Milliseid muutusi toob kaasa uus raieloa andmise kord?

19. juuni 2024
foto

Viimsi vald on uuendamas raieloa andmise korda. Korra muudatuste osas on võimalik kõigil kaasa rääkida avalikul väljapanekul.

Viimsi vald ei ole küll linn, aga ometi elab valdav osa siin elavatest inimestest tiheasustusega aladel, kus maa hulk on piiratud ja selle kasutamise üle on suur konkurents. Kuna puud iseenda eest seista ei saa, tuleb meil ka nende heaolu eest seista. Viimsilastele on siinne loodus väga oluline ja puude raiumisega toimuv tekitab alati kõrgendatud huvi.

Puude kaitseks on looduskaitseseadus kohalikele omavalitsustele ette näinud võimaluse reguleerida tiheasustusalal kasvavate üksikpuude raiet. Selle tegemiseks on vaja vallavalitsuselt luba ja sellist lähenemist enamik rohke tiheasustusega omavalitsusi ka kasutab. Viimsi vallas reguleerib tiheasustusalal üksikpuude raiet raiemäärus, mis võeti Viimsi vallavolikogus vastu 2010. aastal. Üldjoontes on raiemäärus teinud oma tööd hästi, aga koos elanike arvu kasvuga on kasvanud ka surve täiendavalt kaitsta siinseid puid ja tagada raie korral puude asendamine piisavas mahus uute puudega. 

Viimsi vallavalitsus on viimasel poolteisel aastal teinud tööd, et kokku panna loodusäästlikkuse ja kogukonna ootustele paremini vastav raie- ja hoolduslõikusloa andmise kord ehk lühidalt raieloa kord. See kord asendaks tulevikus kehtivat raiemäärust. Praegu on raieloa kord veel eelnõu etapis ja selleks, et kirjeldatud muudatused oleksid kogukonna ootustega selgemini kooskõlas, ootab vallavalitsus inimeste tagasisidet eelnõule avalikult väljapanekult.

Uus kord seab esiplaanile loodussäästlikkuse
Uue raieloa korra peamine eesmärk on kõrghaljastuse parema säilitamise ning uue kõrghaljastuse rajamise kaudu tagada Viimsi valla tiheasustatud aladel kvaliteetne ja meeldiv elukeskkond – tagada siinsete loodusväärtuste kaitse, arendada ja hoida liigirikkust ning vähendada kuumasaarte efekti, mis kõrghaljastuse puudumisega linnastunud aladele tekib.  

Püstitatud eesmärgi saavutamiseks on uues raieloa korras kavas viis peamist uuendust:
1)    Täpsustatakse seda, millistel eesmärkidel ja millistel tingimustel võib tiheasustusalal puude raiet teostada.
2)    Määratakse selged reeglid asendusistutuskohustuse määramiseks. Kasutusele võetakse haljastusühikute süsteem, kus igale raiutavale puule arvutatakse tema haljastusühikute hulk ja selle põhjal ka vajamineva asendusistutuse maht.
3)    Kui asendusistutus pole võimalik puu kasvukoha kinnistul, tekib kohustus kompenseerida haljastuse rajamist avalikele aladele.  
4)    Uue korraga reguleeritakse ära ka puude hoolduslõikus. Praegune raiemäärus hoolduslõikuseks luba ei nõua ning tingimusi ei sea, samas võib aga asjatundmatu hoolduslõikus olla laastav nii puu tervisele kui ka selle väljanägemisele.
5)    Kehtestatakse pesitsusrahu eelkõige pesitsevate lindude kaitseks 1. aprillist kuni 31. juulini. Kuigi erandlikel juhtudel, näiteks ohtliku puu korral, jääb puude raiumise võimalus alles, tuleb edaspidi planeerida oma raietööd muule ajale. 

Täpsemalt on võimalik raie- ja hoolduslõikusloa andmise korra eelnõu ning selle seletuskirjaga tutvuda Viimsi valla kodulehel kuni 7. juulini. Selle kuupäevani on kõigil võimalik esitada oma seisukohti ja küsimusi eelnõu kohta e-posti aadressile taavi.rebane@viimsivv.ee .

Avalikul väljapanekul laekunud seisukohti tutvustatakse eelnõu avalikul arutelul, mis toimub 10. juulil kell 17 Viimsi vallamajas (Nelgi tee 1). Info selle kohtumise kohta avaldatakse valla kodulehel ja Facebookis. Vallavalitsus vaatab läbi avalikul väljapanekul ja arutelul esitatud seisukohad, vastab neile pärast eelnõu avalikku arutelu ning viib võimalusel eelnõusse sisse sellekohased muudatused. Pärast seda on võimalik esitada eelnõu Viimsi vallavolikogule vaagimiseks ja otsuse tegemiseks.

Taavi Rebane
keskkonnaosakonna juhataja

Foto: Maris Markus