Ringkonnakohus tühistas Lubja tee 2 detailplaneeringu kehtestamise otsuse

23. aprill 2024
Vaade

22. aprillil Tallinna Ringkonnakohtu poolt langetatud otsus jättis jõusse madalama kohtuastme otsuse, mis tühistas Viimsi vallavolikogu 2020. aastal langetatud otsuse Lubja tee 2 detailplaneeringu kehtestamiseks.

Paralleelselt kohtumenetlusega analüüsis Viimsi vallavalitsus Lubja tee 2 detailplaneeringu menetlust ja selle elluviimist. Analüüsi käigus tuvastati menetluses nii sisulisi puudusi kui ka ebapiisavaid meetmeid rohevõrgustiku toimivuse hindamisel. Selle põhjal koostas vallavalitsus planeeringu kehtetuks tunnistamise eelnõu, mis edastati ka maaomanikule tutvumiseks ja arvamuste andmiseks. Samal ajal, kui eelnõud täiendati huvitatud isiku kaalutlustega, toimus kohtumenetlus ja ringkonnakohus langetas selle osas otsuse. Seda, et planeeringu menetlemisel on tehtud olulisi kaalutlusvigu, kinnitavad nii vallavalitsuse enda analüüs kui ka ringkonnakohtu seisukoht.

Ringkonnakohus nõustub halduskohtu lõppjäreldusega, et detailplaneeringu kehtestamisel on tehtud oluline kaalumisviga, jättes välja selgitamata detailplaneeringu võimaliku mõju rohevõrgustiku toimimisele. Esitatud tõendid näitavad, et detailplaneering võib rohevõrgustiku toimimist kahjustada, eriti arvestades koosmõju teiste valla territooriumil rohevõrgustiku toimimisele survet avaldavate arengutega. Selle asjaoluga ei ole kehtestamise otsuses arvestatud. Kehtestamise otsuses on märgitud, et piirkonnas puuduvad kaitstavad loodusobjektid ja puudub erinevate tegurite oluline kumulatiivne mõju looduskeskkonnale. See on kogutud tõenditega ümber lükatud ja sellist kaalumisviga ei saa kohtumenetluses kõrvaldada.

Rohevõrgustiku teemaplaneering sõnastab puhveralade eesmärgid ja sellest lähtuvalt on tegu tuumalade tugialasid ja astmelaudu ümbritseva üleminekualaga, mille põhieesmärgiks on leevendada inimtegevuse survet rohevõrgustiku teistele elementidele. Seega tuleb puhveralasid kaitsta eeskätt mitte nende endi pärast, vaid tuum- ja tugialade kaitse eesmärgil ning selleks, et võrgustik tervikuna tõhusalt toimiks. Ringkonnakohus leidis, et kui tõendid viitavad sellele, et detailplaneeringu lahendus võib võrgustiku toimimist kahjustada, on vaidlustatud otsus kaalumisveaga. Sellisel juhul on planeeringu kehtestamisel jäetud arvestamata olulise asjaoluga. Ka vald ise jõudis oma analüüsi käigus sellele järeldusele.

Detailplaneering nägi ette kahekorruselise, 1500 m² suuruse ehitusaluse pinnaga ärihoone ja kuni 60 parkimiskohaga parkla rajamise Lubja tee 2 kinnistule. Planeeringuala on aga määratletud Viimsi valla rohevõrgustiku teemaplaneeringuga kui puhverala, mis on oluline looduslike elupaikade ja metsloomade liikumisteede kaitseks. Samuti on see ala lindude rändepeatuseks. Erandina on sinna lubatud kuni 100 m2 ehitusealuse pinnaga avalikkusele suunatud hooned.

Naaberkinnistu omanik vaidlustas vallavolikogu otsuse, tuues esile, et planeering on vastuolus üldise avaliku huviga tagada rohevõrgustiku toimimine. Lisaks rõhutas ta, et planeering ei arvesta kohalike elanike huve, suurendades müra, valgusreostust ja üldist keskkonnamõju. Kritiseeriti ka keskkonnamõju strateegilise hindamise puudumist ja rohevõrgustiku puhveralade kaitse tähtsuse alahindamist.

Tallinna Halduskohus leidis 2021. aastal, et detailplaneeringu vastuvõtmine põhjustab olemasoleva rohevõrgustiku puhverala olulise vähenemise, mis omakorda suurendab inimtegevuse survet lähedalasuvatele tuum- ja maastikukaitsealadele. See omab kahjulikku mõju sealsetele looduskooslustele ja elusloodusele, sealhulgas rändlindudele ja metsloomadele, kes kasutavad seda piirkonda puhke- ja toitumisalana. Selle, et halduskohtu otsus on seaduslik ja põhjendatud ning selle muutmiseks või tühistamiseks ei ole alust, kinnitas ringkonnakohus üle.

Abivallavanem Alar Miku sõnul vald esialgse hinnangu kohaselt otsust edasi kaevata ei plaani.

„Asume seda kohtuotsust nüüd omalt poolt analüüsima ja seejärel võtame vastu otsuse, kuidas vald edasi tegutseb. Pärast detailplaneeringu kehtestamise otsuse tühistamist on detailplaneeringu menetlus piltlikult öeldes jälle pooleli. Vallal on tarvis otsustada, milline lahendus nüüd muutunud oludes detailplaneeringualale kehtestada. Me peame erinevaid võimalusi kaaluma ja siis otsustama, kas lõpetame menetluse või jätkame detailplaneeringu koostamist ja kehtestame uue lahenduse arvestades kehtivaid teemaplaneeringu nõudeid või tehes vajaliku põhjalikkusega kaalutlusi selle täpsustamisel. Milline saab olema lõplik lahendus, selgub siis, kui detailplaneering jõuab otsustamise protsessini,“ ütles Alar Mik.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond

Loe lisaks: Lubja tee 2 detailplaneeringu kehtetuks tunnistamisest (19.01.2024)

Foto: Maa-amet