Vallavolikogu kinnitas valla 2023. aasta eelarve

18. jaan 2023
Volikogu istung

2023. aastaks planeeritud eelarve maht on 63 735 375 eurot. Võrreldes esimese lugemisega on eelarve maht suurenenud 129 000 euro võrra seoses ettepanekutega, mis peale lugemist saadeti.

Põhitegevuse tulude maht on 54 994 560 eurot ja põhitegevuse kulude maht on 50 775 760 eurot. Põhitegevuse tulud suurenevad 2023. aastal võrreldes 2022. aasta eelarvega ca 12% tingituna füüsilise isiku tulumaksu laekumise ja saadavate toetuste eeldatavast kasvust. Põhitegevuse kuludest üle poole on seotud haridusvaldkonnaga.

Vallavanem Illar Lemetti sõnul iseloomustab tänavust eelarvet inflatsiooni ja energiahindade kallinemisega kohanemine.
„Eelarve on kompromiss erinevate valdkondade vajaduste vahel ja kindlasti jättis selle koostamisele jälje energiakandjate hindade tõus. Vaatamata sellele oleme lisaks igapäevaste tegevuskulude katmisele leidnud võimuse jätkata ka oluliste investeeringute elluviimisega. Usun, et vallavalitsus ja volikogu on heas koostöös leidnud parima lahenduse. Samas on kindlasti valdkondi, millede rahastamist nii käesoleval kui ka järgnevatel aastatel peame me lähitulevikus veel analüüsima. Mis puudutab tulusid, siis kindlasti jätkame tööd, et leida oluliste tegevuste elluviimiseks täiendavaid rahastamisvõimalusi erinevatest fondidest ja meetmetest,“ ütles Illar Lemetti.

,,Eelarvekomisjon arutas laekunud eelarvemuudatuse ettepanekuid ning kiitis neist heaks viis. Selle aasta eelarvet iseloomustab eelarvetasakaal ning oluliste tegevuste algatamine, mida Viimsi valla arengukava ja koalitsioonileping ette näevad. Eelarve suurimaks prioriteediks on haridustöötajate palgatõus. Lisaks tõusevad spordi pearahad ja treeneritele mõeldud toetus ning suureneb ka külaseltside toetus. Suuremad investeeringud on sellel aastal ette nähtud teede ja tänavate projekteerimiseks ning rekonstrueerimiseks, jalgpallihalli rajamise alustamiseks, Karulaugu terviseraja pikendamiseks, tänavavalgustuse rekonstrueerimiseks, erivajadustega inimeste teenuskeskuse, rohealade rajamiseks ning sademeveesüsteemide jätkuvaks arendamiseks," ütles eelarvekomisjoni esimees Jan Trei.

Volikogus teisele lugemisele esitatud eelarve juurde esitati tähtaegselt kuus taotlust, milles oli kokku 12 ettepanekut. Neist rahuldati volikogu otsusega viis.
Kõige suuremamahulisem oli ettepanek eraldada eralasteaedade ja -hoidude toetuseks täiendavalt 176 000 eurot. Toetust tõstetakse seoses elektri- ja küttehindade tõusu ning õpetajate palgatõusuga.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond

Loe lisaks: Viimsi valla 2023. aasta eelarve läbis esimese lugemise (14.12.2022)