Nädalavahetuse veetarbimine püsis madalam

19. juuni 2023
Viimsi Vesi

AS Viimsi Vesi juhatuse liikme Raul Vanema sõnul on viimsilaste veetarbimine hetkel normi piires ja veevarustus toimib hetkel tõrgeteta. Kuna põuaperiood jätkub ja eesolev pikk nädalavahetus toob inimesed rohkem kodudesse, tuleb veetarbimisel jätkuvalt olla kokkuhoidlik.

Möödunud nädalal andsid mitmed omavalitsused Eestis teada, et kuumalainest tingitud intensiivne joogivee kulutamine kastmiseks paneb ohtu veevarustuse toimepidevust. Lisaks andis üleriigiliselt suunise joogivee kastmiseks kasutamise lõpetada ka Eesti vee-ettevõtete liit.

Möödunud nädala kolmapäeval, 14. juunil andis AS Viimsi Vesi oma klientidele teada, et veetarbimise hüppeline tõus mõjutab siinse veevarustuse toimepidevust ja kriitilise olukorra ennetamiseks saatis vee-ettevõte klientidele SMS-teavituse. Teavituse tulemusel suudeti tavatult suur ületarbimine peatada ja tänaseni on veevarustus toiminud tõrgeteta.

AS Viimsi Vesi esindaja Raul Vanema sõnul möödus nädalavahetus veetarbimise vaates stabiilselt.
„Oleme enam-vähem saavutanud ühtlase taseme ehk ööpäevas kulub 4700 kuupmeetrit vett. Sellise tarbimismahuga saame hästi hakkama ja see on ka joon, mida peaksime hoidma kuni kuumalaine lõpuni,“ selgitas Raul Vanem.

Möödunud nädala teisipäeval oli ööpäeva tarbimine 5400 kuupmeetrit ööpäevas ja see on vee-ettevõtte sõnul üle kriitilise piiri.
„Sellise tarbimise juures veevarud enam öösiti ei taastunud ja oleks tekkinud väga tõsine oht, et vett enam ei jagu. Oleme väga tänulikud inimestele, kes olukorra tõsidust mõistsid ja oma veetarbimises muutusi tegid. Põhjavesi on meie kõigi ühine vara ja selle kasutamisel peame mõtlema lisaks praegusele tarbimisele ka kestlikkusele laiemalt,“ selgitas Vanem.

Raul Vanema sõnul ei olnud tekkinud probleem kotermajade elanike või koduaias tomatitaimede kasvatajatega, vaid suuremahulise muru kastmisega.
„Kõik suuremahulised tarbijad, kellega ühendust võeti, olid tegelikult kastnud muru ja on tänaseks selle lõpetanud. Me monitoorime muidugi jätkuvalt veetarbimist ööpäevaringselt ja oleme valmis ootamatult suure tarbimisega silma paistvate majapidamistega otse suhtlema. Õnneks on inimesed mõistvad ja peale sõbralikku selgitust ka muudavad oma käitumist,“ ütles Vanem.

Viimsis on jätkuvalt kõrge tuleoht ja jaanituld tehes peab olema ettevaatlik

Ilmateenistuse tuleohukaardilt nähtub, et valdavas osas Eestis on äärmiselt suur tuleoht. Ka Viimsi vald on hinnatud kõrgeima tuleohuga piirkonnaks. Päästeamet keelas 14. juunist vabas looduses lõkke tegemise, grillimise ja suitsetamise, sest ülikuival ajal piisab vaid väiksest sädemest, et vallanduks ulatuslik põleng. Grillimine, lõkketegu ja suitsetamine on tuleohtlikul ajal keelatud ka RMK metsaaladel.

Kodus jaanituld plaanides tuleks võtta kasutusele kõik ohutuspõhimõtted:

• Lõket ei tohi hetkekesi jätta järelevalveta ja lõkkekoha juurest tohib lahkuda alles siis, kui on kindel, et lõke on täielikult kustunud.
  • Lõket tuleks eelistatult teha tuulevaikse ilmaga ja tuule korral veenduda, et sädemed ei ohusta hooneid ega taimestikke.
  • Lõkke tegemisel tuleb hoida käepärast tulekustutusvahendid.
  • Enne lõkke süütamist tuleks lõkkekoha ümbrus puhastada põlevast materjalist, piirata lõkkekoht kivide või pinnasevalliga.
  • Tulekahju korral tuleks kohe helistada 112.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond