Selgituseks Eesti Ekspressis avaldatud artiklile

23. nov 2022
Aeroglisser

Kolmapäeva, 23. novembri Eesti Ekspressis avaldatud artikkel käsitleb merepäästeühingu poolt soetatud aeroglisseri kasutust ja selles on avaldatud valeväiteid, mille korrigeerimist on toimetuselt juba palutud.

Eesti Ekspressi ajakirjaniku Sulev Vedleri artiklis „EKRE kaunitar avastas „Vallalise kaunitari“ abil Rohuneeme sadamast korralageduse“ sisuks on vallavolikogu revisjonikomisjoni esimehe Kristel Menningu koostatud akt, milles akti koostaja väidab, et merepäästjate soetatud aeroglisserit kasutatakse muuhulgas lõbusõitudeks. Kuigi hea ajakirjandustava näeb ette, et artikli koostamisel antakse sõna mõlemale osapoolele, seda ei tehtud ja tänu sellele ilmus valeväiteid sisaldav lugu, mis heidab varju kogu Viimsi kogukonnale.

Kõnealune aeroglisser soetati projekti raames, mille MTÜ Vabatahtlik Merepäästeühing esitas riigi väikesaarte programmi. Projekti kogumaksumus oli 99 400 eurot ja Viimsi vald toetas merepäästeühingut 6000 euroga. Tallinna linnavalitsus toetas projekti sama suure summaga. Vabatahtliku merepääste aeroglisser on mõeldud eelkõige kolmeks otstarbeks: püsiasustusega väikesaarte elanike talvine transport erakorraliste ilmaolude korral, päästesõidud ja haldusülesanded, mis on seotud turvalisuse tagamise ning väikesaarte seaduses toodud ülesannetega. Aeroglisser võimaldab liikuda tingimustes, kus paadi, laeva ja muude veesõidukitega hakkama ei saa. Väikesaarte elanikele ja merepäästjatele on see rasketes ilmastikuoludes hädavajalik abivahend.

Kõnealune revisjonikomisjoni akt oli arutluse all viimasel vallavolikogu istungil ja seal toimunud arutelu sisuga on võimalik tutvuda volikogu protokollis SIIN või vaadata videoülekande salvestust SIIN. Lihtsalt öeldes jäi akt volikogus heaks kiitmata, sest sisaldas faktidega tõendamata väiteid. Näiteks oli välja toodud, et aeroglisseriga osutatakse turismiteenust, aga tõendeid selle kohta revisjoniaktis ei esitatud. Kaks intsidenti, millest aga kirjeldab Eesti Ekspressi artikkel, on osutunud ajakirjanduse esitatud versioonist erinevaks.

Hõljuk merepäevadel
Pilt merepäästjate hõljukist Tallinna Merepäevadel sel suvel. Foto: MTÜ Vabatahtlik Merepäästeühing

Merepäevadel sõidutas rahvast hõljuk, mitte aeroglisser

Esmalt väidetakse artiklis, et Tallinna Merepäevade raames sai teha aeroglisseriga lõbusõitu. Merepäevadel oli huvilistel võimalus teha lõbusõitu hõljukiga, mis on teine veesõiduk. Selle info leiab ka Merepäevade kodulehelt: https://pealinn.ee/2022/08/29/tule-merepaevadele-purjeka-ja-eesti-kiireima-holjukiga-soitma/
"Merele on võimalik minna mitmete eriilmeliste veesõidukitega alates aerulauast ajaloolise kahemastilise purjelaeva ja hõljukini välja. “Tänavu on merepäevadel kohal kümneid eri veesõidukeid, ja nagu ikka, pole suur osa neist pelgalt kai ääres imetlemiseks mõeldud, vaid viivad huvilisi ka merele,” rääkis merepäevade koordinaator Lauri Väinsalu. “Sel aastal on esimest korda võimalik käia Tallinna lahel sõitmas ka hõljukiga ja Lennusadamasse saabub Eesti miinijahtija Sakala.”"

Aeroglisserit tutvustati Merepäevadel kohalike omavalitsuste esindajatele ja ekspertidele, kui merepääste teenuse korraldamise võimalust. Lõbusõite sellega ei tehtud.

Mis puudutab tõsieluseriaalis olnud klippi, siis selle puhul otsustas merepääste seltsi esindaja tulla vastu ja võimaldas klipi salvestamist õppuste ajal Rohuneeme sadamas. „Täna teame, et see filmimine toimus väga lühikest aega ja merepääste on põhirahastajale (RTK) saatnud küsimuse, et saada hinnangut telesaates sõiduki kasutamisele,“ ütles abivallavanem Alar Mik.

Kõik sõidud, mille osas on vallavalitsusele arved esitatud, on olnud seotud valla väikesaarte teenindamisega või haldusülesande täitmisega. Täiesti arusaamatuks jääb jutt vahelejäämisest, mida leht kirjeldab, sest tegemist on avaliku infoga ja arved on raamatupidamises registreeritud. Artiklis väidetakse etteheitena ka seda, et arve esitas teine organisatsioon. See, kuidas aeroglisseri omanik oma tööd korraldab, ei oma valla seisukohalt sisulist tähtsust. Merepääste seltsi ja veespordi klubi vahel on sõlmitud operaatorleping, mis reguleerib sõiduki arveldusteenust ja tehnilist opereerimist. Vallavalitsusele ja väikesaarte elanikele on oluline, et aeroglisser on reageerimisvalmiduses ja sõidukorras kogu aeg.

Vallavalitsus on esitanud palve väärinfo parandamiseks

Oleme saatnud vallavalitsuse poolt Eesti Ekspressi peatoimetaja Merili Nikkolole ja ajakirjanik Sulev Vedlerile palve korrigeerida väärinfot selles artiklis.

Abivallavanem Alar Miku sõnul on revisjonikomisjonil väga sisuline ja oluline roll kanda, mistõttu peab tehtud töö olema 100% korrektne. „Kui tuvastatakse puudused, siis loomulikult tuleb need likvideerida, aga puudused peavad esmalt olema tõendatud ja lähtuma faktidest. Selle loo iva ongi selles, et revisjonikomisjoni akt ei saa sisaldada etteheiteid või väidetavaid rikkumisi, mille juures ei ole esitatud faktilisi tõendeid. Tegemist on hariliku tööprotsessiga, aga kahjuks on siin selle loo sisu saanud üsna inetu moonutuse ning võimenduse,“ sõnas Mik.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond