Vallavalitsus algatas Randvere kallasrada puudutava planeeringu

Viimsi vallavalitsus otsustas 8. juuli 2025 istungil algatada detailplaneeringu Randvere ranna-ala ja selle läbitavuse parandamiseks.
Detailplaneeringu koostamise vajadus tuleneb olukorrast, kus Kirikaia tee 24 katastriüksusel asuv lai kraav, mis on osa maaparandussüsteemist, takistab kallasraja läbimist ja avalikku kasutust. Kallasrada kattub osaliselt üldplaneeringus kavandatud jalgteega ning selle avalikuks kasutamiseks on vaja rajada kraavi ületav sild. Silla ehitusõigus määratakse detailplaneeringuga. Samuti lahendatakse planeeringuga Randvere rand 1 ja Roostiku rand (reformimata riigimaa) katastriüksuste maakasutus ning võimalike rannarajatiste ehitusõigus.
Vallavanem Illar Lemetti sõnul muutub detailplaneeringu elluviimisel kallasrada Kirikaia tee 24 katastriüksusel jalakäijatele läbitavaks ning kogu planeeringuala kujundatakse terviklikuks, avalikult kasutatavaks looduslikuks puhkealaks.
Planeeringuala hõlmab Randvere külas asuvaid katastriüksusi: Roostiku rand (89001:001:1662, sihtotstarbeta maa, pindala 9863 m²), Randvere rand 1 (89001:001:1022, üldkasutatav maa, pindala 15 465 m²) ning osaliselt Kirikaia tee 24 (89001:010:3010, elamumaa, pindala 12 180 m²). Detailplaneeringu eesmärk on tagada kallasraja läbitavus ja avalik kasutus Kirikaia tee 24 katastriüksusel, planeerida jalakäijate sild, selgitada välja tingimused Roostiku ranna munitsipaliseerimiseks ning lahendada supelranna ala kasutus ja vajadusel määrata sinna vajalikud rajatised, arvestades looduslikke tingimusi. Vallavanema sõnul hooneid planeeringuga ei kavandata ning planeeringuala kogupindala on ligikaudu 2,8 hektarit.
Planeeringuala läbib Viimsi valla mandriosa üldplaneeringus ette nähtud perspektiivne jalgratta- ja jalakäigutee, mis kulgeb rannaga paralleelselt. Detailplaneering vastab Viimsi valla üldplaneeringule. Abivallavanem Alar Mik lisas, et üldplaneeringu teemaplaneering „Miljööväärtuslikud alad ja rohevõrgustik“ näeb selles piirkonnas ette rohevõrgustiku koridori arendamise, mistõttu tuleb planeeringute ja projektide koostamisel arvestada rohekoridori loomise vajadusega.
„Maa-alale on kavas rajada üksikud puhkeotstarbelised väikevormid, mis sobituvad rohekoridori olemusega ja on vajalikud supelranna teenindamiseks – näiteks pingid, rannakabiinid, rannavalvetorn, infostendid. Samuti kavandatakse jalgratta- ja jalgtee ning kallasraja läbimist võimaldav väike sild,“ selgitas Alar Mik.
Viimsi valla arengustrateegia aastani 2045 näeb ette rannaäärsete tegevuste soodustamist ning avalikus kasutuses olevate rannaalade kujundamist ja hooldamist. Eesmärk on tagada ligipääs mereranda ja kallasraja läbitavus kogu valla merepiiri ulatuses, mis toetab ka käesoleva detailplaneeringu algatamist. Randvere kogukond on korduvalt juhtinud tähelepanu kallasraja läbitavuse ja ligipääsu teemadele. Käesoleva detailplaneeringu algatamine on oluline samm nii nende küsimuste lahendamisel kui ka piirkonna puhkealade avaliku kasutuse tagamisel.
Annika Koppel
kommunikatsiooni peaspetsialist
Randvere kallasrada. Foto: Maa-ameti aerofoto