Avatud valitsemine
Avatus on avaliku sektori valitsemise üks olulisemaid läbivaid põhimõtteid, mis seatud üheks strateegiliseks sihiks ka riigi pikaajalises arengustrateegias "Eesti 2035". Avatus on avaliku võimu legitiimse teostamise eeldus, mis aitab kaasa nii paremate teenuste ja lahendusteni jõudmisele kui ka ressursside tõhusale kasutamisele.
Avatud valitsemine tähendab võimu teostamist ausalt, läbipaistvalt ja dialoogis elanikega. Selle rakendamine loob valitsemissüsteemi, mis on rohkem kohalikele elanikele avatud ja suurendab avalikkuse usaldust vallavalitsuse vastu, parandades valitsemise kvaliteeti ning soodustades kodanike osalemist poliitiliste otsuste tegemisel. Aktiivne avalikkuse kaasamine kohaliku poliitika kujundamisse toimub mitmel moel, näiteks kohalike elanikega koostöös tegevuskavade koostamine, hea tava väljatöötamine ning tagasiside andmine. Selle eelduseks on kontakt avalikkuse jahuvigruppidega, mis võib olla kas informeeriv, konsulteeriv, kaasav, koostöine või delegeeriv.
Avatud valitsemise eesmärk on muuta poliitikakujundamise protsessid läbipaistvaks ja kaasavaks. See tähendab, et kogu poliitikakujundamise käik on avalikkusele nähtav, osalemisvõimalused kõigile avatud ja selgelt välja toodud. Valitsemisprotsess peab järgima hea õigusloome norme, tagades huvigruppide kaasamise mõistliku koormusega nii osalejatele kui ka ametnikele. Avaliku sektori ülesanne on tagada koostöö sujuv korraldamine ning osalejad peavad olema võimestatud selgete ülesannete ja esindusõigusega. Samuti peavad olematagatud vajalikud oskused ja motivatsioon koosloomeks ning efektiivseks tegutsemiseks, et kõikidel osapooltel oleks võimalus aktiivselt kaasa rääkida ja otsustes osaleda.
- Augustis 2024 viidi läbi avatud valitsemise uuring, mille käigus küsitleti kogukondi ja kaardistati viimsilaste ootused.
- Septembris ja oktoobris analüüsiti kogutud andmeid, koostati infomaterjalid ning kaardistati esmased võimalused kaasamise ja juhtimispraktikate parendamiseks.
- Novembris tegeleti kaasamise teemaga Innosprindis. See disainmõtlemisel põhinev lähenemine viis probleemi defineerimisest kasutajate peal testitud - Viimsi valla koostöömudelini, mille kavadesse integreerime.
- Detsembris ja jaanuaris töötatakse edasi kavade mustanditega, arutatakse tulemid läbi vallavalitsuses ning valmistatakse ette materjalid ja esitlused kaasamiskohtumisteks.
- Veebruaris ja märtsis korraldatakse külakohtumised ja kogukondlikud arutelud, kus tutvustatakse tegevuskava, kogutakse ettepanekuid ja tagasisidet. Kohtumised on avatud kõigile huvilistele.
- Lõplik tegevuskava on plaanis kinnitada aprillis 2025 ning seejärel alustatakse selle elluviimist ja regulaarset seiret.
Viimsi vallavalitsus jätkab koostööd kogukondade ja külavanematega, et tagada avatud valitsemise põhimõtete elluviimine ning viimsilaste aktiivne osalus otsustusprotsessides.
Lisainfo:
Sandra Metsis
sandra.metsis@viimsi.ee