Prangli saare elanikel aidatakse vabaneda romusõidukitest

3. märts 2025
Prangli

Vallavalitsus aitab 1. märtsist kuni 1. juunini Prangli saare keskkonnale ohtlike romusõidukite loovutajatel oma kasutuseta sõidukid tasuta saarelt ära viia.

Vallavalitsuse järelevalveosakonna inspektor Anatoli Sergejevi sõnul on valla ja kohalike abiga saarel kaardistatud ca 30 sõidukit, mis kujutavad lisaks avaliku ruumi risustamisele ka ohtu saare unikaalsele looduskeskkonnale.

„Meil on hea meel aidata Prangli saare kogukonda selle probleemiga tegelemisel ja oma elukeskkonna parandamisel. Romusõidukid sadama piirkonnas on üsna näotu tervitus kõigile saarele saabujatele. Saarelt sõiduvõime kaotanud auto toimetamine jäätmekäitleja juurde on aga keeruline ja kohati ka majanduslikult üle jõu käiv. See on ka põhjus, miks vald abikäe on ulatanud,“ selgitas Anatoli Sergejev.

Romusõidukid, mis oma seisukorra tõttu on muutunud tehniliselt sõidukõlbmatuks, kujutavad endast tõsist ohtu nii meie keskkonnale kui ka üldisele heakorrale. Valla kehtiva heakorraeeskirja kohaselt on romusõiduk sõiduk, millel puuduvad olulised mehaanilised osad, kereosad, klaasid või rattad. 

Seisvatest romudest võib lekkida kahjulikke aineid, mis võivad tuua kaasa nii pinna- kui ka põhjavee saastumise. Ohutu lahendus pole ka omal käel lammutamine, sest ka siis võivad keskkonda sattuda mürgised ained. 

„Romusõidukite jõudmine jäätmekäitlusesse on kasulik ka taaskasutuse seisukohalt, sest autode küljes leidub detaile, mida saab taaskasutada või siis suunata ümbertöötlusesse uue tooraine valmistamiseks. Kokkuvõttes on parem nii looduse seisukohalt kui ka inimlikust aspektist – ei pea ise tegelema võimaliku ohtliku lammutustööga,“ selgitab Sergejev.

3. märtsist alanud Prangli romusõidukite loovutuskampaania raames saavad kõik saareelanikest kasutu sõiduki omanikud võimaluse anda see üle seaduslikele jäätmekäitlejatele. Üleantud sõiduki kohta väljastatakse lammutustõend, millega on võimalik sõiduk kustutada liiklusregistrist ilma riigilõivuta. Oluline on märkida, et sõiduki üleandmist saab korraldada ka juhul, kui sõiduk ei kuulu üleandjale. Sellisel juhul tuleb esitada digitaalselt allkirjastatud taotlus Transpordiametile, kes omakorda palub auto omanikul anda volitus sõiduki üleandmiseks.

Romusõidukitest vabanemine on oluline samm puhtama ja turvalisema elukeskkonna poole. Meil kõigil on võimalus võtta ette see oluline samm, et kasutuseta jäänud sõidukid ei ohustaks meie tervist ega keskkonda, vaid leiaksid oma tee jäätmekäitluse kaudu uuele elule.

Heiko Leesment
avalike suhete osakond

Foto: Anatoli Sergejev