Purskkaevude väljaku projekt sai rahastuse

18. jaan 2023
foto

Viimsi vald esitas oktoobris Interreg Kesk-Läänemere programmi meetmesse taotluse nimega „Multidimensional storm water treatment in urban areas for cleaner Baltic Sea”, lühendiga MUSTBE. Aasta lõpus saabus positiivne uudis, et Viimsi poolt juhitud konsortsiumi projekt sai rahastuse.

Projekti üldeesmärk on arendada välja ja testida kompleksseid sademee puhastuslahendusi, et vähendada toitainete ja kahjulike ainete koormust Läänemerele. Täiendavalt kombineeritakse projektis sademevee puhastuslahendused sademevee avalikus ruumis ära kasutamise lahendustega.

Projekt MUSTBE viiakse ellu ajavahemikus märts 2023 – veebruar 2026. Viimsi vald on projekti juhtpartner ja lisaks osaleb partneritena kolmest riigist ühtekokku 7 asutust: Tallinna linn, Tallinna tehnikaülikool, Riia linn, Riia tehnikaülikool (Läti), Pori linn, Satakunta tehnikaülikool (Soome), Söderhamni omavalitsus (Rootsi). 

Projekti fookuses on ka digitaalsete ja tehniliste lahenduste väljatöötamine sademevee valdkonna kavandamisel. Lisaks piloteeritakse ja analüüsitakse, kuidas parandada linnalises keskkonnas sademevee käitlust. Luuakse hüdraulilised mudelid ja rajatakse tehnilised lahendused. Mitmes piirkonnas ehitatakse testalad ning monitooritakse valminud lahendusi.

Kokku on kavas rajada viis pilootala, millest üks asub Viimsis. Viimsi tegevuste eesmärk on ehitada välja Viimsi Artiumi vastas olevale Randvere tee 21 kinnistule purskkaevude väljak kui kogukonnale suunatud väljak. Töödega on kavas alale rajada jalgteed, istumisalad, mänguväljakud, haljastus, valgustus, sademeveelahendused, haljastuslahendus ja lahendada maastikuarhitektuur. Seeläbi tekib peatänavale juurde üks tore viibimisala kogukonnaväljaku näol, mida inimesed saavad kasutada mitmekülgseks vaba aja veetmiseks ja mis loob valda juurde kvaliteetset avalikku ruumi. 

Väljaku keskele on kavas luua platsi tasapinnas paiknev allika- ja sademeveel töötav purskkaev, lisaks erinevad veega seotud atraktsioonid (oja, tiigiplatvorm, lastele mõeldud veepumbad, vesiratas jms). Täiendavalt oleks purskkaevude väljaku näol tegemist säästliku ja nutika sademeveesüsteemiga, mis võimaldab ringlusse suunata Lubjamäe klindi allikavee, aga ka vihmavee. Kõige selle kõrvale paigaldatakse erinevaid pinke, kiiged, batuudid, ronimisseadmed, luuakse lesimise kohad ja ronimise alad – kokku kümmekond erinevat atraktsiooni. Alalt eemaldatakse osa haljastustest, mõned puud istutatakse ringi ning alale istutatakse juurde leht- ja okaspuid, põõsaste alad, kujundatakse püsikutega istutusalad.

Kogu projekti eelarveks on kavandatud 3 980 476 eurot, millest Interreg meetme toetus moodustab 80% (3 184 381 eurot). Viimsi valla tegevuste eelarve on kavandatud kokku mahus 665 688 eurot, millest omafinantseering moodustab 133 138 eurot. Projekti rahastab Interreg Kesk-Läänemere programm ja Keskkonnainvesteeringute Keskus tasub osa Eesti partnerite omafinantseeringust.

JOONIS
ASi SWECO Projekt koostatud purskkaevude väljaku projekt (fotod joonisel Richter Spielgeräte).

Alar Mik
abivallavanem