Viimsis on veetarbimine veelgi langenud

16. juuni 2023
Viimsi vesi

Kolmapäeval, 14. juunil AS Viimsi Vesi poolt klientidele välja saadetud teavituse järel on langenud ööpäevane veetarbimine Viimsis üle 700 kuupmeetri. Kuna kuumalaine kestab, tuleb jätkata joogivee säästmist.

AS Viimsi Vesi juhatuse liikme Raul Vanema sõnul on olukord paranenud, kuid arvestades ilmaprognoosi, mis lubab põua jätkumist, tuleb jätkuvalt olla veetarbimises säästlik.

„Tänan kõiki inimesi, kes on oma majapidamistes võtnud vastu samme meie kõigi joogivee säästmise nimel. Kokku on praegune langus olnud teisipäevase tarbitud kogusega võrreldes olnud 730 kuupmeetrit. See on suur ja arvestatav muutus, mis ühiselt oleme teinud ning täname kõiki selle eest. Massilise tarbimisega aadresside hulk on vähenenud üksikute majapidamisteni. Ehk siis inimesed on olukorra tõsidust päriselt mõistnud,“ ütles Vanem.

Raul Vanema sõnul on nädalavahetustel veetarbimine alati kõrgem, mistõttu on vee-ettevõttel palve, et ka eesoleval nädalavahetusel lähtutaks veetarbimises mõistlikkusest. 

„Kindlasti ei pea keegi jätma kastmata kastekannuga oma tomatitaimi, aga suuremahulised muruplatside kastmised tuleb kindlasti ära jätta,“ selgitas Vanem, kelle hinnangul on olukorra täielikuks paranemiseks vaja oodata kuumalaine lõpuni. 

Kastmisele kulub AS Viimsi Vee hinnangul lisa 1900 kuupmeetrit ööpäevas. „Viimsi veesüsteem toimib väga hästi, kui me kasutaks joogivett eesmärgipäraselt ja ei raiskaks seda loodusressurssi kergekäeliselt,“ ütles Vanem. „Seda eriti põuaajal ja kõrgema tarbimise perioodil.“

Joogivett tuleks vastutustundlikumalt kasutada kõikjal Eestis

Eile, 15. juunil esitas avaliku pöördumise ka Eesti vee-ettevõtjate liit, kes on juba aastaid palunud pöörata tähelepanu sellele, et joogivett ei kasutataks kastmiseks. Eesti vee-ettevõtete liidu tegevjuhi Raili Kärmase sõnul on oluline muuta oma igapäeva harjumusi nii, et me kasutaks puhast joogivett targalt. 
„Oluline on veel märkida, et vee-ettevõtted peavad kinni pidama neile Keskkonnaministeeriumi poolt kehtestatud joogivee kasutamise mahust. Ette antud limiite ei tohi ületada, sest need tuginevad teaduslikel uuringutel ja ületamise korral võib kogu piirkonna põhjavee kasutamine joogiveena ohtu sattuda. Ühisveevärgi süsteemide ehitamisel on arvestatud nende limiitidega ja esmatähtis on kõigile elanikele tagada joogivesi,“ vahendas Eesti vee-ettevõtete liidu pressiteade.

Eesti Rahvusringhäälingule antud intervjuus ütles Illar Lemetti, et Viimsi vald on otsustavalt piiranud uute planeeringute alustamist. Lisaks on Tallinna ja Viimsi vahele vald juba rajanud uue veetrassi, et suurendada Viimsisse tuleva vee kogust. Ehitamisel on veel trassi kasutamiseks vajalik pumbajaam, mis peaks valmima paari aasta pärast. Siiski pole täiendav veevarustus jätkusuutlik lahendus kuumenevate suvede ning kasvava rahvastiku tõttu.

Mure joogiveega on ka teistes piirkondades ja Harjumaal on veel omavalitsusi, kes on palunud joogiveega kastmise lõpetada. Tõrvandis näiteks katkes veevarustus täielikult.

Kastmise kõrval on võimalik ka mõnel teisel moel efektiivselt veetarbimist vähendada

  • Lühendage duši all olemise aega. Tavaline dušš kulutab 10 liitrit vett minutis. 
  • Sulgege kraane pesemise ajal. Kraan kulutab tavalise nõude- või hammaste pesemise ajal kuus liitrit vett minutis.
  • Pesu- ja nõudepesumasin peaks olema täiesti täidetud. Korralikult täidetud masinaga on võimalik kokku hoida aastas 4000 liitrit vett.
  • Parandage lekked. Näiteks tilkuv WC-pott kulutab ööpäevas 200 liitrit vett. Õrnalt läbilaskva klapiga WC-pott aga 600 liitrit ööpäevas.
  • Ärge kasutage WC-potti prügikastina. Ärge visake WC-potti pabereid või muud, millest lahti saamiseks tuleb kasutada vett.

Vaata lisaks:

Eesti vee-ettevõtete liit: "Ärge kasutage joogivett kastmiseks" (16.06.2023)
Intervjuu Raili Kärmasega (Eesti vee-ettevõtete liit) joogivee kastmiseks kasutamise probleemsusest Vikerraadios (15.06.2023)
ERR: Viimsi veekriisile jätkusuutlikku lahendust ei paista (15.06.2023)
Teavitustöö vähendas veetarbimist (15.06.2023)
Viimsilaste veetarbimine on ületanud kriitilise piiri (14.06.2023)

Heiko Leesment
avalike suhete osakond