Viimsi vald alustab Tammede pargi rajamist

18. sept 2024
Tammede park

Augustikuu lõpus kinnitas Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) pea miljoni euro suuruse toetuse eraldamise Haabneeme alevikku rajatava innovaatilise õppe- ja puhkeala ehk Tammede pargi loomiseks.

Viimsi vallavalitsus on koostanud Tammede pargi loomiseks kaks rahataotlusprojekti, et suurendada valla eelarves pargi rajamiseks ettenähtud vahendeid. Valla 2024. aasta eelarves on ette nähtud 400 000 eurot Tammede pargi rahastamisprojekti omafinantseeringuks. Nüüd on esimene projektitaotlus saanud positiivse rahastamisotsuse ja pargi põhiosa rajamine võib alata. Teise projekti, mis keskendub pargi keskväljakule ja väliõppeklassile, kohta saab tagasisidet aasta lõpuks. Positiivse vastuse korral algab töö ka selle elluviimiseks.

Projekti raames luuakse Haabneeme alevikku unikaalne nutikas ja roheline õppepark, mis pakub mitmekülgseid võimalusi vaba aja veetmiseks ja rekreatsiooniks. Rajatava Tammede pargi muudab eriliseks see, et loodust ja innovaatilist digitehnoloogiat lõimiv keskkond pakub võimalusi mitmekülgseks õppeks.

Tammede pargi projekti on koostanud OÜ Lootusprojekt ning täiendavate ideedega on kogukonna kõrval panustanud ka Viimsi Teaduskool ja Viimsi Gümnaasium. Kokku on Tammede pargi põhiosa rajamiseks kavandatud investeerida ligi 1,5 miljonit eurot. Ehitushankega on vallavalitsusel plaanis alustada esimesel võimalusel, töödega soovitakse algust teha talvel ja park peaks valmima 2025. aasta teiseks pooleks.

Vallavanem Illar Lemetti sõnul realiseerub pargi rajamisega üks viimsilaste pikaajalisi unistusi. „Tammede pargi idee, mis sai alguse Siim Kallase vallavanemaks oleku ajal, on ajas küpsenud. Selle algset projekti on kogukonna ja partneritega koostöös uute mõtetega täiendatud ning nüüd on olemas ka vajalikud rahalised vahendid, et alustada selle elluviimist. Olen kindel, et sellest pargist kujuneb üks Viimsi uutest sümbolitest ja vallaelanike lemmikkohtadest nii vaba aja veetmiseks kui ka õppimiseks,“ kirjeldas pargi rajamist Illar Lemetti.

Abivallavanem Alar Miku sõnul on park kogukonnapark, kus kohtuvad vaba aeg, õppetöö, kultuur, sportlik tegevus ja erinevas vanuses inimesed.

„Meie eesmärk on paralleelselt ehitushankega alustada ka Tammede pargi kõrghaljastuse projektiga, kus kogukonnal on oluline roll. Nimelt plaanime sinna koostöös viimsilastega istutada nimelisi tammesid ja teisi puid,“ rääkis Alar Mik, kelle sõnul annab vallavalitsus selle kohta peagi kogukonnale täpsemat infot.
Tammede pargis jagub tulevikus tegevust kõigile

Tammede park
Arhitektuuribüroo visuliseering Tammede pargist. Lootusprojekt OÜ.

Tammede pargis saavad olema mänguväljakud, madalseikluspark-turnimisala, pingid, eriatraktsioonid ja muu vaba aja taristu. Nende rekreatiivsete rajatiste kõrvale luuakse unikaalsed digitaalsed keskkonnamängud ja looduslähedased alad. Neid täiendavad erinevad maastikul paiknevad õpetlikud mängud. Lisaks sellele kujundatakse parki erinevad õppealad ja -rajad, mis harivad eri vanusegruppe olulistel teemadel.

„Meie soov on, et sellest saaks Viimsi koolidele ja kindlasti ka täiskasvanutele innovaatiline õpikeskkond, mis tõstaks mh inimeste teadlikkust keskkonna- ja kliimaküsimustest, ringmajandusest ja vett säästvatest lahendustest,“ kirjeldas abivallavanem Alar Mik.

Tammede pargi põhiosa rajamise kogukulu on 1 420 500 eurot. Sellest riigi poolt eraldatud toetus on 994 350 eurot. 2025. aasta eelarvesse on kavandatud pargi keskväljaku ja vaba aja ala loomiseks 900 000 eurot

Heiko Leesment
avalike suhete osakond