Kuidas valmistuda lasteaiakohtade jaotuseks?

8. veebr 2023
Randvere lasteaed

Vallavalitsus tuletab meelde, et järgmise õppeaasta lasteaiakohtade jaotamine algab 10. aprillil. Praegu on lapsevanematel õige aeg kontrollida üle oma andmed Arno süsteemis.

Viimsi vallavalitsuse haridusosakonna juhataja Maiu Plumeri sõnul on lasteaiakohta ootavatel vanematel praegu õige aeg kontrollida üle oma kontaktid Arno süsteemis (veebis aadressil: piksel.ee/arno/viimsi) ja veenduda, et lasteasutuste eelistused on süsteemi korrektselt märgitud. Lisaks tasub neil, kes ei soovi 2023/24 õppeaastal munitsipaallasteaias kohta saada, veenduda, et neil on Arnos märgitud hilisem õppeaasta.

„Kui komplekteerimine aprillis algab, saadab süsteem välja teavituse lapsevanemate  kontaktidele, mis on lisatud Arno keskkonda. Kui seal on e-post, mida inimene ei kasuta, siis ei jõua  info õigel ajal vanemani. Seetõttu palun kõigil veenduda, et kontaktandmed on ajakohased. Lisaks tasub üle vaadata enda märgitud eelistused lasteasutuste osas. Kindlasti on suur palve neile, kes ei soovi kohta algavaks õppeaastaks, teha vastav muudatus ka Arnos. Nii hoiame kokku aega ja jaotusprotsess läheb  mugavamalt,“ ütles Plumer.

Oluline erisus on ka see, et Viimsi munitsipaallasteaedades sõimerühmi ei ole. Kahe ja poole ning kolmeaastased lapsed alustavad lasteaiateed liitrühmas või lasteaiarühmas. Pooleteise kuni kolmeaastased lapsed leiavad kohad kas Viimsi valla või Tallinna lapsehoidudes või eralasteaedades. Oluline on silmas pidada , et kui pere loobub lapsele valla poolt pakutud munitsipaallasteaia või valla eralasteaia hankekohast, siis edaspidi koduse lapse toetust ei maksta. Kui peres on kaks või rohkem alushariduses osalevat last, saab perekond taotleda teisele lapsele 50% kohatasu soodustust.

Märtsikuus vaadatakse üle ka nende lapsevanemate avaldused, kes soovivad võimalusel lasteaeda vahetada. Nende osas teeb otsuse lasteaiakohtade komplekteerimise komisjon, kes võimalusel taotlused rahuldab. Uues lasteasutuses saab laps alustada  õppeaasta algusest ehk septembrist.

Kuidas süsteem lastele kohti lasteaedadesse pakub?

Sügisel algaval õppeaastal ootab lasteaiakohti tänasel hinnangul üle 300 lapse. Neist umbes 220-le  leiab kohad Arno automaatne jaotussüsteem, mis arvestab kõikide laste individuaalseid parameetreid (vanus, elukoht, õdede-vendade lasteaiad jne). Selle põhjal pakub süsteem lapsevanemale sobivaima lasteaiakoha, mille kohta tuleb e-kiri Arnos märgitud aadressile. Kokku on võimalik Viimsi munitsipaallasteaedades eralasteaedade vabanenud hankekohtadele tänase arvutuse kohaselt pakkuda ca 220 kohta. Ülejäänud lastele leitakse kohad eralasteaedades ja -hoidudes, millega lepingu sõlmib lapsevanem ja mille tasu hüvitab vallavalitsus vastavalt lepingule.

Arno jaotussüsteemis on lapsed jaotatud vanusegruppide kaupa ja esmalt pakub süsteem kohti neile vanematele, kelle lapsed üheski lasteasutuses veel ei käi ja kelle lapsed on  hiljemalt 30. septembri seisuga 2,5-aastased, kellel lõpeb koduse lapse toetus või kes käisid siiani eralastehoius.

Haridusosakonna juhataja Maiu Plumeri sõnul on iga-aastane kogemus see, et osad lapsed saavad koha teises või hilisemas jaotusvoorus.
„Igal aastal tuleb ette, et kohasaajate hulgas on neid, kes tegelikult kohta ei soovi, aga pole süsteemis oma andmeid selle osas uuendanud. Need kohad liiguvad teise vooru. Seega tasub kõigil vanematel, kes esimese vooru järel teavitust ei saanud, olla rahulik, sest senini oleme iga õppeaasta alguseks kõigile vajalikud kohad leidnud. Jaotus võtab aega paar kuud ja loodame siin vanemate mõistvale suhtumisele,“ ütles Plumer.

Mida teha enne lasteaiakohtade jaotust?

1. Palun kontrolli, et sinu e-mail ja lasteasutuste eelistused on ajakohased.
  2. Palun vaata üle õppeaasta, millest alates lasteaiakohta soovid. Kui soovite jätkuvalt käia valla toetuslepinguga eralasteaias, siis märkige munitsipaallasteaia koha soov näiteks 2024/25 õppeaastaks. Siis pakutakse käesoleval aastal koht neile, kes päriselt seda vajavad ja vähendate segadust.
  3. Vanematel, kelle lapsed on 1,5 kuni 3-aastased ja kes ei soovi oma last panna uuel õppeaastal alushariduse asutusse, vaid kasutada koduse lapse toetust, tuleb märkida oma koha soov hilisemaks kui 2023/24 õppeaasta. Kui see märge jääb tegemata, pakub süsteem automaatselt ikkagi kohta ning sellega kaob õigus koduse lapse toetusele.
  4. Lasteaeda vahetada soovijatel tuleb 1. märtsiks esitada digiallkirjastatud soov munitsipaallasteaia maja vahetuseks munitsipaallasteaia sekretärile: mare@viimsilasteaiad.ee või hankekoha vahetuse soov valla alushariduse vanemspetsialistile: polina.kossenkova@viimsivv.ee.

Lisainfot leiad: www.viimsi.ee/lasteaiakohad

Heiko Leesment