Lindude pesitsusajal tuleb Pandju saare külastamisest hoiduda

10. mai 2023
Pandju

Pandju laid on sobiv pesitsus- ja elupaik paljudele liikidele. Pesitsusajal 1. aprillist kuni 31. juulini on sealne elustik inimeste häiringute suhtes ülitundlik. Seetõttu palume inimestel laiu külastamist vältida.

Järglaste saamine nõuab igalt linnult palju energiat. Energiakulukas pesitsusaeg vähendab lindude elujõudu ja -iga. Iga häiring, mille tõttu peab lind oma pesalt lahkuma, lendu tõusma või muul moel ärevalt reageerima, kulutab energiat ja tõstab stressihormoonide taset lindude organismis. Regulaarse segamise tõttu võib lindude pesitsemine ka ebaõnnestuda. Iga isendi ebaõnnestunud pesitsemine mõjutab aga liigi elujõulisust ja kestlikkust.

Pandju laid on sobiv pesitsuspaik teiste seas ka tiirudele ja tüllidele, kelle pesi on liival raske märgata. Seetõttu võib laiu külastamine lisaks pesitsejate häirimisele ohtu seada veel koorumata või juba koorunud linnupoegade elud, keda inimesed ei pruugi maas laidu külastades märgata.

Vastavalt looduskaitseseadusele on looduslikult esinevate lindude pesade ja munade tahtlik hävitamine ja kahjustamine või pesade kõrvaldamine keelatud. Samuti ei tohi linde tahtlikult häirida, eriti pesitsemise ja poegade üleskasvatamise ajal. Kui märkate laiul tahtlikku pesade ja munade hävitamist või kõrvaldamist, palume sellest teada anda Riigijärelevalve numbrile 1247. Niisama laiul liikumist peaks vältima, kuid liikujatest eraldi märku andmine ei ole vajalik.

Foto: Viimsi vallavalitsus

Aet Põld