Algas hajaasustusprogrammi taotluste esitamine

1. veebr 2023
Kanalisatsiooni rajamine

Viimsi valla elanikel on 2023. aastal esitada taotlused haajaasutustprogrammist toetuse saamiseks 1. veebruarist kuni 3. aprillini. Tänavu eraldab riik toetusteks 2,9 miljoni eurot ning vähemalt sama palju eraldavad kohalikud omavalitsused täiendavalt enda eelarvetest.

Hajaasustuse programmi eesmärgiks on tagada hajaasustusega maapiirkondades elavatele peredele head elutingimused ning seeläbi aidata kaasa elanike arvu püsimisele neis piirkondades. Programmi raames saab toetust küsida järgmisteks tegevusteks:

  1. majapidamises joogivee kättesaadavuse tagamine
  2. elamu heitvee nõuetekohase kanaliseerimist tagava süsteemi rajamine
  3. aastaringselt ligipääsetava juurdepääsutee rajamine
  4. leibkonna vajadustele vastava autonoomse elektrisüsteemi rajamine (tingimusel, et majapidamine ei ole liitunud elektrivõrguga)

Taotleja peab olema hiljemalt 1. jaanuari 2023 seisuga rahvastikuregistri andmetel majapidamisse sisse kirjutatud ja lisaks peab see olema tema alaline elukoht. Hajaasustuse programm on tänaseks kestnud juba kümme aastat ja on taotlejate hulgas väga populaarne. Kokku on Eestis nende aastate jooksul saanud abi üle 14 000 majapidamise ja investeeritud on üle 64 miljoni euro, millest ligi kolmandikku on panustanud riik, kolmandikku omavalitsus ja kolmandikku eraisikud ise. Programmi elluviimist korraldab Riigi Tugiteenuste Keskus. Lisainfot leiab: www.rtk.ee/meede-hajaasustuse-programm. Enne taotluse esitamist palume tutvuda riigihalduse ministri 22.02.2018 määrusega nr 14 „Hajaasustuse programm“.

Taotlusvormid ning juhised on kättesaadavad Riigi Tugiteenuste Keskuse kodulehel https://pilv.rtk.ee/s/jDaMJR9BQwKBxPc. Taotlused tuleb esitada korrektselt täidetud taotlusvormil koos vajalike lisadega Viimsi vallavalitsusele, tuues dokumendid paberil originaalallkirjadega vallavalitsuse postkasti (Nelgi tee 1, Viimsi alevi, 74001 Harjumaa) või saates elektrooniliselt digitaalselt allkirjastatuna ehitus- ja kommunaalosakonna e-posti aadressile kommunaal@viimsivv.ee.

Taotluse esitajatele kehtivad konkreetsed nõuded

Taotluse koostamisel tasub silmas pidada, et toetuse eraldamise aluseks on konkreetsed tingimused, millele taotleja ja ka kaastaotleja(d) peavad vastama:

  1. taotleja alaline elukoht on taotluse esitamise aasta 1. jaanuarist kuni toetuslepingu sõlmimiseni majapidamine, millele projektiga toetust taotletakse 
  2. taotleja elukoht on rahvastikuregistri andmete kohaselt katkematult vähemalt taotluse esitamise aasta 1. jaanuarist alates kuni toetuslepingu sõlmimiseni majapidamine, millele projektiga toetust taotletakse
  3. taotlejal ei tohi olla riiklike maksude osas maksuvõlga, välja arvatud juhul, kui see on ajatatud

Toetuse taotluses tuleb ära näidata ka kaastaotleja(d) (nende olemasolu korral). Kaastaotleja on isik, kelle majapidamine saab lisaks toetuse taotleja majapidamisele kasu projekti tegevustest ja kes panustab rahaliselt projekti elluviimisse. Kaastaotlejad peavad taotlusvormi kinnitama oma allkirjaga. Kaastaotlejad peavad vastama punktides 1, 2 ja 3 nimetatud nõuetele. Toetuse taotleja vastutab toetuslepingus võetud kõigi kohustuste täitmise eest.

Maksimaalne toetussumma on 6500 eurot ja omaosalus 33%

Programmist on võimalik saada toetust kuni 6 500 eurot majapidamise kohta ning taotleja oma- (ja kaas)finantseering peab moodustama vähemalt 33% projekti abikõlblikest kuludest. Üldjuhul maksab kohalik omavalitsus toetuse saajale toetuse välja kümne tööpäeva jooksul toetuslepingu sõlmimisest arvates. Projekti periood algab toetuslepingu sõlmimisest ning enne seda on lubatud teha üksnes ettevalmistavaid töid. Projekti perioodi lõppemisest või juhul kui tegevused viiakse ellu varem, siis tegevuste lõppemisest alates 1 kuu jooksul kohustub toetuse saaja esitama Viimsi vallale vormi- ja nõuetekohase aruande toetuse kasutamise kohta.

Milliseid tegevusi täpsemalt toetatakse?

Veevarustussüsteemide valdkonnas toetatakse hooneväliseid tegevusi:
1) puur- ja salvkaevude rajamine ja puhastamine, kaevumajade püstitamine;
2) olemasolevatest või uutest kaevudest veetorustiku rajamine ja selle ühendamine hoonesisese veevarustussüsteemiga;
3) vee pumpamiseks ja puhastamiseks vajalike tehniliste seadmete ja tarvikute soetamine ning paigaldamine, sealhulgas selleks vajalike elektritööde tegemine;
4) liitumine ühisveevärgiga;
5) vanade puurkaevude lammutamine (toetatakse vaid tingimusel, et need kaasnevad punktides 1‒4 nimetatud tegevustega);
6) rajatud hooneväliste veevarustussüsteemide teostusmõõdistamine (toetatakse vaid tingimusel, et need kaasnevad punktides 1‒4 nimetatud tegevustega);
7) joogivee kvaliteedi analüüs (toetatakse vaid tingimusel, et need kaasnevad punktides 1‒4 nimetatud tegevustega).

Kanalisatsioonisüsteemide valdkonnas toetatakse hooneväliseid elamu ja pesuruumiga abihoone reovee nõuetekohase kokkukogumise ja puhastamise tagamiseks vajalikke tegevusi:
1) kogumiskaevude rajamine;
2) omapuhastite, sealhulgas imbsüsteemid ja filtersüsteemid, rajamine;
3) muude reoveepuhastusseadmete ja -süsteemide rajamine;
4) liitumine ühiskanalisatsiooniga;
5) kanalisatsioonitorustiku rajamine ja selle ühendamine elamusisese kanalisatsioonisüsteemiga (toetatakse vaid tingimusel, et need kaasnevad punktides 1‒4 nimetatud tegevustega);
6) vanade nõuetele mittevastavate hooneväliste kanalisatsioonisüsteemide ja -seadmete likvideerimine (toetatakse vaid tingimusel, et need kaasnevad punktides 1‒4 nimetatud tegevustega);
7) rajatud hooneväliste kanalisatsioonisüsteemide teostusmõõdistamine (toetatakse vaid tingimusel, et need kaasnevad punktides 1‒4 nimetatud tegevustega).

Juurdepääsuteede valdkonnas toetatakse järgmisi ohutu aastaringse liiklemise võimaldamiseks vajalikke kinnistusiseseid ja -väliseid tegevusi:
1) teepõhja ja -katte ehitamine;
2) sildade ja truupide ehitamine;
3) teeala kuivendamine.

Autonoomsete elektrisüsteemide valdkonnas toetatakse tingimusel, et majapidamine ei ole liitunud elektrivõrguga, autonoomse elektrisüsteemi rajamiseks või täiustamiseks vajalikke tegevusi:
1) päikese-, tuule-, vee- või muud taastuvenergiaallikat kasutava elektritootmisseadme paigaldamine;
2) elektrigeneraatori paigaldamine;
3) energiasalvestusseadmete paigaldamine;
4) autonoomse elektrisüsteemi ühendamine elamusisese elektrisüsteemiga.

Raul Ilisson
ehitus- ja kommunaalosakond