Päikesepaneelide paigaldamine

Päikesepaneelid on hea ja lihtne viis vähendada oma keskkonnajalajälge, tootes ise 100% puhast energiat ja hoida  kokku elektrikuludelt. Päikeseenergiast toodetud elektrilt on lisaks elektrienergia tasule võimalik kokku hoida ka võrgutasudelt ja riiklike maksude pealt ning soovi korral on võimalus ülejäänud elektrienergia võrku tagasi müüa. Lisades juurde veel energiasalvesti, on võimalik muuta lahendus veelgi kasumlikumaks, kuna see võimaldab päikesepaneelide toodetud elektrit salvestada ja toodetud elektrienergia kasutamist optimeerida.

  • Eramaja katusele mahub keskmiselt 10–15 kW ulatuses päikesepaneele, mis toodavad aastas ligikaudu 8000–12 000 kWh elektrienergiat. Selliste süsteemide puhul jääb keskmine tasuvusaeg ajavahemikku 8–15 aastat. Valdavalt on päikesepaneelidel kuni 25-aastane garantii, mis tähendab, et õige kasutamise korral võib see investeering teenida oma hinna kuni kahekordselt tagasi.
     
  • Kui on soov üleliigne elektrienergia edasi võrku müüa, siis tuleb eelnevalt kohalikult võrguvaldajalt ehk elektrijaotusettevõttelt taotleda selleks tehnilised tingimused, millega tuleb projekti koostamisel ja ehitamisel arvestada.
     
  • Kui olete endale juba päikesepaneelid paigaldanud, siis on oluline meeles pidada, et päikesepaneelide efektiivsuse ja pika kasutusea tagab süsteemi regulaarne hooldus ja korrashoid. 

Kaasaegsed lahendused võimaldavad päikesepaneele integreerida hoonestusega, paigaldades need näiteks hoone katusele, välifassaadile või eraldiseisvana maapinnale. 

► Hoonega integreeritud päikesepaneelide puhul on ehitusseadustikust tulenevalt tegemist hoone tehnosüsteemi (elektripaigaldise) osaga ja eraldi maapinnal seisvad päikesepaneelid on käsitletavad eraldiseisva elektritootmisrajatisena.

Kui tegemist on elektripaigaldisega või selle osaga, siis on selle rajamiseks nõutud elektriprojekt, mis peab olema koostatud vastavat pädevust omava spetsialisti poolt.

  • Uue hoone püstitamisel on mõistlik päikesepaneelide lahendus kajastada ehitusprojektis ja lahendada see ehitusloa menetluse raames.
  • Olemasolevate hoonetele päikesepaneelide lisamise puhul on tegemist olemasoleva tehnosüsteemi (elektripaigaldise) muutmisega ja selleks tuleb vallavalitsusele läbi ehitisregistri esitada kooskõlastamiseks ehitusteatis koos ehitusprojektiga. Hoonesse integreeritavate paneelide puhul tuleb veenduda, et olemasoleva ehitise konstruktsioonid oleksid piisava kandevõimega ja mehaaniliselt vastupidavad ning selle hindamiseks tuleks vajadusel kaasata ekspert.

Päikesepaneelide paigaldamisel tuleks võtta arvesse nende visuaalset sobivust hoonega ja ümbritsevaga. Soovitatav on paneelid paigutada hoone katusele võimalikult ühtselt ja grupeeritult ning vältida võimalusel teineteise kõrval asuvate paneelide väikeseid paiknevuserinevusi ja nihkeid. Samuti on soovitatav vältida päikesepaneelide paigaldamist tänava poolt nähtavatele seintele (sh külgseinad), kuna see mõjutab piirkonna üldist ruumilist visuaalset tervikut. Soovitame kasutada integreeritud lahendusi, kus katuse- ja fassaadimaterjal või rõdupiire ongi juba päikesepaneeliks kujundatud spetsiaalne toode, mis sobitub hoone arhitektuuriga.

►  Eraldi maapinnal seisvad päikesepaneelid on ehitusseadustikust tulenevalt eraldiseisev elektritootmisrajatis ja selle rajamiseks on nõutav ehitusluba. Kui paneelidest saadav elekter on mõeldud hoone tarbeks, siis on tegemist hoone tehnosüsteemide muutmise või tervikliku asendamisega ning vajalik on ehitusteatise esitamine.  Maapinnale paigaldatavate päikesepaneelide puhul tuleb arvestada, et tiheasustusalal võib olla palju päikest varjavaid faktoreid, näiteks naaberhooned ja olemasolev kõrghaljastus, mis vähendavad päikesepaneelide tootlikkust.

  • Kui olemasolevasse hoonesse integreeritav tehnosüsteemi ümberehitamine on riigilõivuvaba, siis elamut teenindava eraldiseisva elektritootmisrajatise ehitusprojekti menetlemise eest on seadusega ette nähtud riigilõiv 150 eurot. Sama kehtib ka kasutamisele võtmisel – tehnosüsteemi muutmine on riigilõivuvaba ja eraldiseisva elektritootmisrajatise puhul kasutusloa taotlemisel on seadusega ette nähtud riigilõiv 30 eurot.
     
  • Ajaliselt tuleks arvestada, et kogu protsess alates planeerimisest kuni teostuseni võib kokku võtta aega kuni kuus kuud ning sõltub suurel määral teenusepakkujatest, nende töökoormusest ja järjekordadest. Taristu paigaldamine koos seadistamisega võtab keskmise eramaja puhul aega ainult paar päeva. Kohalik omavalitsus menetleb eramajadesse integreeritud projektlahendusi kuni kümme päeva ja eraldiseisvalt maapinnale rajatavaid päikeseparke kuni 30 päeva. Uue hoone püstitamisel ehitusloa menetluse raames esitatud lahendust menetletakse kuni 30 päeva. Pärast ehitusteatise kooskõlastamist või ehitusloa väljastamist võib alustada ehitamist.
     
  • Peale päikesepaneelide väljaehitamist ja tööle rakendamist tuleb kohalikule omavalitsusele läbi ehitisregistri esitada sõltuvalt lahendusest päikesepaneelide kohta kasutusteatis või kasutusluba koos teostusdokumentatsiooniga (nt paigaldusakt, ehituspäevikud, kaetud tööde aktid, fotod, elektripaigaldise vastavuse deklaratsioon või audit ning seadmete dokumentatsioon). Sama käitumisjuhis kehtib ka päikesepaneelide kohta, mis on juba olemas ning paigaldatud ilma kohaliku omavalitsuse loa või kooskõlastuseta.

Mugavamaks asjaamiseks oleme loonud broneerimissüsteemi, kus on võimalik lihtsalt ja mugavalt kokkuleppida nii virtuaalne konsultatsioon kui ka kohtumine Nelgi tee 1 asuvas vallavalitsuse majas. Dokumentatsioon ehitamise küsimustes võib olla väga mahukas ja paljudest lisadokumenditest koosnev ning need ei pruugi olla digitaalselt koheselt kättesaadavad. Hea mõte on kohtumist broneerides kirjeldada võimalikult täpselt pöördumise sisu, et meie spetsialistid saaksid kõik vajalikud materjalid enne kohtumist välja otsida. Helistades ei pruugi alati oma küsimusele koheselt vastust saada, sest vastamiseks vajalikud materjalid võivad asuda füüsilisel kujul näiteks arhiivis. 

BRONEERI KOHTUMINE

  • Detailplaneeringute algatamise küsimustes aitavad planeeringute osakonna septsialistid.
  • Projekteerimistingimuste taotlemise, ehitusloa ja ehitusteatise teemadega pöörduge ehitusteenistuse poole.
  • Ehitusjärelevalve, kasutusluba ja kasutusteatis kuuluvad järelevalveosakonna pädevusse.

Ehitisregistriteemaliste küsimuste tekkimisel palume pöörduda ehitisregistri klienditoe poole, telefon 625 6363 ja e-post ehr@mkm.ee