Vallavalitsus kehtestas omaniku ootused AS-le Viimsi Vesi

13. sept 2024
Viimsi Vesi

Viimsi Vallavalitsus kui aktsiaseltsi üldkoosolek kehtestas 11. septembri istungil omaniku ootused vallale kuuluvale AS-le Viimsi Vesi.

Valla ainuomandis olevates äriühingutes täidetakse avalikest huvidest tulenevaid ülesandeid. Nende ühingute tegevus peab olema läbipaistev ja nende efektiivseks juhtimiseks peavad olema sõnastatud selged ootused. Vallavalitsusel on kavas kirjeldada ootused kõikidele valla äriühingutele ja esimesena kinnitati need 11. septembril vallavalitsuse istungil AS-le Viimsi Vesi.

Abivallavanem Alar Miku sõnul on omaniku ootused vajalikud, et tagada avalikkuse ees suurem läbipaistvus ning selged eesmärgid. „Praegu kehtestatud ootuste pakett aitab kaasa valla veemajanduse jätkusuutliku arengu ja kvaliteetse teenuse osutamise tagamisele. See on oluline samm valla strateegiliste eesmärkide elluviimisel ning kindlustab, et vee-ettevõtte tegevus ja areng toimuvad samas suunas Viimsi pikaajaliste strateegiliste eesmärkidega,“ ütles abivallavanem.

Viimsi vallavanem Illar Lemetti sõnul on selged omaniku ootused võtmetähtsusega, et vallale kuuluv ettevõte saaks pakkuda kõrge kvaliteediga veemajandus- ja kanalisatsiooniteenuseid. „Kõigi viimsilaste ühine huvi on see, et meie elanikke ja ärikliente teenindav vee-ettevõte oleks heades kätes ja toimiks parimal võimalikul moel,“ ütles vallavanem Illar Lemetti.

„Omaniku ootustega on nii vallavalitsusel, äriühingu juhtkonnal kui ka kogukonnal teada ettevõtte arengueesmärgid ja ootused. Lisaks aitavad selgelt kokku lepitud ootused kindlustada fookuse olulistele arengusuundadele. Näiteks ootuse investeerida innovaatilistesse ja keskkonnasõbralikkesse lahendustesse, et tuleviku väljakutsetega paremini toime tulla,“ täpsustas abivallavanem Alar Mik.

Omaniku ootused hõlmavad laia tegevusvaldkonda

AS Viimsi Vesi üldistes eesmärkides näeb vald ette erinevaid fookusvaldkondi, millele vee-ettevõte peab tähelepanu pöörama. Näiteks tuleb keskenduda kasumlikule ja efektiivsele majandustegevusele, mis aitab tagada investeeringuteks vajalike vahendite olemasolu. Ettevõte peab järgima Viimsi valla poolt seatud strateegilisi eesmärke, lähtudes seadustest, regulatsioonidest ja valla arengukavadest (valla arengustrateegia, finantsstrateegia, valdkondlikud arengukavad jne).

Tähelepanu tuleb pöörata ka kulusäästlikkusele ja efektiivsusele. Sõnastatud on ootus, et teenuste kulud väheneksid ning selle saavutamiseks võetakse kasutusele säästlikud taristu-, tehnoloogia- ja tarkvaralahendused.
Vald ootab vee-ettevõttelt välise rahastuse suurendamist. Selleks peab prioriteediks olema nii siseriiklike kui ka Euroopa Liidu tõukefondide vahendite taotlemine, mis aitaks tõsta investeerimisvõimekust ja seeläbi parandada teenuste kvaliteeti.

Eraldi ootus on sätestatud hea juhtimistava ja sotsiaalse vastutuse juurutamisele. Valla hinnangul peab ettevõte olema eeskujuks heade juhtimistavade, sotsiaalse vastutuse ja kõrge ärikultuuri poolest.

Dividendide teenimise asemel on fookuses investeeringud ja teenuse kvaliteet

Veemajanduse arendamise seisukohalt oodatakse aktsiaseltsilt, et see tagaks valla ühtse veesüsteemi väljaarendamise, keskendudes nii poolsaare kui ka saarte veetaristu parendamisele. Suured ootused on kõige muu kõrval innovatsioonile ja keskkonnasäästlikkusele. AS Viimsi Vesi peab ootuste kohaselt juurutama igal aastal vähemalt ühe innovaatilise ja keskkonnasõbraliku lahenduse, mis tõstab süsteemide töökindlust ja vähendab keskkonnamõjusid. Koostöö ja veetarbimise teadlikkuse osas on ootus, et AS Viimsi Vesi teeb koostööd teiste valdkonna organisatsioonidega, edendades säästliku veekasutuse teavitustööd ja pakkudes kõrge kvaliteediga konsultatsioone Viimsi Vallavalitsusele.

Finantsilise jätkusuutlikkuse tagamisel on rõhk investeeringutel veemajanduse arengusse ning pikaajalise kasu toomisele Viimsi kogukonnale. Valla eesmärgiks ei ole dividendide teenimine. Samuti on plaanis ulatuslikud investeeringud, mille raames arendatakse nii veepuhastuslahendusi kui ka tarkvaralahendusi, mis toetavad keskkonnasäästlikku ja efektiivset veemajandust.

Ootuste sõnastamises osalesid vallavalitsuse erinevate valdkondade esindajad. Vallavalitsuse kinnitatud dokumenti on varasemalt tutvustatud vee-ettevõtte tegevjuhtkonnale ja nõukogule.

Kehtestatud omaniku ootusega saad tutvuda SIIN

Heiko Leesment
avalike suhete osakond