisi lahendusi sademevee käitlemiseks.  

Säästlik veemajandus ja looduslähedane keskkond käsikäes 

Projekti keskmes on innovaatiline sademevee majandamise lahendus, mis ühendab praktilisuse ja keskkonnasõbralikkuse. Kogutud sademevesi ei lähe raisku, vaid leiab mitmekülgset rakendust – sellega hakatakse kastma peatänava äärde istutatud puid ja taimi, pesema tänavaid ning luuakse võimalus tulevikus avaliku tualeti süsteemiga ühendamiseks. See vähendab oluliselt joogivee tarbimist igapäevastel hooldustöödel ning muudab kogu piirkonna veekasutuse märkimisväärselt säästlikumaks. 

Mitmefunktsionaalne taskupark elurikkuse ja puhkuse teenistuses 

Nutikas veekogumine on põimitud looduslähedase taskupargiga, kus külastajad saavad nautida rahulikku keskkonda. Külastajakogemust rikastavad sademevee kogumistiik, mis pakub nii esteetilist elamust kui ka praktilist funktsiooni, ning kaunid laudisteed, mis kutsuvad jalutama ja keskkonda avastama. Mitmekesised istutusalad suurendavad ka kohalikku elurikkust, luues looduslikke kooslusi valla keskusesse.  

Euroopa Liidu kaasrahastus 

Viimsi vallavalitsus viis käesoleva aasta alguses läbi riigihanke, mille tulemusel osutus LIFE LatEst Adapt projektala ehitamisel parimaks pakkujaks Atemo OÜ. Ehitustööde  kogumaksumus on 494 000 eurot (ilma käibemaksuta), millest üle poole kaasrahastab Euroopa Liit ning ülejäänud osa Viimsi vald. Euroopa Liidu rahastuse toel saavad kohaliku tasandi ehitustööd ja keskkonnasõbralikud lahendused paremini ellu viidud. 

Tööd ja ajakava 

Ehitustööd algasid märtsis 2025. Esimeses etapis viidi läbi raadamistööd, millele järgneb tehnovõrkude rajamine. Hetkel tehakse tööd paralleelselt Mereranna tee ja Randvere tee (Heki tee kuni Ravi tee) rekonstrueerimisega, mis toob kaasa infrastruktuuri ühtlustamise ning piirkonna üldise ja tervikliku arengu. 

Tööd on plaanis lõpetada käesoleva aasta oktoobriks, mil uusi rohelisi alasid ja nutikaid sademeveelahendusi saab hakata täies mahus kasutama. Projekti lõpetamine toob kaasa veel ühe olulise sammu Viimsi valla rohelise ja keskkonnasõbraliku arengu suunas. 

Kogukonna kasu ja tulevik 

Tulevikus muutub Viimsi keskuses Mereranna tee L4 kinnistul rajatav ala mitte ainult keskkonnasõbralikuks, vaid ka kogukonna jaoks oluliseks vaba aja veetmise kohaks. Erinevad rohealad ja taskupargid pakuvad valla elanikele võimaluse nautida loodust ning leida tegevust igale vanusele. Eakamad saavad istuda ja nautida veesilma või lilleilu, lastele luuakse põnevad mänguvõimalused ning peredele mitmekesiseid peatumiskohti. 

Haabneeme alevikku arendatakse head elukeskkonda, kus suurem eesmärk on kõik need tegevusalad siduda ühtseks tervikuks. Kergteede võrgustik võimaldab liikuda alalt alale, pakkudes igal sammul midagi huvitavat ja kaasahaaravat. Sademevee kogumislahendus aitab edendada Viimsi kui rohelise ja säästlikult areneva valla põhimõtteid. 

Vallavalitsus kutsub kõiki huvilisi tutvuma projektiga ja jälgima ehitustöid, mis muudavad Viimsi veelgi keskkonnasõbralikumaks ja rohelisemaks kohaks elamiseks ning aja veetmiseks.  

Siim Jürima 
teede vanemspetsialist 

Joonise: LIFE LatEst Adapt projekti joonise koostas OÜ Sfäär Planeeringud. Joonisel toodud puude asukohad on ligikaudsed. Kokku tuleb taskupargi alale vähemat 35 uut puud, peatänavaga külgnevale lõigule ligi 30 uut puud. Piirkonda istutatakse ühtekokku ligi 1200 taime.