Viimsi Vesi tegeleb tarbijate teadlikkusega

6. juuni 2024
foto

Maikuus saatis Viimsi Vesi oma klientidele meeldetuletuse, et seoses soojade ilmadega tuleb säästlikkult suhtuda joogivee kasutamisesse. 

Peamiselt põhjaveest pärinevat joogivett tarbivate viimsilaste jaoks saabunud taas aeg, kus tuleb oma veetarbimise osas olla vastutustundlikum ja tähelepanelikum. Vee-ettevõte ise on sel aastal tähelepanelikumalt seiramas tarbimise andmeid ja tagasisidestamas neid, kelle tarbimises on toimumas ebaloomulikke kasvusid.

„Eelmisel aastal, kui tekkis oht, et Viimsis võib joogiveenappus tekkida, seirasime samuti kasutajaid. Nende seas oli päris mitmeid, kes olid tänulikud, et tagasisidet said. Näiteks oli ühel reisile läinud inimesel kogemata jäänud lahti kraan, mis avastati tänu tarbimisandmete jälgimisele,“ kirjeldab ASi Viimsi Vesi juhatuse liige Raul Vanem.

Tema sõnul on loomulik, et inimene seisab hea oma aiasaaduste eest ja kastab neid vajaduspõhiselt, kuid ülemäära aktiivne murukastmine kindlasti aktsepteeritav ei ole. „Meie fookus on põhjaveest tehtud joogivee raiskajate tuvastamisel ja nende käitumise mõjutamisel, andes personaalset tagasisidet suurema veekasutuse korral“ selgitas Raul Vanem.

Kuidas olla veega säästlikum?
Kastmiseks tuleks eelistada kogutud vihmavett või vett looduslikust veekogust. Joogivee kasutamine kastmiseks peaks olema päris viimane võimalus. Enamik aiataimi tegelikult ei talu külma vett, mistõttu on kraanist tulev joogivesi neile ka selles mõttes sobimatum. Kastes tuleks keskenduda juurtele, kus vee aurustumine on väiksem kui lehtedelt.

Põuaaegne kastmine ei tähenda tihedat kastmist, vaid pigem põhjalikku. Taimi tuleks kasta pigem varahommikul või hilisõhtul, sest siis aurustub vett vähem ära. Eelistada tasuks pilvisemat aega või oodata väikest vihma, sest märjas mullas imendub vesi kõige paremini.

Kastmisvajaduse ennetamiseks on võimalik pinnast kobestada ja lisada multši, mis aitab hoida taimede niiskust. Abi on ka sellest, kui niita muru harvem ja põua ajal seda üldse mitte teha. Pruuniks kõrbenud muru taastub hiljem ise. Terrassi- ja rõdulilled tasub palavatel päevadel toimetada varjulisematesse kohtadesse. Tiheda kastmise tulemusel tulevad taime juured pinnasele lähemale ja see teeb taimele pigem kahju.

Heiko Leesment
avalike suhete osakonna juhataja