Äärealade veeringsüsteemi arendamine
Äärealade veeringsüsteemi arendamise projekti eesmärk on töötada välja ning katsetada innovatiivseid reovee puhastuse ja -taaskasutuse lahendusi Prangli saare näitel.
Ligikaudu 12,4% Eesti elanikkonnast sõltub eraveevärkidest, 2019. aasta Keskkonnaministeeriumi uuringust selgus, et hajaasustuse piirkondade salv- ja puurkaevudest vastab vesi nõuetele vaid 29% kaevudest. Peamiseks põhjuseks milleks kaevude vesi ei vasta nõuetele on samal- või naaberkinnistul paiknev reoveekohtlahendus, kust võib sattuda tervisele ohtlike aineid põhjavette ja seeläbi ka joogiveesüsteemi kas salv- või puurkaevu kaudu. Viimsi vallas kuulub ka Prangli saar nende piirkondade hulka, kus põhjavesi on kaitsmata, kohtlahenduste kontsentratsioon on kõrge ning reostusoht on suur. Saarel puudub keskne ühiskanalisatsioon ning reovesi immutatakse pinnasesse, sageli amortiseerunud või hooldamata kohtkäitluslahenduste kaudu. Sellest kõigest tulenevalt on Prangli saar valitud äärealade veeringsüsteemi arendamise projekti katsealaks, kuhu rajatakse innovatiivne reovee puhastus- ja taaskasutussüsteem.
Projekti strateegiline eesmärk on parandada põhjavee ja joogivee kvaliteeti reoveekogumisalade välistes piirkondades. Strateegilise eesmärgi saavutamiseks on vajalik projekti käigus tõestada süsteemi tasuvust ning hiljem selle tasuvuse korral rakendada seda üle Eesti problemaatilistes piirkondades. Sisuliselt töötatakse projekti käigus välja tehniline lahendus mida oleks võimalik replikeerida muudes sarnastes piirkondades Eestis. Eesmärgi saavutamiseks luuakse lihtsasti hooldatav ja käideldav modulaarne puhastus- ja taaskasutusesüsteemi prototüüp, mis on võimeline teenindama tehniliselt kuni 100 majapidamist. Lahenduse eripäraks on võime mitte ainult puhastada reovett, vaid suunata see tagasi majapidamistesse taaskasutuseks, et vähendada põhjavee tarbimismahte.
Loodavale süsteemile on seatud väga konkreetsed nõuded. Esiteks peab see tagama kõrge puhastuse efektiivsuse – puhastatud reovesi peab vastama kõigile Eesti seadustes määratud normidele. Teiseks on soov võtta puhastatud reovesi taaskasutusele 70% ulatuses, näiteks tualeti loputusveena või kastmisveena. Süsteemi eriliseks innovatiivseks aspektiks on selle võimekus säilitada töökindlus ka suure reovee pealevoolu kõikumise korral. See on väga oluline saartel ja teistes piirkondades, kus elanike arv turismihooajal oluliselt muutub. Olemasolevad väikepuhastid sõltuvad ühtlasest reoveekoormusest – kui koormus langeb, siis bioloogiline puhastusprotsess saab häiritud. Lisaks on loodav süsteem varustatud paljude anduritega, mis on kaugloetavad, mis tähendab, et süsteem on võimeline autonoomselt töötama pikema aja vältel ning teavitama ise operaatorit hooldusvajadusest. Süsteem seirab reaalajas vee kvaliteeti ning annab teada, kui puhastatud vee kvaliteet ei vasta nõuetele.
Projekt koosneb kolmest etapist:
- Tehnoloogilise lahenduse väljatöötamise etapp. Hanke käigus leitakse töövõtja kes töötab välja etteantud parameetritele vastava reovee puhastus- ja taaskasutussüsteemi prototüübi.
- Tehnoloogilise lahenduse prototüübi rajamise, katsetuse ja tulemuste seire etapp. 2. etapis viiakse läbi ehitustööd mille tulemusel rajatakse Viimsis Prangli saarele tehnilise lahenduse prototüübi katseala, pärast mida seiratakse lahendust ning selle tulemusel koostatakse hooldusjuhised, paigaldusjuhised ja tasuvusuuring.
- Tulemuste järel seire etapp pärast projekti rahastusprioodi lõppu. 12 kuud ja 36 kuud pärast käitluse algust koostab Viimsi Vallavalitsus ja AS Viimsi Vesi prototüübi käitluse aruanded.
Projekti andmed:
- Meede: Avaliku sektori innovatsioonifond
- Meetme haldaja: Riigikantselei
- Projekti esitaja: Viimsi Vallavalitsus
- Kaasesitaja: Kliimaministeerium
- Projekti maksumus: 1 000 000 eurot
- Viimsi omafinantseering: 0 eurot
- Kestus: 24 kuud
Innovatsioonifondi tegevusi ja projekte rahastatakse Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika 2021–2027 perioodi meetme „Avaliku sektori innovatsioonivõimekuse tõstmine“ vahenditest.
Projektijuht:
Siim Reinla
taristu projektijuht
siim.reinla@viimsi.ee
5626 6190