Naissaare arengukava läbis volikogus esimese lugemise

18. jaan 2023
Nargen Nord

Viimsi vallavolikogu 17. jaanuari istungil läbis esimese lugemise Naissaare arengukava aastateks 2023-2033 ja see suunati avalikule väljapanekule.

Arengukava seab saarele üheks peamiseks eesmärgiks tagada seal jätkuv areng ja atraktiivsus turismisihtkohana, sealjuures säilitades olemasolevaid kultuuri- ja loodusväärtusi. Naissaar on kahtlemata unikaalne kogu Eestis, sest kogu saar on looduskaitse all. Aastate jooksul on huvi saare vastu kasvanud nii turistide kui ka lisanduvate elanike näol.

Naissaare arengukava on ülevaade saare hetkeseisust ja  planeeritavatest arengusuundadest. Arengukava koostamisel osales aktiivselt MTÜ Naissaarlaste Kogukond koostöös kohalike elanikega ja Linnalabori strateegilise planeerimise töörühmaga. Vallavalitsuse poolt vedas arengukava koostamist arendusosakond.

Viimsi vallavalitsuse arendusosakonna partnerlussuhete juht Liia Lõpp julgustab inimesi arengukavas kaasa rääkima. 
„Kindlasti on väga positiivne, et Naissaare tulevik saab läbimõtestatud ja planeeritud moel, mis võimaldab teha ka pikemaid plaane. Saarele rajatav Nargen Nord külastuskeskus muudab kindlasti Naissaare tähendust külastajate vaates ja sellel on omakorda mõju ka kohalikule kogukonnale. Suurimaks väljakutseks Naissaare arengus saab olema loodushoiu ja turismi mõjutuste vahel tasakaalu hoidmine,“ selgitas Liia Lõpp. 

Püsiasustustega väikesaartele kohustab arengukavasid koostama ka püsiasustusega väikesaarte seadus. Arengukava elluviimine on seotud valla üldise arengu- ja eelarveplaaniga. Arengukavaga võtab Naissaar endale kuus strateegilist eesmärki:

  1. Õnnelikud inimesed – kestliku elukeskkonna loomine, mis toetaks saareelanike tervist ning heaolu. Lisaks vajadustest lähtuv ligipääs baasteenustele (näiteks transport, side, päästevõimekus jne);
  2. Tugev kogukond – elanike osalus aktiivselt saare elukeskkonna kujundamises, mille aluseks on usaldus, ühine arusaam ja kohustuste jagamine;
  3. Tasakaalus ökosüsteemid ja bioloogiline mitmekesisus;
  4. Elamist ja turismi tasakaalustav keskkond elanike, külastajate ja teenusepakkujate jaoks – sellega seatakse siht kaitsta saare kultuuri- ja militaarpärandit. 
  5. Taastuvad energiaallikad ning energiatõhusus – tagada smart grid põhimõttel kesksete energiajagamise süsteemide juurutamine ja kohalik energiatootmine. Süsinikuheite vähendamine rööbastranspordile üleminekuga turistide liikluse korraldamisel;
  6. Jätkusuutlikud ja teadlikud tarbimis- ja tootmisvõimalused – näiteks jäätmemajanduse arendamine senisest suurema sorteerimise ja taaskasutuse võimaluste loomisega, mis vähendaks ökoloogilist jalajälge saare keskkonnale. Lisaks ka kohaliku tootlikkuse arendamine.

Arengukava täitmise seiramisse on plaanide kohaselt kaasatud kõigi saare arenguga seotud huvigruppide esindajad. Lisaks iga viie aasta tagant viiakse saare arengukava kooskõlla valla üldise arengukavaga.
Arengukava on avalikul väljapanekul alates 23. jaanuarist 2023.

Alates 23. jaanuarist kuni 10. veebruarini on arengukava eelnõu kättesaadav Viimsi valla kodulehel ja paberkandjal Viimsi vallavalitsuse infolauas (Nelgi tee 1) ning Viimsi raamatukogus (Randvere tee 9).  Oma ettepanekud palun edasta kirjalikult arengukava@viimsivv.ee. Laekunud ettepanekutele vastatakse hiljemalt kahe nädala jooksul pärast avaliku väljapaneku lõppu. Kõik huvilised on oodatud aktiivselt arengukava koostamisel kaasa rääkima. 

  • Tutvu arengukavaga siin.

Avaliku väljapaneku tulemuste avalik arutelu toimub 10. veebruaril kell 13:00 Viimsi vallamaja I korruse saalis. Arengukava on kavandatud esitada teisele lugemisele volikogu märtsi istungile.

 
Heiko Leesment
avalike suhete osakond